Dům a stavba

Karbolineum extra od Detechy. Poctivá česká lazura pro komplexní ochranu dřeva!

Na českém trhu s barvami je jen málo výrobků s podobnou tradicí a historií jako je přípravek pod názvem Karbolineum extra.

Karbolineum dum u vody
Zdroj: Detecha

Přípravek Karbolineum extra je lazura 3v1, která plní funkci ochrannou, impregnační a dekorativní. Tento výrobek si během řady let prošel několika zásadními změnami, přesto se stále pyšní svou originální recepturou, za níž stojí chemické výrobní družstvo Detecha se svou bezmála 70 letou tradicí.

Dnešní podoba lazury si stále zachovává své jedinečné užitné vlastnosti. Proniká hluboko do struktury dřeva a spolehlivě ho chrání před povětrnostními vlivy. Nátěrový film lazury je ošetřen látkami, které chrání proti napadení mechy, plísněmi, řasami a houbami. Jemný barevný pigment dřevu dodá požadovaný barevný odstín.

Karbolineum extra ruzne
Zdroj: Detecha

V nabídce je i bezbarvá varianta, která pouze dřevo napustí. Nátěr dřevo nezakrývá, ale zachová jeho přirozenou kresbu. Dřevo pod lazurou stále dýchá, není uzavřené. Nátěr nepraská, neolupuje se a velmi snadno se obnovuje pouhým přetřením. Nijak se neředí, ředidlo se používá pouze při čištění pomůcek.

V referencích je možné najít velké množství ukázek různých realizací.

Proč využít Karbolineum extra?

Dřevo jako každý živý materiál reaguje na okolní vlivy, dýchá a stárne. Pokud nepatříte k majitelům zahradního vybavení z exotického dřeva, které si díky své tvrdosti vystačí s takřka minimální péčí, ale držíte se středoevropských tradičních dřevin, nemine vás přinejmenším pravidelná impregnace povrchu.

Přednosti:

  • Hloubkové napouštědlo a zároveň vrchní nátěr
  • Neuzavírá dřevo, nepraská, neloupe se
  • Použité pigmenty zvýrazňují kresbu dřeva a zvyšují odolnost proti UV záření
  • Po zaschnutí bez zápachu
  • Snadná obnova nátěru bez broušení
  • Odolnost povětrnostním vlivům, dlouhá životnost
  • Pro své vlastnosti nejpoužívanější přípravek na nátěry šindelových střech

Použití: dřevostavby, zahradní domky, pergoly, altány, ploty, šindelové střechy, podhledy

Spotřeba: min. 150 g/m2 (6,7 m2/kg) dle savosti dřeva, na nové dřevo doporučujeme aplikovat dvě vrstvy nátěru

Obsah sušiny: Karbolineum extra obsahuje v porovnání s ostatními lazurami na dřevo poměrně vysoký obsah sušiny. Sušina je neodpařitelný zbytek látky, který zbývá v podkladu po odpaření rozpouštědel a dodává nátěru konečné vlastnosti. Právě receptura s vyšším obsahem sušiny zaručí odolnost proti povětrnostním vlivům a dlouhou životnost stavby. Dřevo je po natření ošetřeno skutečně do hloubky, zároveň však nátěr neuzavírá povrch. Právě schopnost lazury propustit část vlhkosti ven i po její aplikaci umožňuje ošetřenému dřevu přirozeně dýchat. Podle druhu odstínu je sušina mezi 49 až 54%.

Odstíny: jantar, pinie, dub, ořech, mahagon, palisandr, jedle, kaštan, ořech, dub a bezbarvý

Karbolineum odstiny
Zdroj: Detecha

Balení: různé velikosti (více na webových stránkách výrobku)

Video prezentace produktu

Fotogalerie

Zdroj: PR článek společnosti DETECHA