Zahrada

Je vhodný čas na výsadbu čemeřice. Jak ji pěstovat, aby v zimě vykvetla?

Čemeřice, jedna z nejkrásnějších kvetoucích trvalek, je vždyzelená a dlouhověká rostlina. Víte, jak ji pěstovat?

Čemeřice
Zdroj: Shutterstock

Květy čemeřice (Helleborus) bývají různě velké a podle odrůdy jsou bílé, růžové, fialové, bordó, zelené, žluté, dokonce vícebarevné, jednoduché nebo plné. Kdysi ji nebylo snadné sehnat, dnes máme k dispozici více druhů a odrůd. Širší nabídku najdeme na internetu, především u specializovaných pěstitelů trvalek.

Pěstujeme ji hlavně pro květy rozkvétající v netradičním období – v zimě. Platí, že čím je rostlina starší, tím bohatěji kvete. Zajímavé má však i listy. Jsou kožovité, lesklé, pérovitě složené, nejčastěji tmavě zelené nebo s šedivým nádechem. Některé druhy je mají mohutnější s jemnými zoubky po okrajích, případně s nápadnou stříbřitou kresbou.

Sadíme je v období, kdy nemrzne, nejlépe na dobře viditelné místo buď do volné půdy, nebo do větších dekorativních květináčů. Protože nesnášejí časté přesazování, hned na začátku jim vybereme definitivní stanoviště.

Zvolit můžeme buď jen jeden druh, nebo více druhů či odrůd, klidně s rozdílným obdobím kvetení, čímž prodloužíme jejich okrasný efekt. Pozor, rostlina je jedovatá!

Čemeřice s tmavými květy
Zdroj: Shutterstock

Stanoviště

Vybereme jim polostín, například pod vyššími listnatými keři nebo pod stromy, které v zimě a brzy na jaře propouštějí dostatek světla a v létě stíní. Bohatší kvetení je podmíněno pěstováním v mírně zásadité nebo neutrální a mírně vlhké půdě. Mladším i starším rostlinám prospívá padající listí. Rostliny by jím však neměly být v zimě úplně zakryty.

Výsadba

Vhodným obdobím pro výsadbu s neporušeným kořenovým balem je brzké jaro nebo konec léta, aby do příchodu zimy stihly zakořenit.

Výsadba: březen, duben, září
Kvetení: leden – duben; listopad, prosinec
Rozmnožování dělením: září

Péče

V období, kdy je slunečno a sucho, jim dopřejeme zálivku, ale nemají rády dlouhodobě podmáčený substrát. Během léta je přihnojíme kompostem nebo hnojivem s vyšším obsahem draslíku, čímž podpoříme množství a kvalitu květů. Půdu v okolí rostlin nekypříme.

5 druhů do vaší zahrady

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)

Tento nenápadný, avšak zajímavý druh vytváří hustě olistěné trsy s užšími dělenými listy. Menší zvonkovité květy jsou zelenkavé s jemným bordovým okrajem. Kvete později, a to až na konci zimy nebo začátkem jara. Vynikne v přírodních zahradách, záhonech a jako podrost dřevin a stromů.
v × š: 60 × 45 cm

Čemeřice černá (Helleborus niger)

Z bohatě olistěného trsu vždyzelených listů vyrůstají na přelomu roku bílé jednoduché květy. Uplatní se spolu s prvními jarními cibulovinami na okraji záhonů či v předzahrádce.
v × š: 40 × 40 cm

Čemeřice východní (Helleborus orientalis)

Jde o vyšší druh kvetoucí od února do dubna. Řídce olistěný, ale pevný trs se rychle rozrůstá. V závislosti na odrůdě jsou květy středně velké až větší, jedno­­duché nebo plné, bílé, růžové nebo fialové.
v × š: 40 × 45 cm

Čemeřice korsická (Helleborus argutifolius)

Její žlutozelené květy se objevují přibližně koncem zimy. Jsou dekorativní i dlouho po odkvětu. Má jemně zoubkované dělené a pevnější listy. Je citlivá na zimní slunce, proto vyžaduje zimní ochranu.
v × š: 60 × 45 cm

Čemeřice Sternova (Helleborus × sternii)

Zajímavý kříženec s listy se zoubkovaným okrajem ocení především sběratelé. Poutá pěknými šedivě zeleno-růžovými květy. Vytváří kompaktní trsy. Uplatní se před skupinami keřů.
v × š: 40 × 35 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů