Zahrada

Vedro je náročné i pro živočichy. Jak v něm pomoci přežít ptactvu, hmyzu či plazům?

Léto může být náročné nejen pro nás, ale také pro okolní živočichy, kdy se ptáci, hmyz či plazi potýkají s vysokými teplotami a díky tomu nedostatkem vody a potravy. Pokud se o ně však správně postaráme, můžeme jim pomoci tyto těžké podmínky přežít.

Pták na misce s vodou
Zdroj: iStock

Jak se starat o ptactvo

Venkovní ptactvo v horkých dnech vyžaduje zvláštní péči a pozornost. Zde je několik konkrétních tipů, jak jim můžete pomoci.

Zajistěte dostatek vody

Voda je pro přežití ptáků během horkého počasí zásadní. Ujistěte se proto, že k ní mají neustálý přístup. Umístěte misky či jiné nádoby s vodou na různá místa ve vaší zahradě, a to jak na zem, tak na vyvýšené plochy. Pravidelně kontrolujte, zda jsou misky stále plné a čisté. Do misky můžete také přidat několik kamenů, na které se ptáci mohou posadit či z nich pít.

Pamatujte, že kromě pití využívají ptáčci nádoby také k ochlazení těla, proto dbejte na to, aby byly dostatečně hluboké, ale zase ne moc, aby se ptactvo nebálo, že tam nestačí. Kromě toho by ptačí lázeň měla mít pevné dno, a jak již bylo zmíněno, jeden větší kámen na který si mohou ptáčci stoupnout nebo z něj do lázně seskočit.

Ptáci ve vodě
Ptáci využijí v horkých dnech nádoby s vodou k pití i k ochlazení těla. | Zdroj: iStock

Udržujte vodu čerstvou a chladnou

V horkém počasí se voda rychle zahřívá a kazí, což může většinu ptactva odrazovat. Pravidelně proto vodu měňte, aby zůstala čerstvá a pitná. Pokud je to možné, umístěte misky s vodou na stinná místa, aby se voda udržela chladná po delší dobu. Dobrým nápadem je umístění několika kostek ledu, to vodu příjemně osvěží.

Poskytněte stín a ochranu

V horkých dnech je důležité, abyste ptákům poskytli taková místa, kde se mohou ukrýt před přímým sluncem. To může zahrnovat husté keře, stromy s dostatečným zastíněním nebo umístění krmítek a lázní na stinných místech. Tato místa jim pomohou udržovat nižší teplotu těla a minimalizovat tak riziko přehřátí.

Zvažte instalaci spreje nebo rozprašovače vody

Pomozte ptákům regulovat tělesnou teplotu a zajistit osvěžení pomocí sprejů či rozprašovačů vody. Umístěte je na vhodná místa na zahradě, jako jsou stromy nebo ploty (také je můžete umístit na slunečník, což osvěží nejen ptactvo, ale i vás při posezení venku), a nastavte je na jemný proud vody. Ptáci tak budou moci kdykoli přiletět a vychutnat si osvěžující sprchu.

Rozprašovač vody
Jakýkoli rozprašovač vody uvítají na zahradě nejen rostliny, ale například i ptactvo. | Zdroj: Shutterstock

Neodklízejte trávu a listí

Pokud je to možné, snažte se nesekat během horkého počasí trávu příliš často. Díky vysoké trávě si mohou ptáci najít potravu v semenech a hmyzu, které se v ní nacházejí. Listí zase poskytuje úkryt a stín, které mohou v horkých dnech využít.

Jak se starat o hmyz

Starat se o hmyz v horkých dnech je důležité už proto, že hmyz hraje klíčovou roli v ekosystému. Zde je několik tipů, jak se o něj postarat.

Poskytněte vodu

Hmyz potřebuje přístup k vodě stejně jako ptáci. Umístěte malé ploché nádoby s vodou na různá místa ve vaší zahradě. Pro včely a další hmyz můžete vytvořit speciální pítka s mělkou vodou a plovoucími kameny nebo rostlinami, které jim poskytnou oporu při pití a zároveň zabrání jejich utonutí v případě, že by do vody spadli.

Vosa na kameni ve vodě
Vosy a včely jsou nejčastějšími návštěvníky domácích pítek s vodou. | Zdroj: Shutterstock

Vysaďte rostliny bohaté na nektar

Vysaďte na zahradě květiny a rostliny, které mají bohatou produkci nektaru. To přiláká různé druhy hmyzu, jako jsou včely, motýli či vážky. Vhodnými rostlinami jsou například levandule, meduňka, slunečnice, šalvěj a echinacea. Mějte na paměti, že květiny by měly být pro hmyz snadno dostupné a neměly by být ošetřeny pesticidy.

Tip: Perfektní je například motýlí keř, který nejen že funguje jako okrasa každé zahrady (má úžasné syté barvy), ale také překrásně medově voní, což přiláká nejednoho motýla.

