Zahrada

Únor patří čemeřicím. Udělejte si nimi radost v záhoně

Čemeřice jsou výjimečné tím, že kvetou právě nyní – v době, kdy většina trvalek odpočívá pod sněhem. Vysaďte si je do záhonu.

Únor v zahradě: Vysázíme čemeřici do záhonu
Foto: Shutterstock

Kam čemeřice vysadit

Pokud chceme čemeřice pěstovat na záhoně v zahradě, měli bychom je vysadit do polostínu, ideálně pod koruny listnatých stromů. Dřeviny je v létě ochrání před slunečním žárem, ale v zimě poskytnou dostatek světla potřebného na rozvoj poupat. Čemeřice mají rády místa, kde je v létě sucho. Díky tomu budou během zimy bohatě kvést. Na podzim však potřebují trochu víc vláhy. Proto je nezbytná propustná půda, v případě pěstování v nádobě i drenážní vrstva z keramzitu. Čemeřice vysazujeme na místa, na nichž už mohou růst natrvalo. Pokud je budeme často přesazovat, budou kvést málo nebo vůbec.

Jak vysadit čemeřici do záhonu: odstranění suchých částí
Foto: Daniel Veselský

Nemusíme se bát koupit i dokvétající rostliny, protože obvykle mají další poupata, takže rozkvetou ještě před příchodem jara. Rostlinu důkladně prohlédneme, odstraníme suché listy a odkvetlé květy. Odstraníme i listy s podezřelými černými skvrnami – může jít o černou skvrnitost, běžné onemocnění na konci zimy.

Jak vysadit čemeřici do záhonu: kontrola hlíny
Foto: Daniel Veselský

Zkontrolujeme povrch hlíny v květináči. Pokud je zarostlý mechem nebo lišejníky, hlínu od nich vyčistíme. Čemeřice nesnášejí přemokření ani hromadění vlhkosti. Přesto, že mají rády dostatek vzduchu v půdě, povrch substrátu v květináči nekypříme. Jejich křehké kořínky rostou hlavně těsně pod povrchem půdy.

Jak vysadit čemeřici do záhonu
Foto: Daniel Veselský

Pokud venku nemrzne a je slunečno, čemeřici můžeme vysadit přímo do zahrady. Lopatkou vykopeme dvojnásobně velkou jámu, než je kořenový bal. Vysadíme ji a zalijeme. Během slunných dní bez mrazu čemeřici nezapomínáme zalévat. Na výsadbu v zahradě je však ideální jaro.

Čemeřice v zahradě rozmnožíme jednoduše dělením starších trsů na jaře, hned po odkvetení.


Text a realizace: Daniel Koštál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů