Poradna

Jak se jednoduše a levně zbavit skvrn? Použijte tento domácí prostředek!

Sůl, zdánlivě obyčejná kuchyňská ingredience, nese ve svých krystalech mnohem více než jen chuťový zážitek. Její využití v domácnosti může být opravdovým zázrakem, ať už jde o boj s nepříjemnými pachy či o účinné vyčištění připáleného nádobí. V tomto článku se podíváme na kreativní a efektivní způsoby, jak využít sůl ve vašem domově.

Bílá bavlněná košile
Zdroj: Shutterstock

Dezinfekce dřevěných prkének

Víte, že plastová a dřevěná prkénka na krájení skrývají bakteriální zárodky hluboko v drážkách po noži? Tento problém jde však snadno vyřešit, a to díky přidání jednoho jednoduchého kroku při mytí nádobí – soli. Plastová prkénka, která používáte při krájení syrového masa, posypte bělidlem a solí, vydrhněte je tuhým kartáčem a opláchněte horkou vodou. Dřevěná prkénka můžete jednoduše vydezinfikovat pomocí soli, kterou potřete citronovým klínem a poté opláchnete.

Odstranění kroužků od vody ze dřeva

Známe to všichni, nalijeme si nějaký dobrý nápoj a skleničku odložíme na stolek, kam zapomeneme dát podtácek a rázem je na stole kroužek od vody. Nevzhledné skvrny zmizí tak, že smícháte 1 lžičku soli s několika kapkami vody a vytvoříte pastu. Pastu jemně rozetřete na kroužek měkkým hadříkem nebo houbičkou, a to dělejte tak dlouho, dokud zcela nezmizí. Poté už jen obnovte lesk dřeva pomocí leštidla na nábytek.

kruhy od sklenic na stole
Poté už jen obnovte lesk dřeva pomocí leštidla na nábytek. | Zdroj: Shutterstock

Zabraňte plesnivění sýra

Jak jistě víte, sůl má úžasné dehydratační schopnosti, které mohou zpomalit růst plísní na sýru. Chcete-li snížit plýtvání potravinami (a tím pádem také ušetřit peníze za potraviny), namočte papírovou utěrku do směsi 2 lžic soli a 3 šálků vody a pak ji před uložením do chladničky volně omotejte kolem sýra.

Odstranění skvrn od vína z koberce

Jakmile se vám stane, že rozlijete červené víno, musíte jednat rychle. Nejprve skvrnu, dokud je ještě mokrá, polijte bílým vínem, aby se barva skvrny zředila. Poté skvrnu potřete houbou se studenou vodou. Poté místo posypte solí, počkejte asi 10 minut a celou skvrnu vyluxujte. Koberec bude vypadat jako nový.

rozlité červené víno na koberci
Jakmile se vám stane, že rozlijete červené víno, musíte jednat rychle. | Zdroj: Shutterstock

Odstraňte zápach z tenisek

Tenisky a další plátěné boty dokážou pěkně zapáchat, zejména pokud je v létě nosíte bez ponožek nebo v nich chodíte běhat a tím pádem mají bakterie dostatek prostoru a času, aby se v botách postupně usazovaly. I tento nevábný problém se však dá vyřešit! Zbavte se zápachu a vlhkosti tím, že do plátěných bot občas nasypete trochu soli.

Dodejte svému trávníku sílu

Tráva na vašem trávníku už možná zažila lepší (rozumějte: zelenější) časy. Toužíte-li po levném, avšak účinném hnojivu, smíchejte dvě polévkové lžíce soli (můžete použít jakoukoli, avšak výborná je epsomská) se čtyřmi litry vody v lahvi s rozprašovačem a tuto směs aplikujte na trávník. Epsomská sůl obsahuje hořčík, který zvyšuje produkci chlorofylu v rostlinách – barviva, které je zodpovědné za jejich zelený odstín.

Vytvořte si nekapající svíčky

Nic neruší vzhled svíček tak jako kapky vosku. Pokud chcete tvorbě kapek zabránit, vytvořte kolem vosku „skořápku“ a zachyťte kapky uvnitř pomocí tohoto triku se slanou vodou. Umístěte svíčky do velké ploché misky a namočte je na 24 hodin do roztoku slané vody (2 šálky vody a 2 polévkové lžíce soli) a poté je dobře osušte. Když nyní svíčky zapálíte, nebudou dělat takový nepořádek.

Odstraňte skvrny od trávy

Některé prací prostředky jsou doslova plýtváním penězi. Než začnete utrácet za drahé odstraňovače skvrn, které slibují hotové zázraky, zkuste nejprve ošetřit odolné skvrny od trávy citronem a solí. Vymačkejte na skvrnu citronovou šťávu, posypte ji silnou vrstvou soli a poté skvrnu potřete citronovou kůrou a sledujte, jak mizí.

špinavé prádlo do pračky
Některé prací prostředky jsou doslova plýtváním penězi. | Zdroj: Shutterstock

Čištění akvária

Chcete-li odstranit minerální usazeniny v akváriu, které vznikly v důsledku tvrdé vody, potřete vnitřek nádrže solí a poté nádrž dobře vypláchněte. Nyní je nádrž připravena k opětovnému použití. Dávejte však pozor, jaké druhy ryb budou v akváriu žít, některé druhy k sobě prostě nepatří. A když vybíráte, jakým typem soli budete akvárium čistit, nezapomeňte použít obyčejnou, nikoli jodizovanou sůl, abyste ochránili zdraví ryb, které budou nádrž obývat.

