Interiér

Spárovací hmota dokáže výrazně změnit interiér. Jak si vybrat tu správnou?

Když se při rekonstrukci rozhodneme jít ekonomičtější cestou a udělat co nejvíce svépomocně, často si na začátku neuvědomujeme, na co jsme se vlastně upsali, a nad zdánlivě nepodstatnými maličkostmi jako spárovací hmota obvykle nepřemýšlíme až do poslední chvíle – vždyť jak těžké může být vybrat „spárovačku“?

Koupelna s hnědým obkladem a podobně laděnou spárovací hmotou
Zdroj: Shutterstock

Pětiminutová záležitost se však díky obrovskému výběru dokáže natáhnout na celé hodiny. Abyste při této činnosti neztratili trpělivost, nabízíme vám rychlý návod, díky kterému si vyberete spárovací hmotu podle vlastních preferencí.

Jaká je tedy stoprocentně správná spárovací hmota? Odpověď na tuto otázku samozřejmě není jednoznačná. Záleží totiž jen a jen na vašich představách o údržbě a požadovaném vizuálním výsledku.

Cement,nebo epoxid?

První zúžení výběru přichází při výběru materiálu spárovací hmoty. Kdy použít cement a kdy epoxid? Do hry vstupuje více faktorů, jako například cena, praktičnost, náročnost při manipulaci, ale i výsledný vzhled. Jak budou finální spáry vypadat, si můžete prohlédnout v praktické aplikaci.

Začátečníci většinou volí cementovou „spárovačku“, protože je výrazně levnější a snáze se aplikuje. Odborníci však raději sáhnou po odolnějším epoxidu, který se více hodí hlavně na obkládání frekventovaných prostor nebo míst, která jsou často vystavená mastnotě, kyselinám či jinému znečištění – tedy na obkládání kuchyní, chodeb a koupelen.

Je totiž vodovzdorný, odolný vůči plísním a celkově trvanlivější. Někdy však nad praktickou stránkou převáží ta vizuální: epoxidové spárovací hmoty bývají lesklé a výrazné a mají plastový vzhled, který nemusí lahodit každému oku.

spárovací hmota
Zdroj: Shutterstock

Jak vybrat tu nejvhodnější barvu?

Vzhled místnosti však bezpochyby nejvíce ovlivní barva spárovací hmoty. Při tomto výběru se můžeme vydat dvěma cestami: sladit barvu s obkladem, nebo zvolit kontrastní barvu. Obě cesty mají své klady i nástrahy.

Ladicí barva obkladu a spárovací hmoty

Stejné barvy obkladu a spárovací hmoty volíme, pokud chceme dosáhnout, aby obložený povrch působil čistě, minimalisticky a celistvěji. Tato kombinace pomůže opticky zvětšit menší prostory, protože spárovací hmota v tomto případě nehraje prim, její linie ustupují do úzadí a nedělí obklad na menší části.

Využití stejných odstínů zároveň přesouvá pozornost z obkladu na výraznější prvky v místnosti. To však nemusí být žádoucí hlavně tehdy, když pracujete se zajímavým obkladem a nechcete, aby zanikl.

Při sladění spárovky s obkladem se nemusíte bát ani bílé barvy. Ačkoli je na ní snáze viditelná každá nečistota, při správné péči si svůj čistý vzhled udrží poměrně dlouho.

Koupelna se zeleným obkladem a bílou spárovací hmotou
Zdroj: Shutterstock

Pokud vás však neopouštějí pochybnosti, pro klidné svědomí sáhněte raději po té nejsvětlejší šedé, kterou najdete. Stále bude dostatečně světlá na to, aby splynula s obkladem, ale zároveň v sobě bude obsahovat dostatek pigmentu, díky čemuž se vyhnete jejímu postupnému zežloutnutí.

Pokud nechcete, aby vaše obkladačky zanikly, doplňte je spárovací hmotou podobné, ne stejné barvy. Rozhodujete se mezi tmavším a světlejším odstínem? Potom zvažte toto: tmavší spárovací hmota je populární svou schopností skrývat nečistoty.

Sladění odstínů se zdá obzvlášť komplikované hlavně u různobarevného obkladu, mramorové dlažby nebo dlažby imitující dřevo. Co v těchto případech?

Pokud jste v koupelně použili různé typy obkladu, vyberte barvu, která se hodí k oběma – nejčastěji se doporučují bezpečné odstíny šedé. Pokud nemůžete najít barvu, která by ladila s oběma barvami dlaždic, může to znamenat, že na vině je samotný obklad – jeho barvy spolu zkrátka neladí.

U stále populárnější „dřevěné“ dlažby je nutné vyhnout se tomu, aby na sebe spárovací hmota poutala veškerou pozornost. Podlahy z tvrdého dřeva totiž nemají velké spáry, proto nechtějte, aby je měla i vaše dlažba.

Ideálním výsledkem je spára, kterou téměř není vidět. Na dosažení tohoto efektu spárovací hmotu slaďte s nejtmavším odstínem v dlažbě. Naopak, u mramorového obkladu se žilkami raději sáhněte po světlejších odstínech, díky čemuž mramorový vzor plynule přejde z dlaždice na dlaždici.

Kuchyň s bílým obkladem a tmavou spárovací hmotou
Zdroj: Shutterstock

Kontrast obkladu a spárovací hmoty

Pokud chcete upoutat pozornost tvarem jednotlivých dlaždic či vzorem, nebojte se kontrastů. Tato možnost dodá místnosti šmrnc a energii. Mějte však na paměti staré zlaté „méně je někdy více“.

Dramatický kontrast mezi dlaždicemi a spárovací hmotou by mohl na velké ploše působit ohromujícím způsobem. Kontrastní kombinaci navíc vybírejte jen tehdy, když jste si jisti, že jste obklad položili skutečně kvalitně. Spárovací hmota, která kontrastuje s obkladačkou, totiž zvýrazní spáru a s ní i případné rozdíly ve velikosti a poloze obkladačky.

Text: Ivana Roháčová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: doma.sk