Zahrada

Sekání trávy je zábavnější z traktoru

Mnohdy úmorné sekání trávníku může být daleko zajímavější ze sedačky malého zahradního traktoru. Tyto traktory ale neslouží jen k sečení. Po přikoupení přídavných zařízení je lze použít například k ošetření trávníků

Zahradní traktory jsou buď dvouosé nebo jednoosé. Dvouosé traktory se obsluhují ze sedačky. Jednoosý traktor, někdy označovaný jako malotraktor, lze řídit buď vsedě z připojené sedačky, nebo za chůze ručním ovládáním. Některé traktory mají mezi přední a zadní částí rámu kloubový spoj.

Dvouosé traktory mají mezi osami obvykle umístěn dvouválcový benzinový motor a mezi předními a většími zadními koly mají zavěšenou rotační sekačku, nahazující trávu kanálem do zadního koše. Sekačka mívá dva až tři nože a šířku záběru zhruba od 90 do 120 cm. Při dobré organizaci práce stroj i ve svažitém terénu poseče za hodinu plochu o velikosti fotbalového hřiště, a přitom spotřebuje jen asi dva litry benzínu.

Ke všem typům a velikostem traktorů lze běžně připojit pasivní (tj. tažená) přídavná zařízení – nejčastěji to jsou válce, shrnovací radlice, hrábě nebo přívěsné vozíky. Dražší typy bývají navíc vybavené i náhonovým hřídelem k aktivnímu pohonu příslušenství – například pro ošetření trávníků, rozmetadla, postřikovače, zametací kartáče a podobně. Traktory tak mohou sloužit celý rok.

Podle výkonu motoru (od 8 do 12 kW), typu převodovky a vybavení (posilovačem řízení nebo i elektrickým či hydraulickým vysypáváním koše apod.) se cena u traktorů pro běžné uživatele pohybuje asi od 80 do 100 tisíc Kč, u profesionálních traktorů i přes 200 tisíc korun.

Obratné ridery

Zahradní traktor typu „rider“ je v podstatě volantem řízená sekačka se záběrem zhruba do 80 cm a v ceně, pohybující se přibližně mezi 30 až 80 tisíci Kč. Bývá obvykle poháněn jednoválcovým benzinovým motorem a od klasických zahradních traktorů se na první pohled odlišuje tím, že nemá přední kapotu s reflektory. Řidič tak má volný výhled na práci. Malá kola a krátký „rejd“ umožňují sekat trávu i při těsném objíždění stromů a keřů, rider se protáhne i úzkými zahradními vrátky a díky nízkému těžišti se jen málokomu podaří stroj převrátit. Šířka záběru se pohybuje od 60 do 80 cm, výšku sečení lze nastavit centrální pákou na 30 až 75 mm. Tráva je buď vyhazována do strany, nebo výhozným kanálem nahazována do koše o objemu 120 až 250 litrů.

Ještě větší obratnost mají výkonnější a dražší tzv. front-ridery, které zatáčejí pomocí kloubového rámu s dopředu vysunutým žacím ústrojím, který je opatřený dvojicí nebo trojicí protiběžných nožů. Tráva je tedy sečena ještě dříve, než ji přední kola přejedou, a proto za sebou ani za mokra nenechávají neposečené koleje.

Jako stavebnice

Stavebnicově řešené jednoosé traktory využívají zejména drobní zemědělci nebo majitelé velkých zahrad, kde je problematické sekat trávník příliš často. Zarostlá louka dnes již není brána jako zdroj krmiva pro zvířata, ale spíše jako nevzhledná součást krajiny a okolí domů a může představovat překážku při získávání státních dotací apod. Požadavek tedy je, aby se sekalo jen 2x až 3x ročně a aby se stejným strojem bylo možné vykonávat co nejvíce prací.

To nejlépe zajistí stavebnicově řešené jednoosé stroje. Obsluha za nimi buďto chodí, nebo při řízení sedí na přídavném sedátku. Připojenou bubnovou sekačkou tyto stroje dokáží posekat trávu vysokou i přes jeden metr.
Ale nejde jen o sekání. Například stavebnice jednoosého zahradního traktoru umožní mnoho různých kombinací využití. Pohonná jednotka se dodává buď jako třírychlostní se šnekovou převodovkou, nebo jako plynule regulovatelná s hydrostatickou převodovkou. Stroj má široký rozchod kol a nízko položené těžiště, proto umožňuje práci i ve svažitém terénu.

Přídavná zařízení

Standardní jsou přívěsné vozíky pro odvoz různého materiálu a zahradní válec na tažné vidlici. Vozík musí být pro jízdu na silnici vybavený sadou odrazek a mít technické osvědčení.

Zařízení s aktivním pohonem lze použít jen u traktorů s vývodem hnacího hřídele v místě se závěsným zařízením. Většina adaptérů není univerzální a bývá nutné je vybírat z příslušenství značky traktoru.

V nabídce jsou obvykle tato zařízení:

Posypové vozíky s rozmetadlem, většinou dvoukolové s plastovou nebo ocelovou nádobou o objemu 40 až 100 litrů; v zimě se hodí k rozmetávání písku nebo soli či drobného štěrku, v létě k rozmetávání osiva nebo hnojiv.

Čelní radlice k odhrnování čerstvě napadaného sněhu nebo sypkých hmot; obvykle se dají úhlově natočit do různých poloh a ručně zdvihnout pomocí páky ze sedadla.

Provzdušňovače trávníků se záběrem 100 až 120 cm, jež odstraňují při údržbě trávníku několika desítkami pružných hrotů mech a travní plsť; hloubka záběru se dá seřídit.

Sněhové frézy s upevněním na přední rám: Hnací hřídel pohání šnek a v náběhovém krytu i ventilátorové kolo, které odhazuje shrnovaný sníh otočným komínkem.

Zametací kartáče s nylonovými vlákny na úklid chodníků a příjezdových cest od sněhu, písku a nečistot; lze je natáčet a nadzvedávat.

U některých typů traktorů lze na pohonný hřídel připojit čerpadlové adaptéry s hadicí a s košem pro čerpání vody ze studny, jezírka či potoka.

Drtič větví a bioodpadu, jež umožní očistu zahrady od listí a bioodpadu i v místech, kde chybí přívod elektřiny pro běžné elektrické zahradní drtiče.

Dobré rady

Traktory a ridery se šířkou sečení nad 100 cm volte s výkonnějšími dvouválcovými motory, jinak nezvládnou posekat přerostlou nebo mokrou trávu. Šířku sečení vybírejte podle dispozic pozemku, například abyste bez problému projeli vrátky, ale zejména podle velikosti pozemku: Pro pozemek do 1500 m2 zvolíme záběr sekačky 60 cm, do 3000 m2 záběr 70 až 92 cm, do 6000 m2 záběr 92 až 107 cm a do 10000 m2 záběr 105 až 122 cm.   Dejte přednost traktorům a riderům, které umějí také mulčovat. Mulčování svědčí všem trávníkům a šetří výdaje za travní hnojiva. Volte značku, která má v nabídce více typů přídavných zařízení, pro vás snadno dosažitelný servis a dlouhou záruční dobou.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem; vydáno v RPN 4/2013