Zahrada

V květnu se vyplatí… likvidovat škůdce ovocných stromů

Další díl našeho miniseriálu o tom, na co na všechno bychom v květnu neměli zapomenout. Tentokrát si povíme o tom, jak efektivně zlikvidovat škůdce ovocných stromů.

Květopas jabloňový (Anthonomus pomorum) způsobuje zasychání a hnědnutí květních lístků, květy se neotvírají. Škodí hlavně při malé násadě plodů. Zvlášť výrazně snižuje úrodu plodů, jestliže je jaro chladné a jabloně dlouhou dobu zakvétají. Brouci jsou 3,5-4,5 mm dlouzí. Mají štít a krovky tmavě hnědočervené, porostlé hustými tmavšími a světlejšími chloupky. Za středem krovek bělavé chloupky tvoří příčný oblouček. Vajíčka mají bílou barvu a délku  0,7 mm. Larvy jsou bledě žluté, štíhlé, protáhlé, mírně prohnuté, beznohé, s hnědou hlavou. Dosahují délky 5-6 mm. Dospělci přezimují v různých úkrytech. Časně z jara při oteplení nad 10 °C odlétají na rašící jabloně. Žírem poškozují nalévající se pupeny. Oplodněné samičky kladou vajíčka do květních poupat ještě uzavřených pupenů. Kladou je po jednom do noscem vyhloubených kanálků. Larvy vyžírají vnitřní část květů. Květy se neotevřou a zasychají. Larvy se uvnitř zakuklí. Mladí brouci se živí parenchymem listů a do plodů vykusují hluboké jamky. Po letní diapauze trvající od července do podzimu se uchylují do zimních úkrytů. Aplikace s Calypso 480 SC proti dospělcům se provádí dle signalizace, obvykle ve stadiu myšího ouška jabloně.

Obaleč jablečný (Cydia pomonella) způsobuje předčasný opad plodů. Na spadlých plodech je vidět otvor vyplněný trusem. Vyhryzané chodbičky v dužině často vedou až jádřinci. Napadené plody bývají výrazněji zbarvené. Vajíčko je cca 1 mm velké, mléčné stříbřitě se lesknoucí, téměř okrouhlé, ploché ve tvaru ploché šupinky, přilepené celou plochou na plod nebo na list. Housenky jsou zpočátku bělavé, později růžové, s hnědou hlavou. Dosahují délky 2 cm. Kukla je 9 – 10 mm dlouhá, tmavá, s čokoládovým odstínem. Motýl je cca 1 cm dlouhý. V rozpětí křídel měří 2 cm. Přední křídla jsou popelavě šedá s tmavými příčkami. Blízko jejich hrotu je červenavě tmavohnědá skvrna, světle leskle orámovaná. Zadní křídla jsou šedohnědá. Přezimuje dorostlá housenka v pevném pavučinovém zámotku, v prasklinách kůry, na kmenech, v trávě i jinde. Na jaře se kuklí. Motýli se líhnou od poloviny května. Samičky kladou jednotlivě vajíčka na plody a okolní listy. Po 8 – 14 dnech se líhnou housenky. Vžírají se do plodů. Z jednoho plodu přelézají na druhý. Housenka tak během života poškodí 2 – 3 plody a dorůstají za 3 – 5 týdnů. Opouštějí plody a vyhledávají úkryty, v nichž si zhotovují husté bílé zámotky. V teplejších oblastech se housenky brzy zakuklí a dají vznik 2. generaci. V chladnějších oblastech se druhá generace vyvíjí jen částečně. Housenky druhé generace škodí na dozrávajících plodech. Aplikace chemické ochrany s Calypso 480 SC se provádí  dle signalizace.

Mladé larvy pilatky jablečné (Hoplocampa testudinea) zpočátku vykusují chodbičku na povrchu mladých plodů, z kterého vzniká charakteristické zkorkovatění na povrchu plodu. Později se larvy prokusují dovnitř plodu a způsobují tzv. červivost plodů. Dospělci dorůstají velikost 6-7 mm a jsou žlutočerné barvy.Larvy dorůstají velikosti 10-12 mm. Zbarveny jsou žlutavě. Přezimuje larva, která se na jaře v půdě kuklí a v průběhu května se líhou noví jedinci. Aplikace s Calypso 480 SC chemické ochrany se provádí podle signalizace, obvykle na konci kvetení jabloní, tj. v době opadu korunních plátků.

K ochraně proti uvedeným škůdcům je vhodný postřikový insekticidní přípravek Calypso 480 SC ve formě suspenzního koncentrátu pro ředění vodou k ochraně jabloní a déle pak i řepky olejky, třešní, višní, slivoní a brambor proti žravým a savým škůdcům. Působí jako kontaktní a požerový jed, má vynikající systémové vlastnosti a nový způsob účinku spočívající v narušení přenosu impulsů uvnitř nervového systému hmyzu. Jeho trvalé působení vede k celkové disfunkci nervového systému a následně k usmrcení zasaženého cílového organizmů.

-pr-