Interiér

Tipy a triky pro dlouhověkost koberce

Koberce dodávají našim domovům teplo a pohodlí, ale vyžadují také speciální péči, aby zůstaly krásné po dlouhé roky. Od srolování při odjezdu z chalupy, přes efektivní odstraňování stop po nábytku, až po boj s vychozenými stopami a zápachem.

Vysávání koberce
Zdroj: Shutterstock

Vybíráme je s vizí, že nám budou sloužit déle než jednu sezónu. Koberce jsou výraznými kusy, které interiér vizuálně dotvoří, krásně ho zútulní a díky nim také můžeme velmi decentně a esteticky vymezit jednotlivé zóny v rámci otevřené koncepce bydlení.

Koberec u vchodu
Extrémně zatěžovány jsou koberce blízko vstupu do domu. | Zdroj: Shutterstock

Například v otevřeném denním prostoru díky koberci pod jídelním stolem efektně oddělíte jídelnu od obývacího pokoje. Aby koberce krásně sloužily několik dlouhých let, je vhodné naučit se o ně správně starat. A přejetí jednou týdně vysavačem z dlouhodobého hlediska opravdu nestačí.

Když jste pryč, srolujte koberce

Tuto radu ocení hlavně ti, kdo mají chalupu nebo víkendový domek. Jak je známo, koberce jsou náchylné na prachové částice, které se v jejich vláknech s radostí usazují. Totéž platí o nečistotách. Čím delší vlas koberec má, tím je k tomu náchylnější. Postupné hromadění nečistot může mít za následek zaprášené a páchnoucí koberce.

Zvýšená vlhkost v interiérech je dalším faktorem, který může koberce poškodit a podpořit v nich růst škodlivých bakterií a plísní. Dlouhodobé vystavení slunečním paprskům, které okny dopadají, může způsobit nerovnoměrné vyblednutí barvy koberce.

Ruka na koberci
Koberce s delším vlasem se udržují náročněji. | Zdroj: Shutterstock

Proto je-li to možné, abyste těmto problémům předešli, nezapomeňte je před odchodem z chalupy srolovat a uložit je na suchém a tmavém místě.

Kostky ledu pomohou na stopy po nábytku

Pohovky, křesla, postele, skříňky, knihovny a konferenční stolky. Všechny těžké kusy nábytku, které jsou položeny na koberci, mohou po sobě zanechat viditelné stopy. A to může být problém hlavně v momentě, kdy se koberec rozhodnete otočit nebo ho použít v jiné místnosti.

Čištění koberce
Udržování koberců v čistotě může být někdy vlemi náročné. | Zdroj: Shutterstock

Také na tento problém nicméně existuje řešení. Stačí nechat roztopit kostku ledu na prohloubeném místě a jemně přečesat vlákna prsty. Pokud chcete, aby místo rychleji vyschlo, vysušte ho fénem na vlasy.

Vyhněte se vychozeným stopám

Pohybování se po bytě je silou zvyku. Vždyť to znáte. A koberce pro to mají jasný důkaz – vychozená místa. Vlákna chůzí opotřebujeme a už na první pohled vypadají sedřená.

Pes na špinavém koberci
Ti, kdo mají chlupaté mazlíčky, ví, že někdy je nutné koberce čistit velmi často. | Zdroj: Shutterstock

Abyste nepěknému vzhledu zabránili, otočte svůj koberec každé dva až tři měsíce. Docílíte tím, že každá část bude zatěžována stejnoměrně. To zpomalí proces „stárnutí“.

Jedlá soda odstraní zápach z koberce

Podle toho, jakou zátěží koberce procházejí a kolik nečistot se na ně „nalepí“, je přímo úměrné i znečištění vláken. To způsobuje množení bakterií a narůstající zápach. Jakmile koberece páchne, může jít o následkem vlhkosti, plísní a nedostatečného větrání.

Čištění koberce kartáčem
Čištění koberců nemusí být vždy dřina, důležitá je také prevence. | Zdroj: Shutterstock

Naštěstí existuje jednoduchý a cenově nenáročný domácí trik. Stačí koberec posypat jedlou sodou a nechat ji v koberci několik minut působit. Následně ho důkladně vysajte, abyste ho zbavili jedlé sody, která s sebou vezme i zápach.

Fotogalerie

Text: Kristína Falťanová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů