Zahrada

V květnu je čas na bulvový celer! Jak na výsadbu sazenic krok za krokem

Bulvový celer pěstujeme především pro jeho zhrublý kořen, který je důležitou součástí polévkových směsí, ale i pro listy. Vyhovují mu hlinité, hlinitopísčité půdy, zásobené humusem, vápníkem a vláhou.

Výsadba sazenic bulvového celeru
Zdroj: Shutterstock

Pěstujeme ho v první, případně druhé trati. Vhodnou předplodinou jsou košťáloviny, plodová zelenina, špenát. Jako jediná kořenová zelenina se pěstuje z předpěstovaných sazenic. Nejlepší je, když si záhon pro tuto zeleninu připravíme v předstihu.

Na podzim začneme rytím a vyhnojením půdy. Prospěje, když do ní zapracujeme dobře rozložený maštalní hnůj nebo kompost. Na jaře záhon urovnáme a snažíme se docílit toho, aby půda získala drobně hrudkovitou strukturu.

Zlepšíme ji též kombinovaným hnojivem s obsahem draslíku, dusíku a fosforu. Sazenice vysazujeme v polovině května, nejlépe až po 15. 5., kdy pomine nebezpečí pozdních jarních mrazů, případně citelného ochlazení pod 14 °C. Před výsadbou sazenice minimálně deset dnů otužujeme.

Výsadba sazenic celeru

1 Záhon, kde plánujeme v tomto roce pěstovat celer, nejprve důkladně vyplejeme a zkypříme. Vhodné je i na jaře zapracovat kombinované hnojivo s obsahem důležitých živin.

Výsadba sazenic celeru, příprava záhonu
Zdroj: Miro Pochyba

2 Vyrovnání je další důležitá činnost při přípravě pěstitelského místa pro tuto zeleninu. Následně si připravíme výsadbové jamky. Zvolíme větší rozestup: 30 až 50 × 50 cm.

Výsadba sazenic celeru, příprava záhonu
Zdroj: Miro Pochyba

3 Vodu nalejeme z konve do každé připravené výsadbové jamky a necháme ji dobře vsáknout. Den před výsadbou sazenice důkladně zavlažíme, aby netrpěly šokem z přesazení.

Výsadba sazenic celeru, příprava záhonu
Zdroj: Miro Pochyba

4 Sazenice celeru by měly být zdravé, pevné, rovné, se čtyřmi až šesti pravými listy. Prostokořenným rostlinám před výsadbou zkrátíme kořínky i nadzemní část. Nesadíme hluboko.

Výsadba sazenic celeru
Zdroj: Miro Pochyba

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů