Interiér

Vybíráte LED světlo a ovladače? Poradíme, na co se při koupě zaměřit

Klasické žárovky, zářivky nebo kompaktní žárovky nahrazují stále častěji LED žárovky, LED pásky či nejmodernější LED panely. Kromě značné úspory energie přinášejí i další benefity – některé druhy dokáží měnit barvy, některé se postupně stmívají nebo mění intenzitu osvětlení. Čeho si máme při výběru všímat?

Čeho si všímat při výběru LED osvětlení a ovladače: interier s barevným LED osvětlením

1 Index podání barvy

Index podání barvy najdete na obalu pod označením CRI (Color Rendering Index). Jde o takzvané hodnocení barevného vnímání, tedy o údaj, který nám říká, jak hodnověrně budou vypadat barvy předmětů osvětlených konkrétním světelným zdrojem. Sluneční světlo má hodnotu CRI 100. Zjednodušeně by se dalo říct, že čím je umělé osvětlení kvalitnější, tím hodnověrnější a podmanivější barvy nabízí. Neplatí to však vždy a všeobecně. Optimální hodnota by však neměla klesnout pod hodnotu 80.

2 Rozčiluje vás vypínač umístěný na nevyhovujícím místě?

Řešením jsou designové RF vysílače od ABB. Nepotřebují síťové napájení, protože jsou napájeny moderními lithiovými články, a můžete je tedy umístit kamkoliv, nezávisle na rozmístění rozvodů elektrické energie.

Jak na výběr LED osvětlení a ovladače: RF vysílač
RF vysílač

Typická životnost článků použitých ve vysílačích je deset let. Vysílače můžete umístit na dřevo, na obklad v koupelně, ale i v blízkosti vany. Montáž je jednoduchá – stačí je přilepit na podklad pomocí oboustranně lepicích terčíků nebo pomocí šroubků, bez zásahu do existující elektroinstalace. Vysílače je možné jednoduše přemísťovat a ulehčit tak ovládání dětem, starším nebo imobilním osobám. Na základě návrhu řešení na míru konkrétní situace ve vaší domácnosti můžete následně pomocí RF vysílačů ovládat osvětlení bezdrátově – radiofrekvenčním (RF) signálem. Informace o ceně najdete u prodejce/distributora.


3 Chromatičnost – teplé a studené barvy

Kdysi jsme si mohli vybírat jen z několika málo typů žárovek – s teplým nebo studeným světlem, matné nebo čiré. V současnosti máme k dispozici mnohem širší výběr. Kromě milionů barevných odstínů, které nabízejí některé světelné zdroje, není třeba zapomínat na jednu základní barvu – bílou. Právě teplota odstínu bílé barvy může pro naše běžné fungování vytvářet ty správné podmínky. Odstíny bílého světla se různí – od modravých chladných až po teplé oranžové – a charakterizuje je tzv. chromatičnost. Udává se v kelvinech (K) a zjednodušeně vyjadřuje úroveň „teploty světla“ – čím je údaj v kelvinech vyšší, tím chladnější světlo vnímáme.

Teplé bílé světlo (2 700 K – 3 500 K)

útulné světlo, přirozené, ideální do obývacích pokojů, na volný čas, relaxaci, do ložnic, v nízké intenzitě dramaticky nenaruší tvorbu melatoninu

Neutrální bílé světlo (4 000 K – 4 500 K)

vhodné na čtení či na domácí práce, přináší světelný komfort

Studené bílé světlo (6 000 K – 6 500 K)

světlo s modravým nádechem, výrazné a ostřejší, vhodné pro práci v náročných světelných podmínkách (např. v místnosti bez oken), též vhodné do sklepů či na schodiště

Tip na článek: Trendy v osvětlení: Skleněné lustry od českých výrobců

4 Jen žárovky nestačí

Namontováním žárovek, tedy LED diod nebo panelů, které dokážou měnit intenzitu světla nebo barevnost, však nastavení chytrých domácnosti nekončí. Právě naopak. Potřebujete řídicí jednotku – srdce/mozek celého systému, který jednotlivé prvky ovládá, vypínače. Technologie můžete potom ovládat pomocí chytrého telefonu, jednotlivé prvky také pomocí dálkového ovladače; všechno je závislé na výrobci a využívaném komunikačním protokolu.

Čeho si všímat při výběru LED osvětlení a ovladače: LED žárovka

5 Nechte si poradit

Vybrat si vhodné osvětlení do domácnosti je malá věda. Nevíte-li si rady, poraďte se s odborníky. Osvětlení je totiž jeden z elementů, který se v případě nezvládnutí může špatně a draze vymstít. Komplexní řešení od návrhu až po finální realizaci zastřešuje například Smart Light. Na základě světelně-technického výpočtu určí přesný počet vhodných svítidel a jejich rozmístění. O inteligentní řízení osvětlení s množstvím rozšířených funkcí a ekonomický provoz se postarají systémy řízení od značky DOMOTRON.

6 Jak si vybrat ovladač?

Infračervené vs. radiofrekvenční ovladače

Dálkové ovladače určené k ovládání svítidel a řídicích systémů pracují na bázi radiových vln. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
IR – infračervený ovladač pracuje na principu infračerveného záření neviditelného pro lidské oko. Princip je podobný ovladači televizoru – musíte jím mířit na viditelný snímač, „neprochází“ stěnami a „nedosáhne“ daleko.
RF (LED RGB) – radiofrekvenční ovladače pracují na bázi radiového záření. Dokážou ovládat zařízení, která jsou ukryta ve skříni nebo za zdí, protože se jejich signál šíří nejen vzduchem, ale i různými stavebními materiály (sklem, sádrokartonem aj.) Při použití nejmodernějších vysílačů a přijímačů RF bezdrátového ovládání je možné ve volném prostoru spolehlivě ovládat spotřebiče až na vzdálenost 150 metrů.

Text: Zuzana Tureková
Foto: isifa/Shutterstock, archív firem
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů