Atlas

Padlí okurky (bílý povlak na okurkách)

Bílý povlak na listech okurek, cuket, dýní a melounů značí, že rostlina je napadená padlím. Zakročte včas.

padlí okurky
Padlí okurky (Foto: Shutterstock)

Projevy

Choroba se projevuje šedavým povlakem na listech a stoncích, i na soukvětích. Napadá okurky, cukety, melouny a dýně, vyskytnout se může i na jiřinách a begoniích. Šedavé skvrny později splývají, listy postupně usychají, rostlina je oslabená a slabě rodí. Pokud není problém řešený, může uschnout celá rostlina. Při vyšší teplotě a suchu je rozvoj choroby rychlejší.

Chemická ochrana

Porosty polních okurek je třeba preventivně ošetřovat v druhé polovině července a potom v 7–10denních intervalech podle potřeby. Vhodné jsou přípravky povolené i na ekologické pěstování na bázi síry, kontaktní, neškodné pro včely, například Kumulus WG v koncentraci 0,2–0,3 % a Thiovit Jet.

Ekologická ochrana

V první polovině vegetace je možné zvýšit odolnost okurek postřikem biopřípravku z mořských řas a rostlinných aminokyselin zvaným Alginure; listové hnojivo z pomerančového oleje s borem Prev-B2 se zase využívá na zlepšení vitality a omezení napadnutí rostlin.

Použít je možné i výluh ze šťovíku tupolistého: 150 g čerstvých kořenů rozmixujeme v 1 l vody, 12 h louhujeme, přefiltrujeme, stříkáme.

Prevence

Pěstování odolnějších kultivarů okurek nebo jiné tykvovité zeleniny na slunečných a vzdušných místech, vyhýbání se pěstování na stinných záhonech, dodržování řidšího sponu, přiměřená výživa a nepřehnojování rostlin hnojivy s vyšším obsahem dusíku. Při pěstování okurek ve sklenících je třeba zabránit poklesu vzdušné vlhkosti.

padlí okurky; bílé povlaky; bílé listy; usychání listů; okurky; choroby okurek; choroby cuket; choroby dýní; dýně; cukety; choroby melounů; melouny; choroby jiřin; jiřiny; begonie; choroby begonií