Zahrada

OD OBRŮ PO TRPASLÍKY

Tykev pochází z Ameriky a patří mezi nejstarší kulturní rostliny na světě. V Evropě zdomácněla po objevení Ameriky a odtud se dostala i do Asie. Tykve v současné době vytvářejí snad největší počet odrůd mezi ostatními kulturními rostlinami. Další prvenství patří tvorbě plodů s největší hmotností, kdy váha může dosáhnout až 500 kg a nebo být pouhých pár gramů.

Do této rozsáhlé skupiny patří tykve, cukety, patizony. Kromě cuket se jedná o rostliny s plazivou lodyhou, mnohdy dosahující i několika metrů. S tím se musí počítat při výběru stanoviště. Pro celou skupinu platí stejné pěstitelské zásady: středně těžké humózní půdy s dostatečnou zásobou živin a slunečné polohy chráněné před silnými větry. Vyrostou buď z předem vypěstovaných sazenic, v teplých oblastech i z přímého výsevu v půli května. Během vegetace nezapomeňte na dostatek vody a hnojení  Sklizeň probíhá od srpna do října.

TYKEV OBECNÁ

Většinou se jí říká zeleninová, protože tykvičky se sklízejí postupně, v nedozrálém stavu jako okurky. Kromě patizonů a cuket sem botanicky patří tykve špagetové, olejné a okrasné. Tykev špagetová má 20 až 30 cm dlouhé, vejčitě oválné plody, které váží kolem 2 kg. Pod tvrdou žlutou slupkou se skrývá jemná, nitkovitá dužnina – po uvaření se rozpadá na vlákna podobná špagetám. Pro nízký obsah kilojoulů se využívá jako dietní „těstovina“ jemné chuti.  Tykev olejná je zastoupena odrůdou Crystal. Ta tvoří semena s vysokým obsahem zinku, která jsou bez osemení (slupek), při konzumaci se nemusí vylupovat.

Okrasné tykve jsou tradičně zastoupeny odrůdami Trnová koruna (různě barevné plody mají po obvodu trnovité výběžky), Jack be Little a Kačenky neboli „labutí krky“ a dále novými druhy (Andělská křídla, Sečet Dumping, Baby Boo, Galaxy of Stars F1, Z Bradavic, Little Turban nebo Pear Bicolor – dvoubarevné hruštičky patří mezi nejmenší v sortimentu).

Pěstitelka Jana Horáková doporučuje

„Pokud máte možnost vyčlenit si pro okrasné dýně alespoň kousek na zahrádce, zkuste je pěstovat. Největší odměnou vám bude radost dětí při sklizni. Malá Anička dokonce rostliny i zalévá a jak se začnou plody objevovat, nemůže se dočkat sklizně. A malá rada – vysaďte si rostliny k plotu, budou se po něm pnout, plody se tak vyvíjejí nad zemí, rychle zrají a navíc plot oživí. Jejich využití pro dekorační účely nezná mezí , můžete je mít jako trvanlivou dekoraci na mísách, ale i ozdobené sušenými květy, dokonce i jako součást slavnostních výzdob.“

TYKEV VELKOPLODÁ

Znáte je jako dýně. Jde o druh ze všech pěstovaných tykví nejrozšířenější. Na plazivých rostlinách se šlahouny až několik metrů dlouhými rostou plody, které se využívají pouze plně dozrálé.
Sem patří Goliáš – velmi bujně rostoucí odrůda a plody o váze až 30 kg. Platí za za nejznámější z tykví na kompoty a džemy.  Podobně se zpracovávají pozdní odrůdy dýně Veltruská obrovská – velké, zploštělé, světle růžové s drsným povrchem. Atypické, ploše kulovité tvary šedozelené barvy charakterizují odrůdu Marina di Chioggia. Povrch plodu je výrazně žebrovaný a hrbolatý, pevná dužnina obsahuje hodně karotenu. Hodí se pro konzervování i na přímý konzum, výborně se kanduje. Zralé dýně působí velmi dekorativně.

A z čeho se vyřezávají strašidelné hlavy pro podzimní svátek Halloween? Je to Gigante: hladký, jemně žebrovaný plod váží 8 až 12 kg, má lesklou, jasně oranžovou slupku. Z vydlabané dužniny uvařte třeba polévku nebo z ní připravte kompot. Hokkaido je velmi vyhledávaná pro své výjimečné vlastnosti, snadné pěstování a využití. Přednosti? Vysoký podíl dužniny ve srovnání se semeníkem, který obsahuje hodně karotenu. Právě to ji vyneslo na jedno z předních míst pro využití ve vegetariánské kuchyni a v racionální výživě obecně. Může se péct, smažit i vařit, jíst syrová v míchaném zeleninovém salátu nebo z ní připravte polévku.

TYKEV MUŠKÁTOVÁ

V tuzemském sortimentu ji zastupuje velmi raná odrůda Butternut hruškovitého tvaru světle zelené, později béžové barvy, s plody velkými 15×30 až 50 cm. Jemná masitá dužnina nabízí máslově ořechovou chuť a málo semen. Hodí se hlavně ke konzervování, ale syrové mladé plody se mohou jíst jen tak nebo se z nich připravují saláty.

CUKETY

Jsou stále oblíbenější, protože se snadno pěstují. Vybírejte středně těžké humózní půdy s dostatečnou zásobou živin. Vyplatí se je však pěstovat přímo na kompostech, kde vzhledem k mohutnému růstu dokáží povrch zakrýt tak dobře, že nedají šanci plevelu. Navíc mají okamžitý přísun živin a během vegetace se nemusejí přihnojovat. Hromady kompostu bývají vlhké, a tak mají rostliny vláhu a současně díky zastínění zabraňují nežádoucímu výparu vody z půdy.
Mezi delikatesy patří i cuketové květy, obalené v těstíčku a rychle osmažené, nebo i plněné rybou. Nejvhodnější jsou k tomu účelu čerstvé, plně rozkvetlé květy.

Mezi zajímavé odrůdy zde patří:

Tondo di Piacenza s kulatými zelenými plody. Ty sklízejte při velikosti 5 – 8 cm v průměru na přímý konzum i do kuchyně. Goldena je vhodná pro polní pěstování a má všestranné využití v kuchyni: nakládání, dušení, pečení, grilování, do salátů… Tapír má mladý plod středně až tmavě zelený s výraznými bělavými pruhy, žebernatý, středně lesklý. Semena jsou malá až středně velká. Hodí se především pro dušení a grilování.

Nefertiti má mladý plod tmavě zelený beze skvrn, válcovitého tvaru, dlouhý. Semena jsou malá. Výborná je do salátů a pro nakládání mladých plodů. Z dalších oblíbených odrůd jsou nejžádanější hybridní Startgreen F1, Ambasador F1, Godline F1 atd.

PATIZONY

Mají plody zploštělého diskovitého tvaru. Pro sklizeň se hodí jen ty mladé, které se zpracovávají stejně jako cukety. Delikatesou jsou patizony nakládané. Starší, vyzrálé plody se dají dlouhodobě skladovat. Mezi nejznámější odrůdy patří Patina s bílým plodem. V současné době jsou v sortimentu i patizony ve směsi barev bílé, žluté a zelené.

Připravila: Daniela Dušková, foto: autorka a archiv