Zahrada

Voňavá zahrada v prosinci

V zimě, i když se to nezdá, kvete vícero okrasných keřů. Jejich květy jsou nápadné, často barevné a někdy i voňavé.

JEDLE KOREJSKÁ

V poslední době patří k oblíbeným jehličnanům, které se pěstují v našich zahradách. Často se stává exteriérovým vánočním stromkem. Jedle korejská (Abies koreana) má atraktivní kompaktní tvar a hustý růst. Skutečnou ozdobou této dřeviny jsou fialové šišky. Jedle korejské se hodí jen do středně velkých až velkých zahrad. Vybrané kultivary (např. ’Silberlocke’) však dorostou do výšky maximálně 2 m, a jsou tedy vhodné i do menších zahrad. Jedle poroste na slunečném místě.

VOŇAVÉ KEŘE

V zimě, i když se to nezdá, kvete vícero okrasných keřů. Jejich květy jsou nápadné, často barevné a někdy i voňavé. Konkrétně jde o kalinu vonnou (Viburnum fragrans) či méně známý zimokvět časný (Chimonanthus praecox; na obrázku). Za příznivého slunečného počasí rozkvétá tento keř už v prosinci. Jeho žlutavé květy dokážou krásně provonět i interiér. Voňavá je i kůra této dřeviny a listy. Keř dorůstá do výšky 2 m, potřebuje slunečné a chráněné místo (ideálně při zdi). Dá se koupit během zimy, ale lepší je sadit ho na jaře, když se oteplí.

kalina

HRA BAREV

Do zahrady vnesou více barevnosti keře s barevnou kůrou nebo plody. Většinou vyniknou před pozadím ze vždyzelených dřevin, případně z tmavších jehličnanů. Nyní si můžeme naplánovat jejich výsadbu, vyhlédnout místo a na jaře ji realizovat. Z dřevin, které vynikají barevnou kůrou, je nejvděčnější svída (Cornus alba ’Sibirica‘). Krvavě červené větve této dřeviny vysoké nejvýše 2 m krásně kontrastují s okolní zelení, ale i se sněhem. Svídu je třeba vysadit na slunečné místo do výživné půdy.

foto

Text: Daniel Košťál :: Foto: Isifa/Shutterstock

Nepřehlédněte