Zahrada

Když krtci řádí

Kdykoliv sleze sníh, proměňuje se mnoho zahrad a hlavně trávníků v nespočitatelné množství památek na řádění krtků. Čím víc se těšíme na jaro, tím víc těch krtinců naroste. Lidstvo už vymyslelo spoustu možných i nemožných prostředků na zahnání krtků k sousedům, ale někdy nepomáhá vůbec nic.

K té množině receptů proti krtkům přidám i ten svůj, kdysi mi ho poslal jeden z diváků Receptáře a mně už slouží exemplář druhé generace, protože dřevo nevydrží na věky. Ale na rozdíl od kouřových plašičů, zvukových protikrtčích znepříjemňovačů na solární energii a dalších moderních vynálezů, tohle funguje!

Na kovové tyčce, zapíchnuté do země, je připevněn dřevěný kříž. Na každém jeho rameni jsou dva dolů přibité dráty, mezi nimiž se i v sebeslabším vánku chvějí na silikonovém vlasci přivázaná víčka Omnia. Zvuk se po té tyči přenáší do země a ruší 24 hodin denně krtčí klídek. A jak známo, tam, kde krtci klid nemají, tam hromádky nedělají. (I když po naší zahradě zároveň celý den pobíhá náš Arnošt, což je nesmírně čiperný český horský pes. Co když ty krtky ruší spíš on, než ten křížový plašič…?)

Ale to už nechám na vás, kteří trpíte pohledem na svůj zelený pažit, jenž se po zimě proměňuje na model hornaté krajiny. V takovém případě vám nemohu poradit nic jiného, než vzít hrábě a rozhrnout krtiny po trávníku. Když do nich přidáte i nějaké to trávníkové hnojivo, můžete nakonec poděkovat krtkům, že vám svojí usilovnou předjarní činností pomohli, aby se to u vás někdy v dubnu ještě víc zazelenalo.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 3/2013.