Interiér

Málo světla škodí. Rozlučte se s únavou a depresí jednoduchými triky

Cirkadiánní biorytmy jsou biologické hodiny, které ovlivňují mnoho aspektů našeho života, včetně spánku, bdění, nálady a fyziologických funkcí. Jedním z klíčových faktorů, který nám může dělat problémy, je špatné domácí osvětlení.

Žena u okna
Zdroj: iStock

Osvětlení hraje významnou roli v synchronizaci našeho vnitřního biologického času s vnějším světem. Pojďme se podívat na to, jak s osvětlením v domácnosti pracovat a zlepšit i svůj spánek.

Co jsou cirkadiánní biorytmy?

Cirkadiánní biorytmy jsou interní biologické hodiny, které řídí rytmus našeho těla během 24 hodin. Tyto vnitřní hodiny jsou důležité pro kvalitu spánku, energii, teplotu těla, ale i nálady a hormonální výkyvy. Pro nastavení a udržování našeho biorytmu můžeme udělat mnoho. Jedním ze základů je vhodné osvětlení v každou denní dobu.

Jak osvětlení ovlivňuje spánek?

Naše tělo je citlivé na různé spektrální složky světla, zejména na modré světlo, které má největší vliv na biologické hodiny. Modré světlo z denního světla a elektronických zařízení signalizuje našemu tělu, že je den, což vede k probuzení a aktivaci mozku.

Při stmívání se naopak množství modrého světla v okolí snižuje, což pomáhá tělu připravit se na spánek. Tímto způsobem osvětlení funguje jako klíčový nástroj pro synchronizaci našeho těla mezi dnem a nocí, aniž bychom se potřebovali dívat na hodiny. 

Osvětlená stěna
Čím více přirozeného světla pustíte do domácnosti, tím lépe se budete cítit v průběhu dne. | Zdroj: Pixabay

Stejně tak denní změny vnímají zvířata, ale i kojenci, kteří hodiny neznají a přesto dokážou dát přesně najevo, že je čas spánku nebo krmení.

Věděli jste, že: Cirkadiánní rytmy mění obsah látek v mateřském mléce? Ráno mléko obsahuje velké množství hořčíku a zinku, v poledne se kojenému dítěti nejvíce dostává železa a večer nejvíce vitamínu E.

Důležitost osvětlení v lidském životě

  • Spánek: Osvětlení má zásadní vliv na kvalitu spánku. Nedostatek denního světla nebo nadměrná užívání modrého světla ve večerních hodinách může narušit spánkový cyklus a vést k problémům, například k nespavosti.
  • Nálady a produktivita: Osvětlení také ovlivňuje náladu a úroveň energie během dne. Nedostatek denního světla může způsobit sezónní afektivní poruchu (SAD), což je depresivní stav spojený s nedostatečným osvětlením během zimních měsíců. Naopak dostatek světla ve dne může zlepšit náladu a zvýšit produktivitu.
  • Fyzické zdraví: Osvětlení má jasný vliv na fyziologické funkce, na hladinu hormonů. Správná synchronizace cirkadiánních biorytmů pomáhá udržovat jejich zdravou hladinu, zejména melatoninu a kortizolu, což má vliv na naši imunitu, odbourání stresu a funkčnost metabolismu.

Jak správně využívat osvětlení pro podporu cirkadiánních biorytmů a spánek

Snažte se v průběhu dne trávit dostatek času venku, abyste získali přirozený návyk na denní světlo. Pokud máte v domácnosti, zejména v zimních měsících, nedostatek světla, určitě je ideální si přisvítit tak, abyste zůstali dostatečně bdělí a nedocházelo u vás k depresím. Znovu platí, že i v těchto zatažených dnech je dobré se alespoň nějaký čas dívat z okna.

Zásadně omezte modré světlo ve večerních hodinách, obzvláště před spánkem. Velké množství modrého světla obsahují elektronická zařízení, například mobil, tablet, počítač, ale i televize. Tyto přístroje mají zároveň často výhodu, že v nich lze nastavit filtr, který modré světlo omezuje, případně noční klidový režim, který barvy na ploše výrazně tlumí.

Podsvícená klávesnice
Modře podsvícená klávesnice počítače může narušit biorytmus a spánkovou pohodu. | Zdroj: Pixabay

Regulujte také osvětlení v ložnici. V této místnosti je ideální tlumené osvětlení, abyste tělu signalizovali, že je čas na spánek. Ranní sluneční světlo pak může být přirozeným budíkem.

Pokud to jen jde, zvažte použití inteligentního osvětlení, které může automaticky měnit světelnou teplotu a intenzitu v průběhu dne.

Na správné osvětlení bychom měli myslet i u těch nejmenších. | Zdroj: iStock

Cirkadiánní biorytmy a osvětlení mají klíčový vliv na fyzické a duševní zdraví lidí. Správné využívání osvětlení pomůže udržet biorytmy v harmonii s přírodou a zlepšit kvalitu života. Je důležité dbát na to, abychom byli v souladu s těmito biologickými hodinami a vytvořili si i doma prostředí, které nám umožní žít v souladu s rytmem dne a noci.

Fotogalerie

Text: Martin Sítek
Foto: iStock, Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů