Zahrada

Obklopte se divokou přírodou. Objevte kouzlo přírodních zahrad

V současnosti je trendem u rekonstrukce zahrad a dvorků to, aby byly co nejvíce samoudržitelné. Asi každý by chtěl mít nablízku kus divoké přírody, která se o sebe umí postarat, ale zároveň nám dodá krásné prostředí pro relaxaci a poznávání.

Přírodní zahrada
Zdroj: Shutterstock

Udržovaná nebo divoká zahrada?

Nejdříve je nutné říct, že každý z těchto typů zahrad potřebuje pro svůj vznik trochu přemýšlení a snahu. Ani funkční přírodní zahradu nevytvoříte jen tak. Pokud máte v úmyslu prostě jen nesekat trávu a nechat váš pozemek “zaplevelit” divokými rostlinami a náletovými dřevinami, tak se připravte na více škody, než užitku.

Precizně udržovaná zahrada pak také stojí nemalé množství energie, peněz a často i použití chemikálií. Velmi často vaše snaha vyjde vniveč, protože udržovaná zahrada není funkční a přírodě nijak blízká. Proto se přírodní zahrada jeví jako ideální mezičlánek pro milovníky zahradničení, ale i lehce lenivé uživatele zahrad.

Základem je vytvoření místního ekosystému

Pokud chcete, aby vaše přírodní zahrada opravdu prospívala, je nutné zjistit, co bude vyžadovat a jaké na ní panují podmínky. Podle toho se určí skladba rostlin. Je totiž rozdíl, pokud na vaši zahradu celý den svítí slunce, nebo se nachází ve stínu.

Přírodní zahradě musíte k její funkčnosti trochu pomoct. A pokud si k tomu přizvete odborníka, získáte velkou výhodu pro její snadnou dlouholetou údržbu. Zásadním rozhodnutím je, co v zahradě chcete pěstovat ke svému užitku, jaké druhy rostlin jsou v dané lokalitě původní a jak je správně namíchat. Díky tomu totiž budou prosperovat bez velkých zásahů a navíc přilákají živočichy, kterým se tu bude také dařit a vaši zahradě pomohou k dalšímu rozvoji.

Přírodní zahrada s vodou, která vytéká z kamenné stěny
Zdroj: Shutterstock

Počáteční investice se vyplatí

Pokud nemáte dostatečné znalosti a zkušenosti, může pro vás být založení přírodní zahrady lehce problém. Pokud se do toho nechcete pouštět sami, určitě využijte konzultaci se zahradníkem. Ten pro vás navíc může zajistit sazenice vhodných rostlin a klidně je rovnou vysadit. V opačném případě se může stát, že zasadíte rostliny, kterým se na místě nebude dařit, nebo si naopak uzurpují životní prostor na úkor ostatních.

Záleží i na vašich finančních možnostech. Věřte ale, že pokud do přírodní zahrady trochu peněz a odbornosti zainvestujete v počátku, tak pak už vás nebude stát její následná údržba téměř nic. Naopak vám bude jenom dávat.

Přírodní zahrada a moderní technologie

I když se to může zdát jako protimluv, opak je pravdou. Přírodní zahrady mohou těžit z moderních technologií. Například se jedná o efektivní závlahový systém, který je dobré promyslet dopředu ještě před vysazením rostlin. Pokud máte na pozemku odvod deštové vody, můžete pod zahradu nainstalovat i nádrže a vodu dále využívat klidně pro domácnost.

Součástí zahrad by měl být také kompostér. Na trhu je velké množství různých typů kompostérů, díky kterým vytvoříte ideální materiál pro hnojení a snížení komunálního odpadu z domácnosti.

Co přináší přírodní zahrada

Přírodní zahrada by vám měla přinést příjemné prostředí pro relaxaci, zdraví, poznávání a zároveň praktický užitek v podobě potravinových zdrojů. Zajistíte si tak duševní pohodu, nové znalosti, určitou potravinovou soběstačnost a pozitivní zdravotní účinky.

pták s mláďaty v hnízdě
Zdroj: Shutterstock

I na malé ploše se dá pěstovat ohromné množství bylinek, které využijete v kuchyni. Některé z nich navíc odpuzují například slimáky a další škůdce. Z různých druhů ovoce pak budete mít užitek nejen vy, ale také ptáci, kteří se na vaši zahradu budou rádi vracet. Bohatá přírodní zahrada dále snižuje okolní teplotu, zadržuje vodu, může dodávat stín a v podstatě působí i jako čistička vzduchu.

Její druhová pestrost, barevnost a do jisté míry divokost vás navíc v každém období překvapí, přinese vždy něco nového a doslova vás nebude nudit.

Jaké věci neprospívají přírodním zahradám

  • velká plocha krátce střiženého trávníku, který vytváří suchou polopoušť,
  • absence ovocných stromů a keřů,
  • živé ploty z tůjí, které ekosystému nic nedávají,
  • nedostatek kamenných a dřevěných prvků jako úkrytů pro živočichy,
  • nedostatek pítek a míst pro krmení ptactva,
  • využívání chemických postřiků místo rostlin, které škůdce přirozeně odpuzují,
  • důraz na exotické, nepůvodní druhy stromů a rostlin, v teplejších oblastech na jehličnaté stromy.

Text: Bára Kocmánková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů