Zahrada

Jak na rychlení jarních cibulovin (video)

Jak rychlit cibuloviny krok za krokem.

rychlení cibulovin

Materiál

  • cibule hyacintů
  • zahradnický substrát
  • písek

Nářadí

  • vegetační nádoba cca průměr 24 cm, výška 21 cm
  • zahradnická lopatka
  • papírový sáček

Dostatek tmy

Když cibule vyndáte z chladničky, měly by být ve tmě. Teplota místnosti, kde budou umístěny v nádobě, by neměla přesáhnout 10 °C. Zalévejte je maximálně jednou týdně. Následně začnou růst. Stále byste je měli zastiňovat papírovým kloboučkem, aby se nevyvíjely listy.

Přemístění

Po dvou měsících od výsadby se objevují květní poupata. Tehdy nádobu s rašícími cibulovinami přemístěte do teplé místnosti. Pravidelně je zalévejte a roste, aby poupata nezasychala.

Po odkvetení

Když hyacinty odkvetou, už je nezalévejte. Listy jim netrhejte násilím, nechte je jen zaschnout. Nádobu odložte na tmavé a suché místo, případně na jaře hyacinty přesaďte na záhon do zahrady. Následující jaro mohou krásně rozkvést.

Rychlení cibulovin ve váze

Na rychlení hyacintů stačí menší vázička se širokým hrdlem a vodou. Cibuli vložíme do hrdla tak, aby její spodní část byla částečně ponořená ve vodě. Vázičku postavíme na tmavší místo s teplotou přibližně 10 °C. Když se mezi mladými listy ukáže květní pupen, zvýšíme okolní teplotu a vázičku přemístíme na světlo. Kvetoucí hyacint vydrží déle v chladné a světlé místnosti. Cibule můžeme rychlit i v půdě, musí být však stále mírně vlhká.


Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů