Dílna a hobby Zahrada

Lojové pochoutky: Pomozte nyní opeřencům, v sezóně se vám to vrátí (video)

I když ovocná zahrada v zimě na první pohled spí, opak je pravdou. Pozornému oku neujde, že koruny stromů se hemží opeřenými krasavci. A ty si v zahradě potřebujeme udržet v co nejhojnějším počtu.

lojové pochoutky

Budeme potřebovat

Materiál

  • vepřový lůj
  • voda
  • zrno

Nářadí

  • hrnec
  • kuchyňský nůž
  • vařečka
  • nádoby na plnění

Postup práce

1. Surovina

Základní surovinou na výrobu je lůj. Získáte ho například na domácí zabíjačce, jatkách či v prodejnách masa.

lojové pochoutky

2. Rozpouštění

Lůj nakrájený na kostky dáme do hrnce, ve kterém ho za stálého míchání pomalu rozpouštíme. Aby se nám nepřipálil, hned na začátku přidáme trochu vody.

lojové pochoutky

3. Škvarky

Lůj se rozpouští poměrně rychle, už za pár desítek minut budou škvarky vesele plavat ve škvařícím se sádle.

lojové pochoutky

4. Správná barva

Dostatečně vyškvařený lůj poznáme podle toho, že škvarky zmenšily objem a přecházejí do oranžovo-žluté barvy. V tomto stadiu hrnec odstavíme.

lojové pochoutky

5. Háčky

Mezitím si připravíme závěsné háčky. Vyrobíme je z pevného drátu, který na jednom konci spirálovitě zkroutíme.

lojové pochoutky

6. Zrno

Aby byly lojové pochoutky pro ptáky co nejchutnější a nutričně nejvýživnější, zabezpečíme si předem směs zrn určenou na přikrmování ptactva.

lojové pochoutky

7. Míchaní

Směs semen smícháme s vyškvařeným lojem a naplníme do připravených sklenic. Ještě než začne směs tuhnout, zasuneme do ní drátěný háček.

lojové pochoutky

8. Chladnutí

Ten vložíme spirálovou částí směrem dovnitř do sklenice. Takto připravené pochoutky necháme volně vychladnout.

lojové pochoutky

9. Nahřívání

Abychom hotový výrobek dostali ven ze sklenice, musíme ji nahřát. Úplně však stačí, když na chvíli vložíme sklenice do nádoby s horkou vodou.

lojové pochoutky

10. Vyndání

Po krátkém zahřátí se dají ptačí pochoutky snadno a rychle vyndat ze sklenic. Hotové lojové pamlsky jsou připravené na zavěšení do zahrady.

lojové pochoutky

11. Rozvěšení

Nevěšíme je najednou, ale postupně. Pochoutky vyrobené do zásoby uskladníme v uzavřených obalech, abychom k nim znemožnili přístup hlodavcům.

lojové pochoutky

Dobré rady

Přikmování

Jednou ze základních aktivit ovocnáře v zimním období by rozhodně mělo být přikrmování ptáků. Ti patří mezi naše důvěrné spojence v boji proti škodlivému hmyzu. Jedna sýkorka dokáže výhony ovocných stromů denně očistit od stovek vajíček mšic a jiného škodlivého hmyzu. Aby tito naši pomocníci přežili zimu bez újmy, je důležité se o ně během mrazivých dnů příkladně postarat.

Suroviny

Vhodné jsou různé druhy semen a zrn, stejně jako například syrový či vyškvařený neochucený lůj. Naopak, nevhodný je například chléb, který ptákům může způsobit velké problémy, ba dokonce může vést až k jejich uhynutí. Nejrůznější pamlsky pro ptáky v zimním období se dají koupit v každém druhém obchodě. Pokud však máte možnost (a hlavně chuť) experimentovat, můžete jim je snadno vyrobit i doma.

lojové pochoutky

Plnění a umístění

Sklenice se dají plnit i postupně po vrstvách. Pokud však nedojde k důkladnému promíchání hmoty, tato se nespojí, což vede k nestabilitě konečného výrobku a k vysypání se semen z něj. Lůj můžete v zahradě také volně zavěsit na strom či opornou konstrukci. Ptáci si ho tu rozhodně najdou. Pamatujte však na to, aby byl zavěšený v dostatečné výšce a krmící se ptáci tak byli chráněni před číhajícími kočkami.

Text a foto: Ing. Maríán Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů

Nepřehlédněte