Poradna Zahrada

Jak na výsadbu a přezimování liliochvostce

Dotaz: Minulý rok jsem si koupila kořenovou hlízu liliochvostce, který ale na jaře nevyrašil. Letos jsem pořídila novou, můžete poradit, jak hlízy správně vysadit?

bílý liliochvostec
Zdroj: Shutterstock

Odpověděla: Lucie Peukertová

Liliochvostec pochází z asijských stepních oblastí. Díky vývoji v těchto lokalitách potřebuje ke svému růstu, a tedy i přezimování, specifickou úpravu pěstebních podmínek. Kořenové hlízy se vysazují přibližně od druhé poloviny září do listopadu.

Najděte pro ně exponované stanoviště na plném slunci s hlubokou a dobře propustnou půdou. Vykopejte výsadbovou jámu o hloubce okolo 50 cm. Na dno nasypte přibližně 35 cm jemného štěrku nebo písku. Na tuto drenážní vrstvu, díky které nebudou hlízy ležet v mokru, položte samotnou hlízu. Tu lehce posypte pískem a doplňte do úrovně okolní půdy lehkou a na živiny bohatou zeminu.

Na zimu pak zasypte vrstvou suchého listí nebo chvojím, které hlízu během první zimy ochrání před vymrznutím. Pokud vám liliochvostec na jaře nevyrašil, zřejmě došlo k jeho vyhnití, hlízy jsou totiž extrémně náchylné na vlhkost. Drenáž je tedy naprostou nutností stejně jako dobře propustná zemina.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů