Zahrada

Pěstujeme hrách: Jak na jeho výsev, sběr a následné skladování

Jeho pěstování není složité a místo se najde určitě v každé zahradě. Chuti čerstvě nasbíraného hrachu se nic nevyrovná. Konzumace je navíc díky zastoupeným minerálům a vitaminům zdraví prospěšná.

pěstování hrachu
Zdroj: Shutterstock

Výsev

Podle druhu a kultivaru vyséváme hrách co nejdříve, kvůli tomu, aby semena při klíčení využila zimní vláhu. Vyséváme v období, kdy je teplota půdy a vzduchu mezi 5 °C až 8 °C. Pokud je chladněji a v noci mrazivo, klíčení trvá déle, někdy semena ani nevyklíčí. Krátké dny začátkem jara příznivě podporují tvorbu zelené, tedy listové hmoty.

Vyšší teploty zase spouštějí kvetení. Hrách vyséváme do řádků, ne do hnízd. Při výsevu do hnízd bývá úroda slabší. Navíc je péče o hrách v řádcích jednodušší, to platí i pro instalaci opor. Jednotlivá semena vyséváme 5 cm od sebe podle jejich velikosti, vzdálenost mezi řádky má být asi 30 cm.

Vyséváme do hloubky asi 6 cm. Platí zásada, že v lehčích (například písčitých) půdách je potřeba vysévat hlouběji. Semena před výsevem namočíme na několik hodin do vody, aby nabobtnala. Ale pokud je vlhké a deštivé období, není to potřeba. Když rostliny vyklíčí, porost chráníme před ptáky.

Výsev: únor – červenec
Sběr: červen – září
Výška a šířka: 65 × 35 cm
Vzdálenost výsadby: vysázíme do sponu 5 × 20–30 cm

pěstování hrachu
Zdroj: Shutterstock

Pěstování

Záhon s vysetým hrachem pravidelně zavlažujeme hlavně v době klíčení a při pěstování v písčitých půdách. Vyhýbáme se přemokření, rostlina na něj citlivě reaguje. Mladé rostliny začínají současně tvořit i úponky. Kultivarům, jejichž stonky budou vyšší než 60 cm, poskytneme včas pevnou oporu. U vzrůstově nižších to není až tak potřeba, rostliny si jsou navzájem oporou.

Sběr

Dostupných je vícero druhů a kultivarů hrachu. Hrách obecný sbíráme nejčastěji po dozrání a zaschnutí. Hrách dřeňový se zase pěstuje kvůli nezralým luskům. Hrách cukrový (Pisum sativa L., sacharatum) má sladké, dužnaté, křehké lusky, které neobsahují vnitřní tuhou slupku.

Sbírají a konzumují se lusky i zrna. Období sběru závisí na druhu a kultivaru, nejlepší je samozřejmě lusky sbírat postupně a opatrně, abychom nevytrhli celou rostlinu.

Skladování a využití

Nejlépe chutnají čerstvá zrna hrachu, sbíráme ale jen tolik, kolik právě spotřebujeme. Krátkodobě můžeme hrachové lusky nebo zrna uchovávat v ledničce. Konzervovat je můžeme mražením. Hrách má v kuchyni pestré a velmi zajímavé možnosti využití.

hrách
Zdroj: Shutterstock

Choroby a škůdci

Hrách ohrožují listopasi, třásněnky, mšice, zrnokaz hrachový. Vyskytnout se mohou i houbové choroby, antraknóza, padlí a plíseň hrachová – s postřiky začínáme po zjištění prvních příznaků a zejména za deštivějšího počasí.

Odrůdy

Gloriosa

Jde o velmi ranou odrůdu s velkými, tmavě zelenými semeny.

Ambrosia

Jde o polopozdní odrůdu, jejíž zrna jsou vhodná na konzervování, mražení a přímou konzumaci celých lusků, které neobsahují vnitřní pergamenovou vrstvu.

Premium

Jde o velmi ranou odrůdu, jejíž zrna jsou určena pro přímou konzumaci a konzervaci.

Oskar

Velmi raná, úrodná a všeobecně oblíbená odrůda. Rostliny jsou silné, lusky jsou dlouhé 10 cm.

Zázrak z Kelvedonu

Raná a velkozrnná odrůda, v každém lusku je šest až osm zrn.

Text: Monika Šestinová, redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů