Atlas

Černá skvrnitost růží (tmavé fleky na listech růží)

Hnědé a černé skvrny na listech růží způsobuje černá skvrnitost. Rostliny chřadnou, proto je třeba zakročit.

černá skvrnitost růží
Černá skvrnitost růží (Foto: Shutterstock)

Projevy

Na listech růží se po chladnějších a deštivých dnech tvoří tmavé, hnědé až černé skvrny, ty se postupně zvětšují a rozšiřují, listy začínají žloutnout, schnout a zakrátko opadávají. Pokud rostliny nejsou co nejrychleji ošetřené, dochází k opadu velké části listů. Rostlina je výrazně oslabená, řídce olistěná, nevzhledná a málo kvete. Choroba napadá i blýskalky (fotinie), které též patří do čeledi růžovitých.

Chemická ochrana

Použití fungicidních přípravků, například SYLLIT 65, MAGNICUR FUNGIMAT, Folicur AL (při zjištění prvních příznaků).

Ekologická ochrana

Postřik z odvaru z přesličky.

Prevence

Zavlažování ideálně ráno jen ke kořenům růží, ne na listy, stonky nebo květy. Pravidelné přihnojování kvalitním hnojivem pro růže, každoroční minimálně jarní řez, odstraňování a likvidování všech opadaných listů růží z povrchu půdy, pěstování na slunečných místech s rychlým prouděním vzduchu, výběr odolných kultivarů, realizace preventivních postřiků od brzkých jarních měsíců.

černá skvrnitost; tmavé fleky na listech růží; skvrny na fotinii; fotinie; blýsklaka; skvrny na listech blýskalky; opadávání listů; žloutnutí listů; schnutí listů; černé skvrny na listech růže; hnědé skvrny na listech růže; choroby růží