Zahrada

Mohou ho i ti, kterým cibule či česnek leží v žaludku. O pórku od zahrady až po kuchyň

Pórek si zamilujete díky jeho svěží chuti, která je pro mnohé příjemnější než u česneku nebo cibule.

pórek
Zdroj: Shutterstock

Pór pravý (Allium porrum) – jak ho pěstovat

Některé odrůdy se dají předpěstovat výsevem do truhlíku během února, jiné se vysévají přímo na záhon do řádků vzdálených okolo 30 cm. Vyklíčené rostliny pak jednotíme na vzdálenost 10 cm.

Předpěstované sadbě je nutné při výsadbě na záhon zkrátit nůžkami listy i kořeny. Dobrou předplodinou jsou brambory hnojené hnojem, záhon ale můžete také před výsadbou dva týdny pohnojit kompostem.

Během růstu je nutné pórek pravidelně zalévat a několikrát pohnojit hnojivem typu cererit nebo NPK. Pokud chcete podpořit tvorbu bílé konzumní části, můžete opatrně rostliny přihrnovat zeminou. Stejně jako u cibule a česneku i v tomto případě platí, že se pórek nesmí opakovaně sázet na stejné místo.

Častým škůdcem pórku je vrtalka pórková, moucha, z jejíchž vajíček se líhnou červi, kteří v podzemní části vyvrtávají chodbičky. Zelenina se dá ochránit netkanou textilií či postřikem, dobrou prevencí je výsadba póru každý rok na jiné místo.

Kalendář výsevu, výsadby a sběru

Přímý výsev: březen, duben
Předpěstování (jen některé odrůdy): únor
Výsadba na stanoviště: květen, červen
Sběr: leden – březen, srpen – prosines
Rozestupy: 30 – 35 × 10 cm

záhon s pórem
Zdroj: Shutterstock

Sběr

Sklizeň může probíhat postupně podle potřeby. Letní pórek se sklízí od srpna, někdy už od července, sklizeň zimních odrůd probíhá od podzimu do jara. V zimních měsících může být problém se zmrzlou půdou, proto je možné pór sklidit dříve a založit ho do půdy na chladném a tmavém místě.

Uskladnění

Na chladném a tmavém místě se pórek skladuje obalený novinami měsíc, v chladničce vydrží dva týdny, ale můžete ho také nakrájet a po blanšírování nebo i bez něj zamrazit na dobu jednoho roku.

Naše volba

Bystrín F1 – letní odrůda s dlouhou konzumní částí, odolná k vysokým teplotám i poléhání.
Gigante Suizo – oblíbená letní odrůda s rychlým růstem, konzumní část je dlouhá okolo 25 cm.
Elefant – zimní odrůda vhodná k přezimování a brzké jarní sklizni, konzumní část kratší a mohutná.

Květ pórku
Zdroj: Shutterstock

Výživová hodnota

Energetická hodnota se blíží 40 kcal, pórek je bohatý hlavně na sacharidy a vlákninu, vitamíny A a C. Z minerálních látek jsou zastoupeny zinek, vápník a železo. Konzumace pórku podporuje hojení ran, navíc je to prevence tvorby křečových žil.

Hodí se do polévek, pomazánek, zeleninových salátů i k masu, zvláště důležitý je v asijské kuchyni.

Co s ním v kuchyni

Pórkový krém

2 očištěné pórky i s částí zelené natě nakrájíme na kolečka, 4 brambory oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Pórek osmahneme na másle, přidáme brambory a chvíli smažíme. Poté přidáme 3 rozetřené stroužky česneku a 1 l zeleninového vývaru. Vše povaříme 20 minut a nakonec rozmixujeme tyčovým mixérem. Dosolíme a opepříme.

Pomazánka

Na malé kousky nakrájený pórek podusíme s máslem na pánvi než zesklovatí. Po vychladnutí k němu přidáme 2 kusy žervé a najemno nastrouhané uvařené vejce. Dosolíme, přidáme několik kapek citronové šťávy a pořádně promícháme.

Ačkoliv je pórek cibulovinou s výraznou chutí i vůní, většinou nezpůsobuje komplikace těm strávníkům, kteří se musejí vyhýbat cibuli a česneku.

Pór pravý
Zdroj: Shutterstock

Víte, že…

… pórek se pěstoval už ve starém Egyptě, kde byl považován za posvátnou rostlinu?
… největším pěstitelem pórku je Francie, v Anglii se zase na výstavách výpěstky pórku chlubí místní šlechtitelé?
… kromě vrtalky se pórek potýká i se rzí, slimáky, listovou hnilobou nebo třeba půdními háďátky?
… vhodnými sousedy bude mrkev, celer, salát nebo chřest?
… každá část pórku chutná trochu jinak? Bělená část je šťavnatější, křehčí a chuťově jemnější, zelená část je pevnější a o dost ostřejší.
… na zahradě můžete pěstovat i vytrvalý pórek zahradní (Allium ampeloprasum). Druhým rokem začnou z matečnice vyrůstat dceřinné rostliny, které se dají postupně sklízet.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů