Zahrada

Stavíme obydlí ochráncům našich zahrad

Do jara ještě nějaký ten týden zbývá, ale už je nejvyšší čas myslet na ochránce našich zahrad a zahrádek. Krmítka pomalu přestáváme plnit, ale otálet se zavěšením hnízdní budky už opravdu nejde. Jak říká ing. Václav Klapetek, stavitel takových budek, hnízdo musí trochu opršet a ptáci si na ně musí zvyknout. A protože mezi nimi vládne značná konkurence, pokud jde o bydlení, začnou si už brzy hlídat místo, které se jim zalíbí. A když budete spěchat, může to být právě ta vaše budka.

Inženýr Klapetek, který má za jménem i titul Ph.D., v minulých letech hodně cestoval. Třeba v Angole stavěl přehradu, v Himálajích elektrárnu a v Nepálu vodovod. A pak si řekl, že by se rád usadil doma a našel si práci, která by ho bavila a měla smysl. Začal proto stavět skládací krmítka a hnízdní budky pro ptáky. Vymyslel stavebnici, kterou zvládnou pod dohledem rodičů sestavit i děti.

Sám zkusil ten svůj nápad složit dohromady se čtyřletou holčičkou a povedlo se to. Stavba trvá necelou hodinu. Složená stavebnice obsahuje všechny komponenty, a to nejen veškeré potřebné díly, ale i smirkový papír, hřebíky, lepenku na střechu a také štětec a barvu, kterou se složené ptačí obydlí natře.

Když si děti cokoliv samy vytvoří, mají z toho vždycky větší radost než z hotového předmětu, na jehož stavbě se nepodílely. U ptačích budek a krmítek to platí dvojnásob.

Hnízdní budky ing. Klapetka odpovídají standardům České ornitologické společnosti a svými vletovými otvory odpovídají menším i větším sýkorkám, rehkům apod. Každý ptáček totiž potřebuje jinou výšku vnitřního prostoru, jinou velikost vletového otvoru. Rozhodně nejsou krmítka ani budky opatřeny obvyklým bidýlkem, protože to je ideální startovací místo pro predátory. Vletové otvory jsou obloženy kovovým rámečkem, který brání strakapoudům, aby si otvor zvětšili a napadli vajíčka nebo vylíhnutá mláďata.

Tak ať už si opatříte stavebnici ing. Klapetka nebo postavíte letos vlastní hnízdní budku, určitě spěchejte. Jaro se blíží!