Zahrada

Cukety, dýňě a tykve: Multifunkční potraviny do vaší kuchyně

V září vrcholí sklizeň lahodných tykví. Tato unikátní zelenina má řadu skvělých vlastností – jsou nejen dobré a dají se upravit na milion způsobů, ale také se snadno pěstují, netrpí chorobami ani škůdci, a plody se po sklizni dají dlouho skladovat.

dýně

Některé odrůdy tykví patří k chuťově zcela výjimečným potravinám. Pro svůj vysoký obsah kalorií a univerzální využití v kuchyni je lze používat jako základní potravinu srovnatelnou třeba s brambory. Dýně jsou bez nadsázky multifunkční – dužninu využijeme v kuchyni nebo ke krmení domácích zvířat, semena se suší nebo se z nich lisuje olej, z některých tykví lze vyrábět nádobky nebo je využít jako dekoraci.

Tykve pocházejí z Ameriky a patří mezi nejstarší užitkové rostliny. V Evropě zdomácněly krátce po objevení Ameriky a odtud se dostaly i do Asie. Tykví je velké množství a pro lepší orientaci se rozdělují do čtyř skupin.

Dělení tykví

1. Tykev obecná

(Cucurbita pepo)

Okrasné tykve

Tato skupina zahrnuje například patizony. Dnes se již tolik nepěstují, ale ještě před pár lety byly celkem oblíbené. Nejčastěji se využívaly mladé plody, které se nakládaly. Botanicky do této skupiny ještě patří tykve špagetové, olejné a okrasné.

2. Tykev muškátová

(Cucurbita moschata)

Tykev muškátová

Muškátová tykev je zajímavá svým hruškovitým tvarem. Plody jsou na povrchu béžové a dužina je jasně oranžová, jsou velmi lahodné, známá je například odrůda Butternut, které se říká „máslová tykev“.

3. Tykev fíkolistá

(Cucurbita ficifolia)


Tykev fíkolistá se používá hlavně jako podnož pro jarní roubování melounů a okurek.

4. Tykev velkoplodá

(Cucurbita maxima)

Tykev Goliáš

Bývá označována jako dýně. Její plody jsou pevné, většinou oranžové. Plody odrůdy Goliáš mohou vážit až 30 kg a jsou považovány za nejlepší tykve na výrobu kompotů a džemů. Lze ji i snadno vydlabat, a použít tak jako dekoraci na svátek Halloween. Pro stejný účel ale byla přímo vyšlechtěna odrůda Gigante.

Pěkná je i stříbřitá výrazně žebrovaná dýně Jarrahdale, která je křížencem odrůdy Blue Hubbard, ze které získala svou barvu, a odrůdy Cinderella, po níž podědila tvar.

Trochu podobná předchozí je odrůda Marina di Chioggia, s tím, že povrch plodu je navíc velmi hrbolatý. Hodí se pro konzervování i na přímý konzum, výborně se kanduje. Zralé dýně navíc působí velmi dekorativně.

Tykev Hokkaido

Oblíbencem číslo jedna je ale u nás zajisté odrůda Hokkaido, a to především pro svou extra lahodnou chuť. Její velice cennou vlastností je, že ji před použitím v kuchyni nemusíme loupat. Slupka je jemná a i po krátké době vaření krásně změkne. Dužina je velmi silná, oranžová s extra vysokým podílem karotenoidů. Slupka je na povrchu rovněž oranžová. Pěstuje se ale i zelené Hokkaido zvané Kabocha – Hokkori a Blue Kuri. To má úplně stejné vlastnosti jako oranžová verze. Mnozí konzumenti udávají, že je dokonce o něco chutnější než oranžové Hokkaido. Obě tyto dýně jsou vhodné pro studenou i teplou kuchyni. Fantastická je polévka, jemný dýňový krém, pečené lupínky i salát.

Sklizeň a skladování

Tykve jsou výjimečné i tím, že je lze skladovat velmi dlouhou dobu, a to se zachováním jejich kvalit. Přitom je však velmi důležité, aby byly sklizeny dříve, než přijde první mráz. Stačí, aby byl plod tykve vystaven malému mrazíku, a jeho schopnost uskladnění se znatelně zkrátí. Větší mráz plod zcela zničí.

Tykve se sklízejí i se stopkou. Pokud při sklizni některým plodům stopka upadne, měli bychom je spotřebovat přednostně. Většina tykví musí po sklizni několik týdnů dozrávat. (Ideální je rozložit je venku na sluníčku nebo doma a nechat je minimálně dva týdny dozrávat.) Stopka by měla být pěkně zaschlá, bez známek hniloby. Pokud chceme dýně nechat dozrát venku, vybereme si na to kryté stanoviště. Vlhká tráva ani déšť jim nesvědčí. Pokud hrozí mráz, je nutné přenést plody dovnitř.

Poté, co stopky pěkně zaschnou, můžeme dýně přemístit do skladovacích prostor. Mohou zůstat i v bytě, ale musejí být uskladněny v místnosti, ve které teplota nepřesáhne dvacet stupňů. Při manipulaci dáváme pozor na potlučení plodů, zacházíme s nimi šetrně. Velké tykve ukládáme v jedné vrstvě, malé můžeme naskládat na sebe. Při skladování nemají dýně rády – na rozdíl od brambor, mrkve a celeru – zimní vlhkost, která je častou příčinou hnilob. Stejně jako u ostatní skladované zeleniny a ovoce je důležitá pravidelná kontrola plodů s tím, že nahnilé kusy je třeba včas vyhodit.

Dýně pro dekoraci

Malé dýně lze použít i do originálních květinových aranžmá.

Mnohé plody, ať malé, nebo velké, jsou velmi dekorativní a velmi snadno z nich vytvoříme poutavé aranžmá. Malé tykve se budou nejlépe vyjímat na ošatce nebo v mělkém košíku. Velké plody stačí vystavit jednotlivě. Pěkné jsou skupinky po třech kusech. Tykvemi můžete zkrášlit byt i terasu. Venku je můžeme velice pěkně zakomponovat i do podzimních květinových truhlíků nebo nádob. Hezky doplní chryzantémy, astry a mnohé traviny. Pro dekorace se velmi dobře hodí odrůda Turbante Turco, která opravdu připomíná turecký turban.

Text: Daniela Dušková :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock