Zahrada

Údržba zahradního domku ve třech krocích

Dříve velmi účelné kůlničky díky malým dřevostavbám povýšily na tzv. zahradní domky. Každý správný zahrádkář ho na své zahradě musí mít, a to nehlásají jen obchodní řetězce, které vás dřevěným mini domečky vítají už na parkovišti. Tak nějak se zahradní domky staly skutečně praktickou součástí každé zahrady a vzhledem ke své ceně si od svých majitelů zaslouží i správnou a pravidelnou péči. Víte, jak udržet domek dlouhá léta jako nový?

zahradni domek

Ochranný nátěr půl úspěchu

Dřevěné zahradní domky si musíte nejen smontovat a postavit, ale i ošetřit, prodávají se totiž bez nátěru. Základní ošetření provedete pomocí barvy na dřevo nebo lazury. Tento nátěr je samozřejmě možné považovat i za estetickou úpravu. Druhů a typů barev je mnoho, záleží na vašem vkusu. Pokud vám alespoň trochu záleží na životním prostřední a vašem zdraví, doporučujeme vybírat mezi lazurami, které nejsou toxické, ředí se vodou a oproti syntetickým nátěrům jsou ke svému okolí šetrné. I přesto jsou velmi účelné a dřevu poskytují ochranu.

zahradni domek

Impregnace je základ

Dřevu všeobecně asi nejvíce škodí vlhko a škůdci, s nimi si však lehce poradí impregnace na dřevo. Pokud je váš zahradní domek na nářadí nový, impregnaci proveďte ještě před nátěrem. Opravujete-li starší domek, zbavte ho důkladně předchozích nátěrů. Povrch očistěte od prachu, hrubých nečistot, zarovnejte a odmastěte. Impregnaci nemusíte opakovat každý rok, stačí podle potřeby, ale nepodceňujte ji. Právě ona váš zahradní domek na nářadí chrání před škůdci, houbami i plísní.

Vosk je cesta k dokonalosti

Na úplný závěr si nechte voskování nebo lakování. Dřevo napuštěné přírodním voskem je téměř nesmrtelné, dlouhá léta dokáže odolávat vlhku i nečistotám. Pro lepší aplikaci a hlubší proniknutí použijte olej. Napuštěné dřevo nevysychá, a tím pádem nepraská. Vosk je skutečnou třešničkou na celém procesu. Je možné ho vynechat, protože například lazury se pyšní perfektními funkčními i estetickými vlastnostmi. Zatímco lazura z obyčejného světlého prkna dokáže vytvořit tmavé orientální dřevo, vosk se základním nátěrem zvýrazní přirozenou krásu, strukturu a originalitu každého dřeva.

zahradni domek

Kde koupit zahradní domek a jak ho postavit?

Výhodnější nákup nabízí leckterý supermarket během sezonního výprodeje zahradních domků. Horší už ale bude kompletace zahradního domku. Ale nebojte, pokud si domek koupíte od skutečných profesionálů, dřevostavbu vám nejen doručí, ale i zkompletují. Jediné, o co byste se měli postarat vy, je zjistit si, zda potřebujete územní souhlas. Pro stavbu zahradního domku nepotřebujete stavební povolení, ovšem při realizaci stavby musíte přemýšlet, jestli domek nebude nějakým způsob překážet vaším sousedům. Abyste předešli zbytečným komplikacím, předložte sousedům výkres stavby a požádejte je o písemný souhlas.

ZDROJ: PR článek společnosti DELTA Svratka s. r. o.