Zahrada

Kbelík s puntíky

Staré plechové nádoby lze najít téměř na každé zahradě. I když už se nelesknou jako kdysi a je v nich nějaká ta dírka, určitě si nezaslouží vyhodit. Dají se totiž ještě krásně využít v podobě působivé dekorace.

Připravila: Lucie Dvořáková Foto: autorka

Co budeme potřebovat:

  • starou plechovou nádobu (zde kbelík)
  • drátěný kartáč a smirkový papír
  • odrezovač (je-li potřeba)
  • antikorozní barvu
  • modrou barvu na kov
  • bílou akrylovou barvu
  • štětce
  • hadřík
  • misku nebo skleničku na vodu
  • malý molitanový váleček nebo houbičku na nádobí
  • tavicí pistoli
  • bezbarvý lak

Jak postupujeme:

1.  Kbelík důkladně omyjeme a zbavíme ho veškerých nečistot. Pokud je to potřeba, pomůžeme si drátěným kartáčem nebo smirkovým papírem. Místa, na kterých se objevila rez, pak pomocí štětce natřeme odrezovačem (podle návodu výrobce) a necháme působit. Po zaschnutí se na povrchu vytvoří vrstvička, která bude chránit povrch plechového předmětu před další korozí.

2.  Pokud byla nádoba na některých místech hodně rezavá, je lepší natřít ji ještě před malováním základní antikorozní barvou.

3.  Na takto připravený povrch naneseme štětcem (nebo válečkem) modrou barvu na kov. Nátěr i dvakrát zopakujeme a jednotlivé vrstvy necháme vždy dobře zaschnout.

4.  Na povrchu kbelíku vytvoříme pomocí dobře nahřáté tavicí pistole plasticky vypadající puntíky. Postupujeme tak, že na vybrané místo kápneme trošku hmoty.

5.  Rychle namočíme prst do studené vody, kterou jsme si předtím natočili do misky nebo skleničky, hmotu prstem rozplácneme a krouživými pobyby vytvoříme kulatý puntík. Prst do vody namáčíme opakovaně podle potřeby i několikrát. Pracujeme velmi rychle a po částech: vždy uděláme jeden puntík, a poté počkáme, až zatvrdne. Dáváme přitom pozor, aby hmota nestekla, proto držíme nádobu ve vodorovné poloze. Aby byly puntíky pěkně rozmístěné, začneme horní řadou se stejnými mezerami, a pak pokračujeme dalšími řadami níže, přičemž každý puntík umístíme vždy mezi dva z řady předchozí.

6.  Potom bílou barvou puntíky nabarvíme. Nejdříve přitom natřeme puntík uvnitř.

7.  Pak se tenčím štětcem věnujeme okrajům. Nakonec prostřední část nabarvíme ještě jednou.

8.  Hrany kýblu ozdobíme pomocí malého molitanového válečku nebo houbičky na nádobí. Na váleček netlačíme, snažíme se vytvořit pouze jemnou patinu tak, aby modrá barva stále prosvítala. Závěrem natřeme nádobu minimálně dvakrát bezbarvým lakem a necháme dobře zaschnout.

Extra tip

Zrenovovaný kýbl je možné použít na cokoliv – například na ukládání různých věcí nebo na květiny. Ve druhém případě ho doporučuji používat jen jako druhý obal na květináč. V žádném případě v něm nesmí zůstat stát přebytečná voda z květin! Jinak by se nový nátěr brzy poničil a rez by prolezla skrz barvu. Nádobu umístěte raději pod přístřešek, aby na ni nepršelo, tak životnost pěkného povrchu prodloužíte. V zimním období je třeba nádoby uklidit mimo venkovní prostředí.

Celý článek včetně postupových fotografií najdete v RPN č. 3/2014.