Zahrada

INSPIRACE DO ZAHRADY: NÁVRAT BETONU

Beton v zahradě nebyl v minulosti uznáván. Pohled na něj se však časem změnil a dnes může být prvkem, který ve spojení se zelení krásně vynikne. Nadále však platí, že to s ním nesmíme přehánět – prvenství má patřit zeleni.

  • Přednosti betonu

Jde o praktický materiál, který je stabilní a dostatečně odolný proti povětrnostním vlivům. Vydrží mnoho let, nemusíme mu věnovat specifickou péči. Časem může získat zajímavou patinu. Ve srovnání s jinými materiály je levnější. V nabídce jsou různé formy, barevné variace a tvary, beton může dokonale imitovat dřevo s jeho typickým vzhledem i strukturou. Hodí se do městského i venkovského prostředí.

  • S odborníkem, nebo svépomocí?

Do výroby menších betonových prvků se můžete pustit svépomocí. Bez problémů si vyrobíte betonové květináče, dekorační prvky, ba dokonce i vyvýšené záhony. Větší prvky, jako jsou ploty, dlažby či zahradní nábytek, zřejmě rychleji i lépe zvládne odborník.

Vertikální rozměr

Obklíčit zahradu betonovou zdí je dnes zcela běžné, i když ne právě ideální řešení. Můžete to však přeměnit v přednost. Odhalte a vyzdvihněte zajímavost betonu, který lemuje nenáročná popínavá zeleň, například přísavník nebo břečťan.

Imitace dřeva

Chodník může mít i tuto „ulítlejší“ podobu. Je vytvořen z betonových dílců imitujících dřevo. Praktické řešení do moderních i venkovských zahrad.

Sedáky


Vybudovat si dlažbu z betonových prvků je dnes celkem běžné. Plochu můžete doplnit například i takovýmito netradičními „sedáky“. Zřejmě spíš než dospělé osloví děti. Zároveň ale mohou být zajímavým dekoračním prvkem.

 

Přechod přes jezírko


 

Toto řešení vodní plochy je ideální do moderní městské zahrady. Pokud vám to prostor dovolí, můžete si vytvořit soustavu vodních nádrží. Ideální jsou přísné geometrické tvary, které spojíte třeba šlapáky a chodníky z betonu.

 

Ve spojení s trávníkem


 

Beton v kombinaci se svěžím trávníkem je přívětivým řešením pro ty, kdo chtějí dát například parkovací ploše u domu ekologičtější vzhled.

Jiná lavička

Vyvýšené záhony jsou populární a určitě to má své opodstatnění. V moderní zahradě může být jejich součástí i taková lavička. Pro někoho možná odpudivá, chladná představa, zato pro lovce originálních řešení námět k odlišení se.

S živým plotem

Nechcete-li se oddělit od ulice příliš vysokou betonovou zdí, můžete zvolit nižší a za ni vysadit živý plot. Kromě dobrého vizuálního dojmu se vám podaří takto i maskovat místo, odkud budou dřeviny vyrůstat.

 

Pod úrovní

Dalším zajímavým trendem moderního zahradního designu je zapustit část zahradní plochy pod úroveň terénu. Na tomto místě si lze vybudovat například odpočívadlo, případně vodní prvek (studánku). Opět může jako hlavní stavební materiál posloužit beton. Je třeba ho však doplnit vhodnou zelení.

Zapojte děti


Přizvěte děti k přetváření zahrady. Spolu s nimi můžete vytvořit různé dekorační prvky, dáte-li si záležet, takový prvek se může stát i součástí méně frekventovaného chodníku směřujícího k zajímavému stromu či záhonu. Možností je vskutku hodně.

Netradiční žlab


Vegetační nádoba do moderní zahrady či dvora může mít i tuto podobu. Vždy bude zajímavější nádoba s přiznaným nerovným povrchem, s typickou strukturou betonu. Jednoduchá elegance, v jaké se nese tato kompozice, je stále žádanější.

Odborník radí

  • Z betonu mohou být vytvořeny i různé dekorační předměty, například plastiky a malé vodní nádrže, jimiž lze doplnit zahradu. Dejte si však pozor, aby příliš nedominovaly prostoru.
  • Vyberete-li si barevný beton, snažte se držet jednotné barevnosti. Jen tak se vaše zahrada promění v harmonické prostředí.

Text: Daniel Košťál :: Foto: Isifa/Shutterstock

Nepřehlédněte