Zahrada

Kdy je vhodný čas výsadby dřevin aby se ujali

Chybí vám v zahradě zajímavé dřeviny? Chystáte se založit si živý plot či vysadit zeleň na ozelenění fasády? Podzim je na to jako stvořený. Podmínky na zakořeňování jsou právě teď ideální.

vysazování dřevin

Stálezelené vysazujeme jako první

I když jsou na většině našeho území ideální podmínky k vysazování dřevin, nejlepší bude pospíšit si. Pokud totiž dřeviny mají přečkat zimu na svém novém místě, měly by být dobře zakořeněné.

Stálezelené dřeviny vysazujeme jako první ještě koncem léta a začátkem podzimu. Jsou nejchoulostivější a kromě dostatku vláhy vyžadují k rozvoji kořenů i teplejší počasí. Během celého podzimu jsou v nabídce exotičtější a méně známé druhy stálezelených dřevin. Jejich výsadbu bychom měli stihnout nejpozději do konce října, v opačném případě je lepší počkat si až do jara.

Všechny stálezelené dřeviny je potřebné zároveň zavlažovat až do příchodu mrazů. Také je nutné jim poskytnout zimní ochranu – stačí k nim nahrnout suché listí a zatížit ho jehličnatým chvojím.

Nezapomínejme, že během zimy v slunečných a bezmrazových dnech je nutné nově vysazené stálezelené listnáče zalévat. Mnohé totiž právě pro nedostatek vláhy uhynou, hlavně pokud jsou umístěny na slunečném místě. Důvodem je to, že mají vyšší spotřebu vody, ale tu ze zamrzlé půdy získávají velmi těžko. Silné zimní slunce potom už jen dokoná dílo zkázy. Po stálezelených listnáčích můžeme vysazovat jehličnany a v listopadu ještě i opadavé listnáče, keře a stromy.

vysazování dřevin

Kroky k úspěchu

  • Dřeviny i keře vysazujeme tak, aby časem nepřekážely, vyhradíme jim dostatečný prostor.
  • Dřeviny vybíráme podle možností našeho pozemku s ohledem na jejich pěstitelské požadavky. To je základ toho, že se zakrátko ukážou v plné nádheře. Nemá smysl pěstovat něco, čemu nedokážeme ve své zahradě připravit vhodné podmínky.
  • Do menších zahrad volíme pomalu rostoucí druhy a kompaktní formy. Ve větších zahradách jsou možnosti širší, uplatní se tu solitérní stromy, rozmanité keře, listnáče či jehličnany.
  • Zapomenout by se nemělo na keře kvetoucí i keře s okrasnými listy či plody –
    ty zaujmou nyní na podzim.
  • Určitě je dobré do podzimních výsadeb zakomponovat i růže. Hodí se do větších i menších zahrad. Nabídka je nyní skutečně obrovská, růže se při podzimní výsadbě dobře uchytí.
  • Zahradu nevysazujeme dřevinami nahusto, působila by chaoticky.
  • Jednotlivé dřeviny musí mít dostatek světla.
  • Výsadby výlučně keřů, případně jen jehličnanů či stálezelených listnáčů působí monotónně, proto je dobré oživit je například druhy s okrasnými listy či plody dozrávajícími nyní na podzim.

Důležitá specifika

Okrasné stromy i keře vysazujeme tak hluboko, jak rostly v kontejneru (vegetační nádobě).

Růže vysazujeme vždy níže, místo očkování by mělo být asi 5 cm pod povrchem půdy.

vysazování dřevin

Co vysazujeme

Ze stálezelených rostlin je podzimní výsadba vhodná u cesmín, bobkovišní, dřišťálů, kalin, skimií, pierisí; méně vhodná je například výsadba rododendronů, aukuby, gaultérie či kalmie.

Z jehličnanů sadíme všechny druhy, hlavně tisy, smrky, cypřišky, túje, borovice, kromě teplomilných a exotických druhů. Pokud máme například zájem o pěstování cypřišů či araukárie, s jejich výsadbou počkejme na jarní měsíce.

Vysazovat nyní můžem e i popínavé dřeviny a zakládat zelené stěny. Na podzimní výsadbu se hodí hlavně přísavník a další opadavé druhy.

