Poradna

Sadba zeleniny: Pozor na padání klíčních rostlin

Dotaz: Sadbu zeleniny si děláme každý rok v pařeništi. Máme ale velké ztráty, protože minimálně polovina rostlin je zasažena padáním klíčních rostlin. Jaká je nejlepší ochrana? Matyáš K., Prachatice

zeleninová sadba

Při výsevu semen a pěstování sadby dochází často k padání klíčních rostlin. Projevuje se náhlým zaškrcením mladých rostlinek v místě kořenového krčku a následným uhynutím. Opakování výsevu bývá problematické, protože posunutí agrotechnických lhůt vede k ohrožení sklizně či kvetení. Padání klíčních rostlin je houbová choroba.

V odpovídajících podmínkách, jakými jsou vlhko, teplo a hustý výsev, napadá krčky mladých semenáčků. Projevuje se tak, že krček rostlinky začne postupně nad kořenem černat a rostlina následně odumírá. K padání klíčních rostlin přispívají následující podmínky:

  • vysoká vlhkost a přelévání sadby,
  • špatné nebo žádné větrání,
  • nevyhovující typ substrátu
  • příliš husté výsevy.

Pro přímou ochranu je vhodný přípravek Previcur energy – fungicid určený mimo jiné k zálivce a tím dezinfekci substrátu. Využívá se nejen před výsevem či výsadbou, ale současně i během pěstování sadby. Previcur Energy je kombinovaný fungicidní přípravek se systémovým účinkem k hubení půdních a listových chorob v zelenině (salát, okurky, zelí, kapusta, květák, růžičková kapusta, kedlubna) a okrasných rostlinách. Působí preventivně i kurativně (léčebně). Pokud si pro výsev zakoupíme subtract pro výsevy a množení s označením supresivní, obsahuje tento mykoparazitické houby, které zabraňují patogenním houbám v jejich růstu. Tím take odpadá nebezpečí padání klíčních rostlin.

Text: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autori


Zeptejte se

Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na poradnarpn@jagamedia.cz