Zamezte používání pesticidů

Pesticidy mohou být pro hmyz toxické. Snažte se proto minimalizovat jejich používání. Pokud je to nezbytné, zvažte použití ekologicky šetrných alternativ a aplikujte je mimo dobu, kdy je hmyz nejaktivnější, například brzy ráno nebo pozdě večer.

Neodstraňujte hmyzí úkryty

Některé druhy hmyzu, jako jsou včely a brouci, vyžadují úkryt a vhodné místo pro hnízdění. Neodstraňujte hmyzí úkryty, jako jsou dutiny v dřevě nebo již opuštěná hmyzí hnízda. Tyto úkryty jim poskytují bezpečné místo pro odpočinek a rozmnožování.

Poskytněte stín a zdroje vlhkosti

Umístěte ve vaší zahradě na slunná místa ploché nádoby s vlhkou zeminou nebo pískem. To poskytne hmyzu zdroj vlhkosti a umožní mu schovat se před horkým sluncem. Kromě toho je dobré poskytnout dostatek stinných míst, například pod stromy nebo keři, kde se hmyz může skrývat a ochlazovat.

Zahrada s keři
Stromy a keře na zahradě plni nezastupitelnou funkci, protože v horkých dnech poskytují příjemný stín. | Zdroj: Shutterstock

Omezte používání světel

Světla mohou mít negativní vliv na noční hmyz, jako jsou můry a vážky. Pokud je to možné, snažte se v noci minimalizovat světelné zdroje ve vaší zahradě. Raději zvolte světla jemnější nebo používejte pohybově aktivované osvětlení, které se zapne pouze tehdy, když je to nutné.

Vytvořte hmyzí úkryty

Vytvořte speciální úkryty pro hmyz, jako jsou hmyzí domečky nebo hmyzí hotel. Tyto struktury poskytují chráněné prostory, kde může hmyz hnízdit, odpočívat a přezimovat. Používejte přírodní materiály, jako jsou kusy dřeva, kůry, štěpky nebo trávy, abyste vytvořili rozmanité hmyzí bydlení.

Jak se starat o plazy

Postarat se o venkovní plazy v horkých dnech vyžaduje zvláštní péči, jelikož jsou plazi chladnokrevní a regulace jejich tělesného tepla závisí na okolní teplotě. Zde je proto několik tipů, které vám mohou přijít vhod.

Poskytněte stín a úkryt

Plazi se potřebují schovat před přímým sluncem, což znamená, že k tomu potřebují dostatek stinných míst. To může zahrnovat husté keře, stromy nebo umístění přírodních úkrytů, jako jsou kameny nebo dřevěné hromady. Ujistěte se, že plazi mají dostatek možností, kde se mohou ukrýt a ochladit.

Had v kamení
I plazi se potřebují občas ukrýt před přímým slunečním světlem. | Zdroj: Shutterstock

Poskytněte vodu

Voda je pro plazy nezbytná, protože ji potřebují k hydrataci a regulaci tělesné teploty. Umístěte nízké misky nebo nádoby s vodou po zahradě tak, že budou pro plazy snadno dostupné. Do vody přidejte několik plovoucích předmětů, jako jsou kameny nebo větvičky, které jim poslouží jako opora při pití a zároveň jim umožní snadný přístup k vodě.

Udržujte vlhké prostředí

Plazi, jako jsou hadi a ještěrky, mají rádi vlhké prostředí. Vlhkost jim můžete poskytnout tak, že napustíte mělké nádoby s vodou nebo postříkáte okolí jejich úkrytů. To pomůže udržovat vyšší vlhkost a umožní jim regulovat svou tělesnou teplotu.

Omezte manipulaci a dotyk

Plazi mají citlivou kůži a mohou být snadno náchylní k dehydrataci. Pokud na nějakého narazíte, snažte se omezit jakoukoli manipulaci a dotýkání se. Příliš časté dotýkání nebo přenášení jim může způsobit stres a ohrozit jejich zdraví.

Minimalizujte používání pesticidů

Stejně jako u hmyzu mohou být pesticidy pro plazy toxické. Snažte se proto minimalizovat jejich používání na své zahradě i pozemku. Pokud je to nezbytné, zvažte použití ekologicky šetrných alternativ, které nebudou mít negativní vliv na plazy a jejich životní prostředí.

Obaly od chemických přípravků
Chemické přípravky nesvědčí žádným živým bytostem, proto je nejlepší se s nimi rozloučit. | Zdroj: Shutterstock

Vzdělávejte se a respektujte přírodu

Vzdělávejte se o plazech, které se vyskytují ve vaší oblasti, a respektujte jejich přirozené chování a prostředí. Tím, že budete obezřetní a vzdělaní, pomůžete chránit plazy a zachovávat jejich přírodní prostředí.

Text: Claudie Kornelová
Foto: iStock, Shutterstock