Zahrada

Třapatky pro zdraví a krásu

Rod Echinacea je poměrně rozsáhlý a zahrnuje celou řadu kultivarů, jak letniček, tak trvalek. Známe je pod názvem třapatky nebo také terčovky.

třapatky

Třapatky pocházejí ze Severní Ameriky a u nás se pěstují již téměř 300 let. Pro významné imunostimulační účinky byly vysoce oceňovány již prérijními indiánskými kmeny, kdy pomáhaly překonávat letní vedra a především v zimním období ochraňovaly před nachlazením. Dále byly využívány při popáleninách, revmatických potížích, a dokonce i při hadím uštknutí.

Ve třicátých letech minulého století byly zkoumány i evropskými lékaři, kterými byly využívány především při léčbě tuberkulózy a záškrtu. V současné době jsou součástí kapek, tinktur, bonbonů aj. pro zvýšení imunity organismu. Dokonce jsou prokázány zpomalující účinky na množení rakovinných buněk, virů a některých bakterií.

Léčivé účinky jsou prokazatelné u všech druhů, přestože se zastoupením i skladbou účinných látek vzájemně liší. Mezi velmi významné a vyhledávané v tomto směru patří především zahradní kultivar.

Pěstování třapatek je poměrně jednoduché, ze semen, které se vysévají v březnu. Osivo klíčí asi po 14 dnech při teplotě 16 °C. Na záhon se mladé rostliny vysazují v květnu, velmi brzy nasazují poupata a kvetení trvá až do zámrazu. Třapatky jsou též ideální k řezu, protože dlouho vydrží ve váze.

Nedílnou součástí trvalkových záhonů bývá především třapatka nachová, která je i nenahraditelnou léčivou rostlinou. V současné době se sortiment zaměřuje na letničkové druhy využitelné nejen v záhonových výsadbách, ale i jako hrnkové rostliny.

třapatky
Třapatka nachová (Echinacea purpurea)

Třapatka nachová

(Echinacea purpurea)

Vděčná trvalka, nenáročná na prostředí, kvetoucí po celé léto. Spokojí se s jakoukoliv půdou, nejlépe slabě zásaditou na slunném stanovišti. Velmi dobře snáší i dlouhodobé sucho.

Vyznačuje se širokým listem, vytváří největší množství nadzemní hmoty ze všech Echinaceí. Má velké růžovofialové, nebo bílé květy s pevným středem ve tvaru ježka, velmi vhodné k řezu do vázy, kde vydrží svěží až 14 dnů! Kvete od července, pokud ji budete seřezávat,  nakvétá až do mrazu. Lze ji vysévat na jaře přímo nebo vysazovat z předpěstovaných sazenic, které většinou stačí v prvním roce vykvést.

Její hlavní využití je pro své tonizující účinky, výborná na čaj a výrobu lihového extraktu (40% alkohol) z kvetoucí natě. Kořen má rozvětvený – vlasovitý.


Třapatka bledá

(Echinacea pallida)

Významný druh určený k pěstování pro další zpracování. Zajímavý je především svým kůlovým kořenem, který se snadno dobývá ze země a pere. Tato štíhlá rostlina vysoká až 120 cm má dlouhé jemné okvětní plátky. Roste v prériích a na mýtinách od Arkansasu po Wisconsin. Díky sběru pro farmaceutický průmysl je stále vzácnější.

třapatky
Třapatka bledá (Echinacea pallida)

Třapatka zvláštní

(Echinacea paradoxa)

Atraktivní, žlutě kvetoucí třapatka s hladkým, lesklým listem. Velmi dekorativní trvalka kvetoucí v červnu a červenci, vhodná i k řezu. Odkvetlé květenství (ježci) vynikne v suché vazbě. Listy má úzké, řídce ochmýřené, nevětvené silné stonky dosahují výšky okolo jednoho metru. Rostliny rostou poměrně pomalu a z výsevů kvetou převážně až čtvrtým rokem.

Najdeme ji pouze v pohoří Ozark na pomezí Arkansasu a Missouri. Vzácně je možné nalézt rostliny kvetoucí v smetanových a broskvových odstínech.

třapatky
Třapatka zvláštní (Echinacea paradoxa)

Třapatka tennessee

(Echinacea tennesseensis) 

Zajímavá trvalka, až s 60 nachově červenými květy na jedné rostlině, vhodná i k řezu do vázy. Do lihového extraktu lze zpracovat jak kvetoucí nať (40% alkohol), tak „sukový“ kořen (do 60% alkoholu). V USA patří k ohroženým druhům. Rostlina dorůstá do výšky necelého metru a k zajímavostem patří schopnost otáčení květů za sluncem, stejně jako u slunečnic.

třapatky
Třapatka tennessee (Echinacea tennesseensis)

Autorka radí

V současné době jsou ale velmi moderní i další kultivary, které patří mezi letničky. Z nízkých, které jsou oblíbené pro osazování nádob, je velmi efektní skupina Toto zastoupená několika barevnými variantami Toto Gold, Toto Lemon, Toto Rustic a Sonora.

Pro záhonové výsadby jsou velmi zajímavé vyšší odrůdy, novinkou v sortimentu je Prairie Sun, s atraktivní kresbou v květu, se světle žlutým podkladem a pravidelnými zlatooranžovými paprsky. Střed květu je pak světle zelený.

Další novinkou je plnokvětá varianta Cherokee Sunset s květy v celé škále barev, kdy odlišné barvy najdeme na jedné rostlině.

Text: Ing. Ludmila Dušková
Foto: autorka, isifa/Shutterstock