Zahrada

TVAROVANÉ ZELENÉ PLOTY UDĚLAJÍ PARÁDU V KAŽDÉ ZAHRADĚ

Tvarované živé ploty kolem domu STŘÍHÁME buď klasickými velkými nůžkami, což může být při větší ploše NÁROČNÉ, ale některé keře ruční stříhání vyžadují, abychom je neponičili. Jiné, jako ptačí zob, ale můžeme STŘÍHAT PLOTOSTŘIHEM. Se střihem však počkejme až do doby, než zpěvné ptactvo vyvede mláďata.

JAKO NEPROPUSTNÁ BARIÉRA

Celá řada druhů dokáže vyšplhat do ohromných výšek. Pokud tedy chcete, aby vysoký plot ožil, je vhodné vysadit přísavník, podražec, případně břečťan.

Přísavník pětilistý
Lidově se mu říká psí víno. Je to u nás velmi často používaná popínavá rostlina. Trvá relativně dlouho, než se ujme, pak ale poroste vše, co mu přijde od cesty. Na podzim mu nádherně zrudnou listy, pak opadají. Je vhodný pro pergoly, veškeré ploty kolem zahrady. Při absenci opory je půdopokryvný a prakticky nedá plevelům šanci na bujnější růst.

Psí víno je ideální jako zelený porost na nevzhledných zdích

Přísavník tříprstý
Velmi rychle roste, k opoře mu stačí velké plochy zdí a pergoly ani jiné podpůrné konstrukce nepotřebuje. Sytá zelená barva listů je ozdobou každé zelené fasády. Listy se na podzim nádherně barví – do žluté až zářivě rudé barvy.

Břečťan
Je skvělým řešením pro zamaskování ne příliš vhodně postavených zděných plotů nebo malých zahradních staveb. Pozor ale na nežádoucí rozšíření. V některých zemích se bují tak, že je považován za invazivní rostlinu a je potřeba ho likvidovat. Pokud se pne po fasádě, hrozí, že proroste střechou, proto kontrolujte a udržujte pod kontrolou všechny šlahouny!

Podražec velkokvětý
Tato ovíjivá lijána dorůstá do výšky 8 až 10 m. Má velké nedělené srdčité listy, které se během růstu skládají nad sebe, podobně jako tašky na střeše. Kvete v květnu a v červnu. Květy mají hnědozelenou barvu a zajímavý tvar, připomínající dýmku. V prvních letech po výsadbě však musíme počítat s poměrně malými přírůstky, jakmile si ale rostlina „zvykne“ na stanoviště, bývají přírůstky poměrně velké. Po vysazení se vyplatí rostliny zakrátit a stejný řez opakovat i v dalším roce, aby se rostliny větvily již od země.

ŽIVÉ SKRÝŠE MEZI PLOTY

Pokud máme v zahradě vzrostlý zerav, který dobře prospívá a je zvyklý na pravidelné tvarování, můžeme se odvážit zvolit i netradiční formu využití. Vystříháním otvoru a zakrácením vnitřních částí větví získáme pohodlnou skrýš. Tu uvítají hlavně děti; pod rostlinným pláštěm je příjemný stín i dostatek prostoru, a tak se dá dutina využít jako stan, nebo ochrana před slabým deštěm. Pravidelným tvarováním lze požadovaný tvar udržet spoustu let. A pokud vás zelené obydlí přestane bavit? Necháte vchod zarůst.

PRO OŽIVENÍ

Akebie pětičetná
Domovem této atraktivní popínavé dřeviny je Japonsko, Korea a střední Čína. Kvete v květnu současně s rašícími listy. Drobné, tmavě fialové květy, uspořádané v malých převislých hroznech intenzívně voní. Samičí květy jsou navíc mnohem větší než samčí. Fialově zelené, 10 cm dlouhé a 3 cm široké plody dozrávají v září. Tvarem připomínají okurku a dají se jíst. Na půdu je rostlina nenáročná, snáší i sušší půdy, nevadí ji slunce ani polostín. Je ideální jako atraktivní doplněk zeleného plotu.

Text: Ludmila Dušková

Foto: autorka