Zahrada

Jak uchovat rostliny v kondici a ušetřit vodu? S ESCUBE!

V posledních desetiletích Česká republika zažívá výrazné zvýšení průměrných letních teplot. Analýza dat ukazuje, že průměrné teploty v letních měsících stoupají, a to nejen ve městech, ale také ve venkovských oblastech. Tento trend je v souladu se světovými trendy globálního oteplování a klimatických změn. S teplotními změnami přichází také výrazný úbytek srážek, který znepříjemňuje život všem zahrádkářům a zemědělcům.

Rostlinný biostimulant
Zdroj: ESCUBE s.r.o.

Velcí zemědělci, ale i drobní pěstitelé stojí každým rokem před výzvou, jak čelit nedostatku srážek. Rozhodně je na místě úsporné zacházení s vodou, jako zdrojem, jehož hodnota se stále zvyšuje. Zachytávání dešťové vody by mělo být běžným standardem každého zahrádkáře. Ale i voda ze sudů velmi rychlé mizí, a to zejména v letních měsících, kdy je potřeba zalévat každý den.

Vhodným řešením je také používání inovativních hnojiv s hydroabsorbční složkou, které pomáhají rostlinám lépe hospodařit s vodou. Na trhu jsou již velmi dobře známé syntetické hydrogely, které rostlinám dodávají potřebnou vláhu po dlouhé období. Lze to však i přírodní cestou. Produkty ESCUBE toto řešení nabízí.

ječmen
Zdroj: ESCUBE s.r.o.

Český výrobek ESCUBE – přírodní řešení boje se suchem

ESCUBE jsou produkty z kategorie rostlinných biostimulantů, které byly vyvinuty vědeckým týmem na brněnské univerzitě VUT pod vedením prof. Josefa Jančáře. Vědci nejprve zkoumali absorpční vlastnosti syntetických polymerů, ale s ohledem na životní prostředí a udržitelnost věděli, že bude třeba hledat ekvivalent v přírodních zdrojích. To se jim nakonec podařilo a výsledkem jsou produkty použitelné v ekologickém zemědělství schopné zadržet vodu v půdě a postupně ji spolu s dalšími mikroživinami uvolňovat do kořenového systému rostlin. Ty si pak udrží optimální hydrataci a výživu potřebnou pro rozvoj, odolnost a celkovou vitalitu. Escube byl otestován například panem Klímou ze zahradního centra Čtyřlístek: „Správná péče o půdu a použití kvalitního hnojiva, jako je Escube, může udělat zázraky,“ uvedl na svém blogu.

ESCUBE nabízí širokou škálu využití. V nabídce najdeme produkty určené pro pěstování zemědělských plodin, pícninových a okrasných trav, stejně jako produkty pro menší farmáře a hobby zahrádkáře. Těm je určena produktová řada ESCUBE GARDEN, kde jsou přípravky pro pěstování ovoce a zeleniny, okrasných stromů, keřů, trvalek a trav. Přípravky mají tekutou formu, takže je stačí jednoduše přidat do zálivky.

rajčata
Testování Escube na rajčatech. | Zdroj: Kamil Klíma

Hnojení je základ dobrého růstu

Právě nastává období výsadby zeleniny do volné půdy. Je to klíčový moment, kdy rostliny potřebují dostatek živin pro rozvoj kořenového systému, růst nadzemní části a následnou produkci plodů. Vyplatí se tedy přidat hnojivo a mikroživiny pro podporu metabolických procesů.

I v tomto může ESCUBE pomoci. Díky svému jedinečnému složení totiž usnadňuje průnik živin ke kořenovému systému a zabraňuje výparu vody z půdy.  Díky jedinečné technologii navíc ESCUBE podporuje klíčivost rostlin a posiluje kořenový systém, který je tak schopen přijmout více vody a živin z půdy. Rozvětvený kořenový systém zajistí bohatý rozvoj biomasy a vyšší produkci plodů. Rostlina je lépe připravena překonat stres ze sucha a nepotřebuje tolik zálivky.

Přípravky ESCUBE jsou složeny z přírodních látek a za pomoci půdních mikroorganismů se rozloží, aniž by zanechaly nežádoucí rezidua.  Jsou vhodné i pro použití v ekologickém zemědělství. Na veletrhu TECHAGRO v Brně získaly tyto „chytré biostimulanty“ ocenění v soutěži GRAND PRIX jako nejlepší exponát v kategorii „SOIL WATER RETENTION FRIENDLY“.

Zdroj: PR článek společnosti ESCUBE s.r.o.