Zabraňte zamrznutí oděvů na šňůře

Pokud patříte mezi lidi, kteří v zimním období rádi suší prádlo venku na vzduchu, ale bojíte se, aby na šňůře či věšáku nezmrzlo, zkuste tento osvědčený trik. Při sušení starým způsobem zkuste do další várky prádla vhodit trochu soli. Dodatečná dávka sodíku zabrání tomu, aby vaše oblečení v chladném počasí na prádelní šňůře zmrzlo. Předejít přilepení oblečení na šňůru můžete také namočením samotné šňůry do soli.

pověšené prádlo
Při sušení starým způsobem zkuste do další várky prádla vhodit trochu soli. | Zdroj: Shutterstock

Vyrobte si vlastní leštidlo na mosaz a měď

Při čištění stříbrných předmětů v domácnosti buďte s některými čističi velmi opatrní. Chcete-li vyleštit svícny nebo odstranit zelený dehet z měděných předmětů, vyrobte pastu smícháním stejných dílů soli, mouky a octa. Měkkým hadříkem ji rozetřete po předmětu, poté opláchněte teplou mýdlovou vodou a vyleštěte do původního lesku.

Otřete rozlité tekutiny z trouby

Kuchyňskou sůl lze také použít k odstranění nejhorší noční můry všech kuchařů – rozlitých tekutin v troubě či mikrovlnce. Okamžité zasypání rozlité tekutiny solí nejenže zabrání vzniku kouře a zápachu, ale také se vám bude nepořádek po vychladnutí trouby snáze uklízet.

čištění varné desky
Kuchyňskou sůl lze také použít k odstranění rozlitých tekutin v troubě či mikrovlnce. | Zdroj: Shutterstock

Prodloužení životnosti zubního kartáčku

Štětiny zubního kartáčku mohou vydržet mnohem déle díky jednomu jednoduchému triku. Vložte nový kartáček do malé misky nebo hrnku s horkou vodou a solí – ujistěte se, že jsou štětiny zcela ponořené – a nechte jej 10 až 15 minut namočený. Pořádně jej opláchněte čistou vodou. Díky tomuto snadnému triku vám kartáček vydrží několik měsíců navíc. Pamatujte však, že se doporučuje vyměnit zubní kartáček každých šest měsíců.

Rozjasnění propoceného oblečení

Věřte tomu nebo ne, ale pokud se u vás v domácnosti nacházejí bílá trička se žlutými skvrnami od potu, neznamená to, že je vše ztraceno. Oblečení potřísněné potem lze oživit namočením do hrnce s vroucí vodou, do které jste přidali několik lžic soli a jedlé sody.

špinavé tričko
Oblečení potřísněné potem lze oživit. | Zdroj: Shutterstock

Udržujte okna bez námrazy

Pravděpodobně již víte, že sůl snižuje teplotu, při které mrzne. Pamatujte však, že sůl se nehodí jen na zledovatělé silnice a chodníky, ale také na okna vašeho domu. Stačí je otřít houbou namočenou ve slané vodě a pak je nechat uschnout – a po mrazu nezbude ani památky!

Prodlužte datum spotřeby vašeho mléka

Zjistili jste, že se blíží datum spotřeby vašeho mléka a vy byste ho rádi udrželi čerstvé ještě o několik dní déle? Pak jednoduše vhoďte do krabice trochu soli a jemně s ní zatřesete. Tento snadný trik zabrání mléku v tom, aby zkyslo.

nalévání mléka do sklenice
Zjistili jste, že se blíží datum spotřeby vašeho mléka? | Zdroj: Shutterstock

Odstranění zbytků jídla a připálenin z hrnců a pánví

Pokud jsou vaše hrnce a pánve poseté odolnými skvrnami od jídla či připáleninami, které nejdou vyčistit, nechte je přes noc namočené ve slané vodě. Sůl změkčí a odstraní téměř všechny zbytky a připáleniny, takže ráno bude čištění nádobí mnohem snazší.

Uvolnění ucpaného odtoku

Uvolnění ucpaného odtoku nemusí nutně vyžadovat zásah instalatéra. Vyzkoušejte tuto rychlou kutilskou opravu: Smíchejte 1 šálek soli s 1 šálkem jedlé sody a 1/2 šálku bílého octa a pak směs nalijte do odtoku. Nechte ji 10 minut působit a poté do odtoku nalijte asi dva litry vroucí vody. Nakonec otočte kohoutkem s horkou vodou a nechte ji téct, po několika sekundách by měla voda volně odtékat.

GALERIE

Text: Claudie Kornelová
Foto: Shutterstock
Zdroje:
Kniha – 101 Uses for Salt“ by Laura L. Szymczak

Kniha – Practical Household Uses Of Salt: Home cures, recipes, everyday hints and tips Paperback od  Margaret Briggs

Kniha – 201 Everyday Uses for Salt, Lemons, Vinegar, and Baking Soda: Natural, Affordable, and Sustainable Solutions for the Home od  Benjamin Mott

Kniha – Lick ‚Em with Lemons and Solve ‚Em with Salt od Jerry Baker