Zahrada

Na návštěvě: Zahrada na druhý pokus

Původně užitková zahrada, jakou byste našli u nejednoho domu, prošla před lety kompletní proměnou. Výsledkem je prostor, v němž si své místo najde každý člen domácnosti.

zahrada snu

Tato poměrně velká a slunná zahrada, která je spíše delší a užší, se nachází uprostřed zástavby starších rodinných domů a převážně užitkových zahrad. Může se ovšem pochlubit dokonale působící kulisou v podobě nádherných starých stromů z nedalekého zámeckého parku.

Krušná cesta k cíli

Rekonstrukce zahrady navázala na rekonstrukci domu, ale začátky její úpravy nebyly jednoduché. „Už během rekonstrukce domu jsme začali uvažovat, co se zahradou. S její tehdejší podobou jsme se neztotožňovali, toužili jsme po změně a efektivnějším využití pozemku. Oslovili jsme proto zkušenou zahradní architektku, ale její řešení naše představy nesplnilo. Ačkoli se zahrada po úpravách podle jejího návrhu změnila z užitkové na okrasnou, stále působila velmi fádně a málo barevně. Navíc nám tu nevznikl prostor, který bychom mohli považovat za relaxační, ani část, která by byla vhodná na hraní našich dětí,“ popisuje majitelka Monika.

na návštěvě v zahrade
V zahradě se výborně daří jehličnanům, které jsou zastoupeny množstvím různých druhů a kultivarů.

Později padlo rozhodnutí, že osloví jiného odborníka. Následovaly dlouhé konzultace s cílem vytvořit zahradu, která by už opravdu splňovala všechny požadavky domácích. Z nich vzešel nový návrh, který se zakrátko i realizoval. Zatímco při první rekonstrukci zahrady bylo všechno v rukou realizační firmy, při reparátu už pomáhala téměř celá rodina.

na návštěvě v zahrade
Zahrada během roku opravdu hýří pestrými barvami. V této části trvalkového záhonu najdete hezky zkombinované krásnoočko, zavinutku, zlatobýl a šalvěj.

Staré s novým

Po realizaci prvního návrhu zůstalo v zahradě i několik původních rostlin, s nimiž se dalo pracovat i v rámci druhého řešení. Šlo o třešeň, ořech, několik okrasných keřů a trvalky, přičemž se zachovala i malá část z první realizace. K této zeleni přibylo množství nových rostlin – stromů, keřů, okrasných trav, cibulovin i trvalek. I po třech letech však zahrada nabízí prostor na další výsadbu. „Zahrada se nám před očima zajímavě měnila a otevřela nové možnosti, jak si ji ještě zkrášlit. Jakékoli kroky, hlavně nákupy a výsadby nových rostlin, však konzultujeme, nic neděláme nepromyšleně a zohledňujeme i to, že ne všemu se u nás bude dařit. Těší nás, že téměř všechny dosud vysazené rostliny se uchytily a daří se jim,“ doplňuje Monika.

na návštěvě v zahrade
Velký hustý trávník a výsadby, které by byly proměnlivé a celoročně přitažlivé, to byl náš sen. Toužili jsme, aby se zahrada během roku zajímavě vybarvovala, voněla a lákala i motýly.

Splněné touhy

Cílem majitelů bylo vytvořit reprezentativní relaxační prostor pro celou rodinu, místo, kde si přijdou na své nejen děti, ale i pes, který je miláčkem rodiny. „Vždy jsme chtěli rozšířit obytný prostor domu směrem do zahrady a vytvořit zde jakýsi exteriérový obývák,“ vysvětlují. Původní představa se tak konečně naplnila. „V zahradě trávíme spoustu volného času, odpočíváme tu, využíváme ji jako exteriérové pracoviště, grilujeme a na podzim se v ní setkáváme s rodinou při pečení kaštanů. Na jejím začátku jsme si vybudovali dřevěný přístřešek se sezením a koutkem, kde připravujeme jídlo,“ doplňuje spokojená Monika.

Děti mají v zahradě opravdový ráj na zemi. Na jejím konci se nachází domeček na hraní, který doplňují prolézačky a oblíbená trampolína.

na návštěvě v zahrade

Pestrá výsadba

Do záhonů s jehličnany a trvalkami se zakomponovalo i několik druhů bylinek, šalvěj je tu dokonce zastoupená v několika kultivarech. I díky nim jsou záhony nejen voňavější, ale hlavně barevnější. Listnaté okrasné stromy, i ty chtěli mít majitelé ve své zahradě. V exteriéru tak najdete i několik druhů s kompaktní kulovitou korunkou – katalpu (Catalpa bignonioides ’Nana’) na obrázku vpravo dole, okrasnou jabloň a také okrasnou švestku s nádherným vínově červeným olistěním.

Návrh, realizace a foto: Daniel Košťál
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů