Poradna Zahrada

Jak mít v jezírku celoročně čistou vodu

Dotaz: Na zahradě jsem si vybudoval s pomocí specializované firmy okrasné jezírko, ve kterém chci mít pokud možno po celý rok čistou vodu. Poradí si s filtrací pouze filtrační systém, nebo mám vysadit i vodní rostliny?

jak mít v jezírku čistou vodu

Odpověděla: Lucie Peukertová, zahradní architektka

Vodní rostliny propojí jezírko se zahradou

Filtrační systémy bývají již natolik výkonné, že se o čistotu vody postarají samy. Jezírku bez vodních rostlin ale bude stále něco chybět, vodní a bahenní rostliny zde nehrají pouze praktickou funkci, ale přirozenou cestou propojují vodní hladinu s okolní zahradou. Osobně bych je tedy nevynechala.

Pokud se pro výsadbu rozhodnete, určitě bych zvolila „bezsubstrátovou“ metodu výsadby, kdy očištěný kořenový systém sázíme do silné vrstvy drobného kameniva, kterým jsou pokryty výsadbové zóny jezírka. Touto metodou lze vysazovat naprostou většinu běžně dostupných vodních i bahenních rostlin. Jedinou výjimkou jsou vzrůstné kultivary leknínů, které jsou náročné na živiny, a je tedy pro ně mnohem vhodnější výsadba do speciálního výsadbového substrátu s obsahem kravského hnoje do výsadbových košů. Této rostliny bych se ale ve vašem případě vzdala, každý výsadbový substrát, dokonce i ten bez hnoje, obsahuje živiny, které způsobují znečištění vody. Ta je pak náchylná na výskyt sinic a řas.


Pokud tedy chcete udržet vodu co nejčistší, raději volte rostliny méně náročné na živiny. Mohu doporučit například mátu vodní (Mentha aquatica), prustku obecnou (Hippuris vulgaris), přesličku bahenní (Equisetum palustre) či šípatku širokolistou (Sagittaria latifolia).

Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Zahrada prima nápadů