Dobrá rada
Kořenové baly vysazovaných dřevin vždy zasypte kvalitním zahradnickým substrátem. Výsadbová jáma musí být alespoň dvojnásobně hlubší a dvakrát širší, než je kořenový bal vysazované dřeviny.

Zásady výsadby dřevin

Příprava půdy

Pokud sadíme do okolí novostaveb, kde je často silně zhutněná půda, nejednou plná stavebního odpadu, je potřebné ho nejdříve odstranit. Následně půdu dobře prokypříme, a to nejen na povrchu, ale i v hloubce, kam nám rýč dovolí.

S kořenovým balem, nebo bez?

Dřeviny můžeme vysazovat s kořenovým balem v podstatě celoročně nebo nyní na podzim i bez něj. Tímto způsobem se však nesnažme sadit stálezelené keře ani jehličnany, neujaly by se. Zakořeňování prostokořenných dřevin bude vždy trvat déle. Dřeviny bez kořenového balu jsou obvykle levnější, ale jejich výběr není až tak pestrý. Pokud se rozhodneme pro dřeviny s kořenovým balem, již při nákupu si na něj trochu posviťme: měl by být kompaktní, neporušený a hustě prokořeněný.

vysazování dřevin

Vitalita rostliny

Soustřeďte pozornost i na další detaily. Rostlina by měla být vitální, zdravá, beze známek poškození škůdci či chorobami. Stromy by neměly mít viditelně poškozený kmen. Dřeviny na podzimní výsadbu nakupujme v osvědčeném zahradnictví. Je potřebná obezřetnost při koupi zlevněných rostlin – pokud jsou zdravé, nemusíme váhat. Zahradnictví se totiž i tímto způsobem zbavují kvalitních rostlin, aby je nemusela zazimovávat. Někdy se však do zlevněné nabídky mohou přimíchat i málo kvalitní a hynoucí rostliny, proto je nutné si je opravdu pozorně prohlédnout.

  • Popínavé dřeviny vysazujeme mírně šikmo, kořeny by měly být od stěny dál, stonky zase blíž.
  • Vřesy a vřesovce sadíme do menších a větších skupin; substrát je potřebné vylepšit přidáním rašeliny, má být kyselejší. Optimální pH je 3,5 až 4,5.
  • Živé ploty vysazujeme podle doporučených vzdáleností. U jednotlivých druhů se mohou lišit. Tyto dřeviny se často vysazují bez kořenových balů do řady nebo trojsponu, pokud chceme docílit širšího plotu. Ideální je vysazovat živé ploty do připraveného rigolu s hloubkou asi 40 cm. Jeho dno je vždy nutné prokypřit a potom do něj už nevstupovat, protože dřeviny dobře zakoření jen v kypré půdě. U dřevin, které vysazujeme za účelem vytvoření živého plotu, se vyplatí zkrátit i nadzemní část zhruba o třetinu. Totéž můžeme udělat i u ostatních prostokořenných keřů. Podpoří to kvalitní zakořenění a také tvorbu hustějšího obrostu.

vysazování dřevin

Po výsadbě

Aby dřeviny co nejrychleji zdomácněly na novém stanovišti, vydatně je po výsadbě zalijeme. Pokud je suchý a slunný podzim, neustále v tom pokračujeme. Lepší je zalévat vydatně a méně často. Kolem dřeviny můžeme vytvořit z půdy jakousi mísu, zálivková voda tak nebude unikat do okolí.
Přihnojování není potřebné. K vysazeným stromům je potřebné dát pevnou a adekvátně vysokou oporu. Osadíme ji z té strany, odkud nejčastěji vane vítr. Dřevinu k opoře pevně přivažte a nechte je takto spolu klidně i pár let.

Okolí vysazených dřevin, hlavně keřových skupin, namulčujte alespoň pěticentimetrovou vrstvou drcené kůry. Nástelka udržuje vlhko a optimální teplotu, která je potřebná na rychlé zakořeňování. Citlivé druhy vysazovaných keřů nezapomeňte před první zimou důkladně zazimovat.

Zahradník radí
Do zahrady vybírejte vždy rostliny podle podmínek dané lokality. Nesnažte se na malé ploše budovat velké sbírky dřevin.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock