Zahrada

Jaké dřeviny zpevní neudržovaný zarostlý svah?

Dotaz: Na pozemku u mého rodinného domu si stále nevím rady, co dělat se zarostlým svahem, ve kterém převažují nálety. V minulosti bylo zřejmé, že je svah rozdělen do menších teras, které tam vybudoval předchozí majitel. Dnes je svah ale plně zarostlý a neudržovaný. Chtěl bych ho opět upravit a vysadit zde okrasné dřeviny, které by svah zpevnily. Čím mám začít a jaké dřeviny jsou pro tento účel nejvhodnější?

Jaké dřeviny použít na zpevnění zarostlého svahu: upravený svah s okrasnými dřevinami

Odpověděla: Lucie Peukertová

Zachovat svah nebo ho zrušit?

Samozřejmě by se jako první nabízelo řešení kompletní likvidace všech současných náletů, ale pokud je svah příkrý a ne všude jsou vytvořené terasy, pak se snažte vždy nějakou stávající vegetaci zachovat. Mezi nálety nejspíš najdete i poměrně kvalitní druhy dřevin, které lze považovat za okrasné. Stávající vegetace totiž svah zpevňuje, a pokud byste se rozhodl pro likvidaci všech rostlin, mohlo by dojít k destabilizaci nebo případně i poškození některých teras. Pokud se povede některé plochy s méně kvalitními nálety vyčistit, pak máte na výběr z celé řady okrasných keřů, které svah perfektně zpevní.

Jaké dřeviny se hodí

V případě strmého svahu se ovšem doporučuje terén zahaťovat smrkovým řezivem, která svah více zajistí. Navíc bude ve svahu lépe držet i mulčovací borka, pokud ji máte v plánu použít. Z okrasných keřů lze doporučit hlavně stálezelený sortiment, který svah chrání celoročně proti erozi. Vhodné jsou skalníky vrbolisté (Cotonaester salicifolius) nebo skalníky Dammerovy (C. dammeri), z jehličnanů lze doporučit například tisy červené (Taxus baccata) vhodné i do stínu nebo světlomilné jalovce chvojky (Juniperus sabina ´Tamariscifolia´).

Tip na článek: Stálezelené dřeviny a možnosti jejich uplatnění na zahradě

Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů