Poradna Zahrada

Chcete si letos záhon s mrkví obohatit o barevné druhy? Které odrůdy se oplatí pěstovat?

Dotaz: Moc nás baví pěstování atraktivně zbarvené zeleniny. Už jsme vyzkoušeli různé tykve, cukety, lilky nebo patisony, letos bych chtěla vysít velký záhon mrkve. Je lepší vysít směs různých odrůd nebo raději zvolit jednoodrůdové osivo? Jaké odrůdy byste mi doporučili, když nechci pěstovat jen mrkev s oranžovým kořenem?

barevné odrůdy mrkve
Zdroj: Shutterstock

Odpověděla: Lucie Peukertová

Za zkoušku stojí všechno, pokud ale chcete mít sklizeň více pod kontrolou, pak si kupujte jednoodrůdová osiva. Při výsevu směsi se přeci jenom může stát, že nevzejdou například odrůdy s bílým kořenem.

Stejně tak si můžete tyto barevné odrůdy vyjednotit, takže se jich stejně nedočkáte. Na druhou stranu směs osiva představuje jisté překvapení, vždy se můžete těšit na to, jakou mrkev si vytáhnete ze země.

Zajímavými odrůdami mrkví se nabídka semenářských společností každopádně jenom hemží. Odrůdy s bílými, temně purpurovými i žlutými kořeny nejsou už žádnou vzácností.

Mezi spolehlivé určitě patří Pruple Haze, Atomic Red či Cosmic Purple v barvě purpurové, žlutou pak nabídne Táborská žlutá nebo Višňovská. Na trhu jsou o něco méně dostupné odrůdy bílé mrkve, ale seženete například Bílou belgickou.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů