Zahrada

Otestované recepty proti mšicím: Zbavte se jich pomocí mýdla nebo čaje z cibule a česneku

Hmyz, který je velký jen několik milimetrů, se živí rostlinnými šťávami a v koloniích bez výjimky napadá užitkové i okrasné rostliny. Pokud je najdete na vašich rostlinách, je třeba jednat rychle!

Mšice na rostlinách
Zdroj: Shutterstock

Mšice se často objevují z ničeho nic na jaře a napadají mladé listy a výhonky mnohých rostlin, ať už růží, ovocných stromů, nebo balkonových rostlin. Jen málo rostlin v zahradě je v bezpečí před hladovými mšicemi. Škodí sáním rostlinných šťáv. Sají je opravdu hodně a rychle, takže rostlina postupně chřadne. Rostlinnou šťávu nestačí ani všechnu strávit – rychle projde jejich trávicím systémem a zbytek vyloučí na listy, stonky a květy v podobě medovice (lepkavá šťáva). Na kapkách medovice se zachytávají výtrusy hub z okolí, nejčastěji čerň, které tvoří hlavně na listech černé tečky nebo skvrny.

Mšice škodí nejen přímo – sáním –, ale i nepřímo – přenášejí virové choroby (například šarka švestek, meruněk a broskvoní). Velmi rychle se množí čili se snadno přemnoží v zahradě, vytvářejí mnohopočetné kolonie (mšice švestková na spodní straně listů švestek a broskvoní). Každá mšice dokáže vyprodukovat až pět potomků denně. A už po několika týdnech jsou samotní potomci schopní se též rozmnožovat!

Mšice mají na jídelním lístku berušky.
Mšice mají na jídelním lístku berušky. | Zdroj: Shutterstock

Prevence je všechno

Pokud ve své zahradě vytvoříte biologickou rovnováhu mezi škůdci a užitečným hmyzem, nemusíte se bát boje proti mšicím. Ale kdo žere mšice? Mšice mají na jídelním lístku berušky, škvoři a podobné druhy – to přirozeně snižuje populaci. Když vybudujete pro tento hmyz tzv. hmyzí hotely, podpoříte usídlení užitečného hmyzu na svém balkoně či v zahradě!

Nejúčinnější prostředky proti mšicím

Klasika: potaš a jemné mýdlo

Nejznámějším domácím lékem pro boj proti mšicím je takzvané jemné mýdlo nebo draselné mýdlo, které je i hlavní složkou mnoha mýdel na holení. Mýdlo neobsahuje žádný přebytečný tuk a neobsahuje žádné vonné látky, barviva ani zahušťovadla. Sprchové gely a jiné produkty osobní hygieny na bázi mýdla na druhou stranu často obsahují mikroplasty a jiné přísady, které jsou škodlivé pro životní prostředí a některé rostliny je nemusí dobře snášet. Nejsou proto vhodné pro boj proti mšicím a jiným škůdcům rostlin.

Jestli si chcete vytvořit účinný domácí prostředek proti mšicím, rozpusťte 50 g jemného mýdla v 1 l teplé vody, vychlazený tekutý mýdlový roztok naplňte do vhodné lahvičky s rozprašovačem a postříkejte jím postižené rostliny.

Nejznámějším domácím lékem pro boj proti mšicím je takzvané jemné mýdlo nebo draselné mýdlo
Nejznámějším domácím lékem pro boj proti mšicím je takzvané jemné mýdlo nebo draselné mýdlo. | Zdroj: Shutterstock

Tip: Při silném napadení mšicemi je možné účinek postřiku zvýšit trochou lihu. Na dodatečný efekt stačí vmíchat dvě čajové lžičky lihu do jemného mýdlového roztoku.

Vývar z kopřivy

Úspěšným domácím prostředkem pro boj proti mšicím je i extrakt z kopřivy. Na jeho výrobu se 100 až 200 g čerstvých listů vloží do 1 l vody na dva dny. Přípravek může pomoct i při napadení pokojových rostlin mšicemi.

Důležité: Nenechávejte extrakt odstát příliš dlouho, jinak začne kvasit a stane se z něho takzvaný kopřivový hnůj. V žádném případě tuto silně zapáchající tekutinu nestříkejte na rostliny neředěnou.

Úspěšným domácím prostředkem pro boj proti mšicím je i extrakt z kopřivy.
Úspěšným domácím prostředkem pro boj proti mšicím je i extrakt z kopřivy. | Zdroj: Shutterstock

Čaj z cibule a česneku

Užitečný domácí lék proti mšicím si můžete připravit ze 40 g nakrájené cibule nebo stroužků česneku spolu s 5 l vroucí vody. Směs nechte louhovat alespoň 3 hodiny a potom sceďte. Postříkejte rostliny neředěným vývarem každých deset dnů. Mimochodem, tato směs pomáhá i proti různým plísňovým onemocněním.

Další metodou je nasekat česnek na malé kousky a zatlačit je do půdy. Mšice odrazuje vůně. Je důležité, aby stroužky byly hluboko v zemi, aby se po místnosti nešířil česnekový zápach. Pokud je však už rostlina mšicemi napadená, tento způsob nepomáhá.

Čaj z cibule a česneku pomáhá i proti různým plísňovým onemocněním.
Čaj z cibule a česneku pomáhá i proti různým plísňovým onemocněním. | Zdroj: Shutterstock

Černým čajem proti mšicím

Černý čaj pomáhá i proti napadení mšicemi. Pokud chcete použít čaj jako domácí lék proti mšicím, zalejte dva čajové sáčky černého čaje 1 l vroucí vody. Čaj by se měl louhovat alespoň 15 minut. Vychlazený čaj nalejte do rozprašovače a postříkejte rostliny ze všech stran.

Černý čaj pomáhá i proti napadení mšicemi.
Černý čaj pomáhá i proti napadení mšicemi. | Zdroj: Shutterstock

 

GALERIE

Text: Jana Komadelová, Hana Szaboóvá
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů