Zahrada

ČESNEK: Jak na správné pěstování

Bez česneku se nedá vařit. Proto je jeho obliba neměnná a stále více pěstitelů se snaží mít vlastní výpěstky. Vypěstovat kvalitní rostliny ale nedokáže každý. Závisí to na celé řadě faktorů, jako jsou půdní typ, klimatické podmínky dané oblasti a v neposlední řadě i odrůda.

Bez česneku se nedá vařit. Proto je jeho obliba neměnná a stále více pěstitelů se snaží mít vlastní výpěstky. Vypěstovat kvalitní rostliny ale nedokáže každý. Závisí to na celé řadě faktorů, jako jsou půdní typ, klimatické podmínky dané oblasti a v neposlední řadě i odrůda.

Pro získání kvalitních výpěstků je bezpodmínečně nutné dodržet několik zásad již při výsadbě česneku. Především jde o termín výsadby, zdravotní stav a moření sadby a výběr kvalitní (nejlépe české) odrůdy.

ČESKÝ, NEBO Z DOVOZU?

V posledních letech se k nám valí česnek z nejrůznějších konců světa. Především ale z Číny, Argentiny, Španělska, Maďarska a Polska. Kdyby tomu tak nebylo, asi by české hospodyňky musely na česnek zapomenout. Pěstební plochy česneku se totiž v České republice natolik zmenšily, že produkce absolutně nepokryje tuzemskou poptávku. Horší situace díky tomu nastala i v nabídce sadbového česneku. Pro zdejší klima a podmínky jsou vyhovující české odrůdy, prověřené lety šlechtění. Nahradit sadbu dovozovým česnekem, a navíc z Asie, nelze. Jak ukázaly poslední roky, česnek původem z těchto oblastí v našich podmínkách vymrzá, a tak se absolutně nehodí pro výsadbu. V plné šíři se ukázalo, že nesmyslná rozhodnutí, vedoucí ke zrušení pěstebních ploch, jsou krátkozraká a škodící.

Čínský česnek

JAK NENALETĚT PŘI NÁKUPU SADBY

Letošní rok – po loňské extrémní neúrodě – česneku docela přál, a tak je ho poměrně dost.  Přesto jsou pěstitelé lákáni ke koupi ne právě levných výpěstků nejrůznějšího původů a jsou přesvědčováni, že takový česnek mohou klidně i vysadit. Často je tento česnek dokonce přímo označen jako vhodný k sázení. Toto tvrzení lze vnímat jako klamání spotřebitele a je postižitelné státními kontrolními úřady, které se v těchto dnech na česnek zaměřují. Jedná se totiž často i o 100% předražený konzumní česnek bez ověření zdravotního stavu, jakosti a odrůdové pravosti. Poměrně často se totiž setkáváme s prodejem anonymních variant levných zahraničních odrůd vydávaných za populární české odrůdy.

Pokud takový česnek zasadíme, můžeme si kromě nízké a nekvalitní sklizně také zavléci na svou zahrádku houbové choroby, a hlavně škůdce – například háďátko zhoubné (Dytilenchus dipsaci). To může po mnoho dalších let působit spoustu problémů i na ostatní cibulové zelenině.

Takže – pokud chcete mít jistotu v odrůdě a kvalitní sadbě, vyhledejte prodejce, kteří nabízejí česnek produkovaný jako sadbový.

DŮVĚŘUJ, ALE PROVĚŘUJ

Ten, kdo prodává pravý sadbový česnek, jej prodává s označením odrůdy a zpravidla velmi ochotně předloží na požádání doklad o uznání sadby, takzvaný „uznávací list“. Na něm je kromě označení odrůdy uvedena partie, jako jedinečné číselné označení, podle kterého lze dohledat původ a místo pěstování konkrétní sadby.

Také je zde uvedeno množství, které by mělo odpovídat celkovému prodejnímu množství sadby prodejce. Pokud vám totiž někdo předloží doklad na pět kilogramů sadby a je obklopen pytli takzvaného sadbového česneku, může prodávat i česnek pochybného původu i kvality, často i ze zahraničí, kterému naše podmínky nesvědčí.

V loňském roce ukončili činnost nepoctivých prodejců sami producenti sadbového česneku jednoduchým opatřením – balí česnek do sítěných sáčků s různou hmotností, tak aby si každý pěstitel vybral podle svých možností. Sáčky jsou označené visačkou, která zaručuje původ sadby. Tím se vylučuje pokoutní prodej tzv. sadby z neznámých zdrojů.

Balíčkovaná sadba s označením odrůdy a původu.

KTERÉ JSOU TY PRAVÉ ČESKÉ ODRŮDY?

  • Odrůd českého česneku je poměrně dost a mají rozdílný vzhled, chuť i podmínky skladovatelnost.
  • Bílý ozimý paličák Dukát má velké stroužky, pevnou palici, výbornou chuť s výraznými silicemi a příjemnou česnekovou vůni. Tato odrůda je velmi oblíbená v kuchyních nejen kvůli chuti, ale i z praktických důvodů, tedy díky snadnějšímu čištění.
  • Fialový ozimý paličák Unikat s větším množstvím středně velkých stroužků patří mezi nejranější ozimé paličáky se sklizní již v posledním týdnu června. Pokud tedy pěstitel vyjíždí v létě na dovolenou, nemusí se bát, že mu česnek někdo z pole ukradne. Navíc vyniká skvělým výnosovým koeficientem v poměru vysázeného množství a dlouhou skladovatelností. Tato odrůda nejlépe zvládla loňskou kritickou zimu.
  • Jarní bílý nepaličák Lumír, který má skvělou skladovatelnost až do nové sklizně a příjemné silice, používají s oblibou lidé, kteří jsou citlivější na česnek jako takový. Přestože se jedná o jarní odrůdu, lze jej sázet s jistotou i na podzim.
  • Za vyzkoušení stojí i Benátčan, Karel IV, Bjetin, Džambul, Lukan a další.

POZOR NA CHYBY PŘI VÝSADBĚ

Česnek se v zásadě rozděluje typově na paličáky a nepaličáky. Paličáky, které tvoří květní stvol, jsou v naší republice prioritní, v ostatních evropských zemích vévodí nepaličáky, jež vytvářejí pouze listovou růžici bez květního stvolu a mají středové stroužky.

Paličák – nepaličák

Vlevo paličák, vpravo nepaličák

Vhodným termínem výsadby je konec října až listopad, dokud nezamrzne zem. Výhodou pozdní výsadby je zakořenění stroužků během zimy a nevyrašení nadzemní části.

POZOR – palice se musejí rozdělit na jednotlivé stroužky!

Česnek – stroužky k výsadbě

  • Základní podmínkou úspěšného pěstování je zdravá sadba. POZOR – nikdy neberte stroužky z palic byť i jen částečně napadených!

Napadený česnek nevysazujeme!

Při pěstování česneku bychom neměli zapomínat na důkladné namoření, abychom předešli vzniku houbových chorob. Jako vynikající se ukazuje využití rostlinného přípravku Lignohumát na bázi huminových kyselin, dále chemický přípravek Rovral a proti háďátkům se využije Sulka.

Moření česnekové sadby


Po oschnutí jednotlivé stroužky vysazujeme na předem připravený záhon pomocí sázecího kolíku do hloubky asi 5 cm.

POZOR – stroužky musejí jít kořenovou částí dolů, jinak dochází k deformacím sklizených rostlin, které se musejí v zemi „obrátit“.

Výsadba stroužků
Správně vysázené stroužky

Text: Ing. Ludmila Dušková :: Foto: autorka, isifa/Shutterstock