Poradna Zahrada

Proměňte spadané listí na listovku. Bude ekologičtější náhradou za rašelinu

Dotaz: Všude se dočítám, jak moc neekologické je používání rašeliny, je tomu opravdu tak? Čím ji případně nahradit?

žena sbírá opadané lístí
Zdroj: Shutterstock

Odpověděla: Lucie Peukertová

Rašelina je organický materiál s kyselým pH, kterým se po dlouhá desetiletí upravují půdní podmínky pro pěstování rostlin se specifickými požadavky. Velké zásoby rašeliny se vytěžily už v minulosti, protože se používala i pro topení, což samozřejmě vedlo k jejímu velkoplošnému odtěžení. I dnes je to jedna z důležitých složek pěstebních substrátů, ale pro zahradnické účely jí zřejmě použijete jen v menším množství.

Pokud se snažíte omezit její spotřebu, můžete ji nahradit listovkou. Tady ale musíme upozornit, že těžba přírodní listovky v lese je zákonem zakázaná, a to i pro zahrádkářské účely, takže jedinou možností, jak se k tomuto materiálu legálně dostat, aniž byste porušovali zákon a nepoškozovali životní prostředí, je výroba svépomocí. Dobrou zprávou ale je, že to není nic těžkého, jen si na výsledek počkáte přibližně dva roky, aby byla hmota opravdu dobře rozložená.

Doporučujeme její výrobu v kompostéru z dřevěných latí, ale dá se vyrobit i v pytlích. Na podzim sesbírané listí ze zahrady navrstvěte do kompostéru nebo do pytlů, stlačte je a zalijte. Zálivka urychluje rozklad listí, proto ji budete muset čas od času provést. Už za rok bude listí částečně rozložené, ale pokud jím chcete nahradit rašelinu, počkejte ještě rok.

Nevýhodou je sice poměrně dlouhé čekání na první várku, každý rok si ale můžete založit novou listovku, a tím se vyvarujete tohoto „výpadku“. Listovku pak přidávejte do půdy pro její okyselení, je to ale také vhodný mulč pro kyselomilné rostliny.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů