Zahrada

TEST SEKAČEK: KDYŽ CHCETE SKVĚLÝ STROJ ZA MÁLO PENĚZ

Do testu jsme si zapůjčili DVA MODELY s nízkou pořizovací cenou a ideálním záběrem kolem 46 cm. Zajímalo nás, co levné sekačky POSKYTNOU svému uživateli. A věřte nebo nevěřte, byli jsme poměrně PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPENÍ. Výrobek s cenou do 8 000 Kč totiž nemusí znamenat vůbec špatný nákup.

STIGA COMBI 48 SB – 8 290 Kč

U prvního z testovaných se jedná o novinku předcházejícího roku, která na první pohled vynikne příjemným vzhledem.  V základní výbavě této sekačky se záběrem 48 cm nechybí ani mulčovací klín. Stroj vyrábí známý výrobce GGP ve slovenském Popradu.

Moderní vzhled ale neznamená všechno – u STIGY máte v základní výbavě koš v kombinaci plast/textil, nechybí ukazatel naplnění a centrální nastavení výšky sečení. Motor Briggs and Stratton je nové generace a nese označení 550E Series, má zdvihový objem 140 ccm, papírovou velkoplošnou vložku čističe vzduchu, rozvod OHV a generuje výkon 2,13 kW. Mnohem důležitější ale je, že startování je opravdu snadné i přes nutnost prvního nacepování motoru balonkovým nastřikovačem. Olejová náplň činí 0,5 litru. Nádrž na palivo má kapacitu 0,8 l a při provozu vydrží až dvě hodiny bez nutnosti doplňování.

Všimněte si plastových mezipřepážek v šasi. Sice si asi řeknete, jak je to levné řešení, plast je ale vyztužený a opravdu pevný. Nápravnice jsou kovové, zadní hnací náprava běhá v plastových profilech. Pohon převodovky pojezdu je příkladně zakrytovaný (je použit značkový řemínek MEGADYNE), převodovku pro tuto sekačku vyrábí firma General Transmissions.  Velký výhozový tunel zajišťuje uspokojivé plnění koše o kapacitě 60 litrů. Řidítka mají dvě možnosti nastavení výšky, stačí přesunout spodní šrouby s matkami do jiného otvoru v prolisu.

V průběhu sečení jsme nemohli vyřknout kritická slova, pouze hrazdy by mohly být blíže k sobě. Výšku sečení můžete nastavit v rozsahu 27 až 80 mm v šesti polohách. Neotřelý vzhled a pěkná výbava spolu k dobrými sekacími vlastnostmi jsou jasnými slovy pro nákup takové sekačky. Kdo seká častěji vyšší trávu, může si dokoupit sběrací nůž za zhruba čtyři stovky. Sekačka jako taková je vhodná pro střední plochy, kde skvěle odvede službu.

WORLD 45P – 7 690 Kč

Příjemná a již delší dobu prodávaná sekačka se záběrem 46 cm. Vůbec se nedivíme, že dovozce s klidným svědomím přiznává původ této sekačky v Číně. Již na první pohled se jedná o velmi kvalitně zpracovaný výrobek. Všechny spoje jsou provedeny šroubovými spoji, plastů najdete na šasi jen úplné minimum.

Zde mulčování nehledejte, sekačka je dělaná vyloženě jako sběrací. Ani nevadí, že se nedrží trendu velkých kol – i tak je manipulace snadná. Motor je ze starší generace s rozvodem SV, objem činí 158 ccm. Start je ale překvapivě snadný jako u nových OHV motorů. Výkonově se nám zdál stejný jako noví příbuzní z řady 500E. Čistič vzduchu má molitanovou vložku, karburátor je membránový s nastřikovačem. Velkou výhodou je, že těmto motorům nedělá problémy ani použití méně kvalitního paliva. Objem olejové náplně je 0,6 l; paliva se do nádrže vejde 0,8 l.

Kromě zakrytí náhonu pojezdu k plechu nás zaujal olejem ošetřený nůž, výrobce si tedy zřejmě opravdu zakládá na kvalitě. Nápravnice jsou kovové, uložené přímo do šasi.  Na prostředním obrázku vidíte, jak velký výhozový otvor sekačka má, díky tomu ,,nabouchá“ koš a nezůstane v něm ani kousek volného místa.  Skvěle hodnotíme detaily jako gumovou zástěrku nebo zavěšení koše na kovové profily. Vedle výhozového tunelu se nachází okénko pro kontrolu stavu pojezdové převodovky a řemínku.

World velmi dobře seče nejen na větších plochách, ale je jako dělaný pro objíždění překážek. Například kolem ovocných keřů, jako rybízu, se s ní pracuje velmi příjemně. Centrálním nastavením výšky sečení nastavíte v pěti pozicích výšlu od 30 do 75 mm. Koš má kapacitu 60 litrů a snadno poznáte jeho naplnění.  Tam, kde je méně vzrůstná tráva, si jednoduše uberete otáčky motoru a sečete úsporněji.