Dům a stavba

Od akné po vši: Tipy, jak využít tea tree olej pro zdraví

Čajovníkový olej, označovaný také jako tea tree olej, má výjimečné vlastnosti. Je léčivý, přírodní a má specifické aroma. Patříte-li mezi fanoušky čajovníkového oleje, využijte jeho potenciál na maximum.

Tea tree olej
Zdroj: Shutterstock

Tea tree olej má nejen antibakteriální účinky, kdy pomůže i při virech, plísni, akné, oparu, ale jeho pomoc oceníte i v případě, když se ve třídě vašich dětí objeví vši.

Léčivá země – místo, kde roste čajovník

Pod názvem Tea Tree Oil se skrývá esenciální olej, který se získává z listů kajeputu střídavolistého, častěji známého jako čajovník australský – Melaleuca alternifolia. Vyznačuje se pronikavou vůní připomínající mátu. Domorodí obyvatelé Austrálie využívali antibakteriální vlastnosti kajeputu už v dávné minulosti. Místa, kde kajeput rostl, nazývali Léčivá země.

Tea tree
Čajovník australský je možné za dodržení správného postupu pěstovat i v našich zeměpisných šířkách. | Zdroj: Shutterstock

V minulosti si jím léčily především kožní problémy. Později se stal populární dezinfekcí. Ve čtyřicátých letech dvacátého století jeho popularitu předběhl penicilin, ale později byl účinně využíván v boji proti zlatému stafylokokovi.

Sběr listů nastává v době, když strom dosáhne věku osmnácti měsíců a má výšku alespoň 1,8 metru. Následně se strom nechá odpočívat a k dalšímu sběru dojde za rok až dva.

Pěstování čajovníku v našich podmínkách

V našich podmínkách se dá čajovník dopěstovat pomocí odřezků nebo ze semínek. Semena vyséváme na jaře nebo začátkem léta. Nezapomeňte, že semínka musejí před výsevem projít stratifikací, a je tedy nutné vložit je přibližně na šest týdnů do lednice.

Následně se vysévají do substrátu a pravidelně zalévají. Klíčí asi čtrnáct dnů. Když se na semenáčcích objeví pravé lístky, přesadíme je do kyselého substrátu. Rostlinky umístíme na teplé a světlé místo.

Myslete na to, že rostlina není mrazuvzdorná a je nutné ji přezimovat v zimní zahradě nebo ve skleníku. Během tohoto období omezíme i zálivku.

Kdy může čajovníkový olej pomoci?

Čajovníkový olej je přírodní produkt, který obsahuje až sto padesát různých látek, díky kterým úspěšně ničí bakterie. Navzdory svému silnému aromatu je extrémně šetrný k pokožce a je vhodný  pro dospělé i děti. Bez obav ho můžete použít při různorodých kožních onemocněních. Rozhodně se vyplatí mít čajovníkový olej ve své domácí lékárničce. Tady máte 10 důvodů.

Lupy a suchá pokožka hlavy

Čajovníkový olej na jedné straně redukuje svědění a začervenání pokožky hlavy, zároveň účinně působí proti lupům a doporučuje se aplikovat i na suchou pokožku hlavy. V současné době ho najdeme v mnoha šampónech na vlasy.

Akné, ekzém, psoriáza

Akné netrápí jen adolescenty, život znepříjemňuje i mnohem starším generacím. Díky svým antibakteriálním vlastnostem čajovníkový olej pleť čistí, působí efektivně a protizánětlivě. Kromě akné je účinný i při léčbě ekzému a psoriázy.

Tea tree olej na pleť
Tea tree olej dokáže skvěle napomoci ke zdraví pokožky. | Zdroj: Shutterstock

Herpes

Vznik nepříjemného, bolestivého a neestetického oparu nám dokáže dokonale pokazit den. Dobrou zprávou je, že čajovníkový olej je skvělou první pomocí. Potírejte si olejem postižené místo už od prvních příznaků několikrát denně, účinek se zaručeně dostaví a léčbu si dokážete o pár dnů zkrátit.

Poranění a odřeniny

Olej účinně působí proti drobným poraněním kůže, popraskaným patám, otlakům, štípnutí hmyzem. Postižená místa potřete kapkou čajovníkového oleje. Zabrání vstupu bakterií do otevřených ran, čistí, dezinfikuje a podporuje hojení.

Zápach z úst

Co může být v přítomnosti lidí horší než nepříjemný zápach z úst? Jeho původ často nedokážeme identifikovat. Může jít o známky špatného trávení či jednorázovou záležitost. Problémem však mohou být i bakterie usazené na jazyku a v krku. Využít můžete výplachy zředěného oleje s vlažnou vodou na kloktání a vyplachování. Ale dejte pozor. Čajovníkový olej se nemá užívat vnitřně a není určen ke konzumaci!

Tea tree olej pomůže i na dásně
Využití má tea tree olej i při ústní hygieně. | Zdroj: Shutterstock

Zánět dásní

Zubní pasty s obsahem čajovníkového oleje účinně pomáhají při krvácení dásní, paradentóze a preventivně působí proti zubnímu kazu a zubnímu povlaku. Použít však můžete i čajovníkové výplachy, stejně jako při léčbě zápachu z úst.

Mykóza nohou a nehtů

Právě díky svým antibakteriálním a antimykotickým účinkům dokáže olej z čajovníku zatočit s mykózou nehtů a meziprstních prostorů. Pokud vás trápí tento zdravotní problém, zkuste čajovníkovou kúru. Každý den si na postižená a vysušená místa aplikujte pár kapek oleje.

Tea tree olej na nohy
I mykózu je možné vyřešit díky antibakteriálním účinkům tee tree oleje. | Zdroj: Shutterstock

Účinná dezinfekce v domácnosti

Čajovníkový olej nemusíte použít jen na mykózy pokožky. Stejně dobře účinkuje i v domácnosti. Když doma objevíte plíseň, naneste na ni olej, nejlépe rozprašovačem. Zředěný s vodou nebo s jablečným octem ho můžete využít i k mytí a dezinfekci pracovní plochy v kuchyni, vodovodních baterií, umyvadel, toalet.

Repelent

Pro hmyz je aroma oleje nepříjemné, využít ho proto můžete i v podobě účinného repelentu. Před cestou do přírody si stačí nanést olej na ruce, nohy a odhalené části těla. Komáři se od vás budou rozhodně držet dál. S množstvím to však nepřehánějte.

Vši

„Suvenýr“ ze školy či školky v podobě vší zažil nejeden rodič. V takovém případě je důležitá nejen léčba, ale i kvalitní prevence. Aroma čajovníkového oleje vši nesnášejí. Stačí v rámci prevence nanést dítěti pár kapek oleje na místa okrajů vlasů, za uši a na zadní část krku těsně pod vlasy.

Fotogalerie

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů