Interiér

Udělej si sám aneb Renovace a ošetření starého nábytku

Říká se, že co Čech, to muzikant. Vzhledem k tomu, že sám zpívat neumím, líbí se mi více rčení „Co Čech, to chalupář“. No a jako správný chalupář a kutil mám zájem na tom, aby dřevěný nábytek působil dobově, aby se co nejvíce přiblížil době, kdy byla chalupa postavena.

Ta naše pochází z první poloviny 19. století a podle stylu stavby a některého nábytku to byl původně měšťanský dům. Pár krásných kousků nábytku zde zůstalo po dřívějších majitelích. Ne snad že by nám je chtěli nechat, to spíše potřebovali rychle prodat chalupu a odstěhovat se.

jídelní stůl

Teď ale zpět k tématu. Máte starou skříň, komodu nebo jídelní či psací stůl, které nevypadají příliš dobře? Je potřeba si rozmyslet, do jaké míry chcete nábytek opravit. Odstranit původní nátěr, nebo jen přelakovat? Pokud chcete na renovaci jít, jak se říká, z gruntu, je potřeba odstranit původní nátěr, což může být šelak, olej nebo vosk. K tomu Vám skvěle poslouží produkt Remmers AGE. Tento vynikající výrobek odstraňuje disperzní, akrylátové či alkydové nátěry, nitrobarvy, lihové laky a politury ze všech dřevěných povrchů. Po odstranění nátěrů lze použít například Hartwachs-Öl od Remmers nebo v případě nebarveného povrchu HWS-112, což je vysoce odolný tvrdý olejový lak. Nechcete-li jít cestou odstranění původního nátěru a jedná se Vám pouze o renovaci, pak je potřeba zjistit, čím je dřevo ošetřeno. Ten test je poměrně jednoduchý. Navlhčete hadřík ředidlem – u Remmers je to V101 – a přejeďte jím nábytek na skrytém místě. Potřísní-li materiál hadřík, jde o vosk. Pokud se hadřík nezašpiní a zanechá mokrou stopu, jedná se o olej. K renovaci pak můžete použít Wohnraum-Lasur nebo Hartwachs-Öl, podle toho, jaký odstín Vám vyhovuje.

psací stůl

Psací stůl na obrázku představuje další způsob renovace starého nábytku. Je oživen následujícím způsobem: Po dokonalém odmaštění povrchu, zde jsem opět zvolil naši V101, jsem nechal ředidlo asi půl hodiny vyprchat. Pak jsem k renovaci použil u spotřebitelů oblíbený lak Treppen & Parkettlack od Remmers. Protože se tento lak vyrábí pouze jako bezbarvý, vytvořil jsem si sám barevný, a to tak, že jsem do něj přidal naše mořidlo Aqua KB-004, zhruba 2–4 %. Jinak lze samozřejmě do našeho laku přidat jakékoliv vodou ředitelné mořidlo a dostatečně promíchat. Tak ať se Vám dílo podaří.

Text a foto: Lubomír Strážnický

Více informací o kvalitní ochraně dřeva v interiéru nebo exteriéru a podrobné návody jednotlivých produktů pro bezpečné používání a dokonalý výsledek najdete na www.mujremmers.cz

komoda

Skříň

Krb

ZDROJ: PR článek společnosti Remmers CZ s.r.o.