Poradna Zahrada

Jak pečovat o závlahový systém na podzim

Dotaz: Rozhodli jsme se pro instalaci automatického závlahového systému, jen se bojíme, jestli zvládneme jeho údržbu. Co všechno je nutné dělat, abychom systém udrželi dlouho v dobrém stavu? Zvládneme to sami, nebo je třeba povolat odbornou firmu?

péče o závlahový systém na podzim

Odpověděla: Lucie Peukertová

Vypuštění vody

Péče o automatický závlahový systém (dále jen AZS) na podzim spočívá hlavně ve vypuštění vody pomocí výkonného kompresoru, který je tedy podmínkou pro péči o AZS svépomocí. Vypouštění probíhá v několika krocích, nakonec by měla z postřikovačů unikat pouze mlha, nikoli už ale kapky vody.

Vyjmoutí baterie a ochrana čidla

Dále je třeba vyjmout baterii z ovládací jednotky a zakrýt například igelitovým obalem závlahové čidlo, které by mohl poškodit mráz.

Péči o systém zvládnete určitě sami, ale pokud si chcete být jistí, že bude vše v pořádku zvláště v prvních letech, pak raději oslovte odbornou firmu, která vám může vypouštění ukázat v praxi. Ani s vypouštěním AZS se nevyplatí příliš čekat. Nikdy by nemělo dojít k zamrznutí vody v hadicích nebo v postřikovačích, proto systém zazimujeme v průběhu října nebo začátkem listopadu.


Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz.