Atlas

Padlí růžové (bílý povlak na růžích)

Bílé až šedé povlaky na listech a květních pucích růží způsobuje padlí. Jak si s ním poradit?

padlí růžové
Padlí růžové (Foto: Shutterstock)

Projevy

Vytváří souvislejší bílé až šedavé povlaky na obou stranách mladších listů růží a květních puků. Šíří se v teplém a sušším počasí s vyšší vlhkostí vzduchu. Napadené listy postupně žloutnou, hnědnou, kroutí se, schnou a opadávají. Rostlina je následně řídce olistěná a nevzhledná. Onemocnění se většinou vyskytuje v květnu až červnu, mnohokrát v období, kdy po teplejších dnech následují chladnější a deštivější období. Rozšíření padlí podporuje i zmáčení listů při večerním zavlažování, případně při častém zavlažování na listy i během dne.

Chemická ochrana

Opakované postřiky náchylnějších kultivarů od května do konce léta. Použití přípravku Folicur AL (při zjištění prvních příznaků). Postřik je třeba aplikovat podle návodu v době, kdy nesvítí slunce a nejsou avizované srážky.

Ekologická ochrana

Ošetření přípravkem BIOTON.

Prevence

Pěstování růží na slunečných místech s kvalitním prouděním vzduchu, vyvážený příjem živin, vyvarování se nadměrného přísunu dusíku, zavlažování přímo ke kořenům, ideálně v ranních hodinách, pěstování v řidších sponech, pravidelný řez na jaře a podzim, sběr všech opadaných listů z okolí růžových keříků.

padlí; bílé povlaky; moučnaté povlaky; mladé listy; napadené listy; žloutnutí listů; usychání listů; růže; bílé listy na růžích; choroby růží