Zahrada

4 důležité tipy pro krásné kvetení růží

Růže patří k nejstarším pěstovaným rostlinám. Při správné péči budou kvést až do prvních mrazů.

růže

Růže jsou mimořádně oblíbené a obvykle dlouhověké, různě velké keřovité rostliny. Vyniknou v moderní i venkovské zahradě. Pěstovat je však lze i na balkonech a terasách ve vegetačních nádobách.

V současnosti známe více než tisíc různých kultivarů. Některé poutají bohatostí kvetení, jiné krásně zbarvenými květy či vůněmi.

1. Správná výsadba

Růže můžeme vysazovat buď s kořenovým balem (během celé sezony), anebo bez (v tomto případě je lepší podzimní výsadba – od října do listopadu). Na jaře je vhodnější vysazovat stromkové růže a rovněž ostatní růže, pokud jde o vyšší polohy. Růže bez kořenového balu jsou levnější. Při koupi můžeme zkontrolovat, zda jsou jejich kořeny silné a zdravé. Sázejí se na podzim. Výhodou dražších růží s kořenovým balem je, že je možné je vysazovat v průběhu celého vegetačního období, dokonce i v kvetoucím stavu.

růže

Výsadbová jáma by měla být hluboká a široká aspoň 40 cm. Na dno je dobré dát trochu písku – poslouží jako drenáž. V zásadě by se růže neměli sázet na místo, na kterém už někdy v minulosti rostly. Lze to pouze pod podmínkou výměny půdy. Před výsadbou růže s kořenovým balem dobře zalijeme, ty bez kořenového balu zase namočíme na dvě až tři hodiny do vody. Rostlinu sázíme tak hluboko, jak byla zapěstovaná v kontejneru. Místo očkování (zhrublá část) musí být těsně pod povrchem půdy. Co se týče sponu výsadby, rostliny by se měly jemně dotýkat listy, samozřejmě, porost nesmí být přehuštěný. Velkokvěté růže by měly být od sebe vzdáleny asi 80 cm, sadové a botanické 1,5 až 3 m.

2. Letní péče

Vzhledem k tomu, že kořeny růží potřebují dostatek vzduchu, je nezbytné jejich okolí na záhonu pravidelně okopávat. Ne však hluboko, spíše mělčeji. Je třeba odstranit všechen plevel – odebírá růžím nejen vláhu, ale zejména živiny. Důležité je i pravidelné zavlažování. Platí to zejména pro nově vysazené rostliny. V případě starších rostlin je zálivka potřebná zejména během suchých a horkých dní. Zalévat nesmíme na listy ani na květy, protože bychom tím mohli podpořit rozvoj houbových chorob.

Mezi běžnou péči patří i odstraňování odkvetlých květů a rovněž čištění keřů od suchých a zažloutlých listů. Jde o prevenci před nepříjemnými chorobami. Růže nejčastěji napadají houbové choroby (černa skvrnitost a moučnatka) nebo živočišní škůdci (mšice, pilatka). Kromě doporučených chemických přípravků můžeme použít i přírodní prostředky. Rostlinné výluhy (rajče, vratič, přeslička apod.) dokážou zlikvidovat bez problémů například mšice. Preventivně též pomáhá vysazovat růže spolu s některými rostlinami, například s levandulí.

růže

3. Živiny a hnojení

Kvalita a množství květů závisí i na přísunu živin. Při výsadbě je dobré dát do výsadbové jámy prosátý kompost, případně můžeme využít i chlévský hnůj. K dalšímu přihnojování během vegetace používáme hnojivo určené speciálně pro růže s vyšším obsahem fosforu, a to hnojivo
s postupným uvolňováním živin, anebo můžeme růže přihnojovat jednou za šest týdnů.

4. Ochrana růží

Skvělou pomůckou určenou k ochraně růží proti padlí růžovému, černé skvrnitosti růže a rzi růžové je fungicidní přípravek k přímému použití v kapalné formě k aplikaci bez ředění Folicur® AL. Choroba je potlačena přímým působením účinné látky, která penetruje do listů, a následně se vytvoří na povrchu listů ochranný povlak, čímž se zabrání novému rozvoji choroby.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock