Interiér

Pracujete z domova? Tyto trendy pro efektivnější práci z pohodlí domova byste měli znát!

S příchodem pandemie koronaviru se naše pracovní životy dramaticky změnily. Domovy se staly nejen místem, kde relaxujeme a odpočíváme, ale také pracovním prostředím. Tato transformace vedla k rychlé adaptaci domácností pro účely home office, a to s sebou přineslo řadu zajímavých změn a trendů.

práce z domova
Zdroj: Shutterstock

Pohodlí a efektivita

Jeden z nejdůležitějších aspektů práce z domova jsou pohodlí a efektivita. Domácnosti například začaly upřednostňovat ergonomický nábytek, který podporuje správnou polohu těla a zároveň zabraňuje bolestem zad a krční páteře. Stoly s nastavitelnou výškou, ergonomické židle, stojany na notebooky, ale i ergonomické myši se staly nedílnou součástí home office.

Nic na tom nemění ani fakt, že si lidé tyto pomůcky a nábytek pořizují za vlastní peníze, ať už jde o zaměstnance nebo živnostníky. Investice do zdravých návyků při práci u počítače je totiž zásadní pro dlouhodobou efektivitu. Některé větší společnosti ale mohou svým zaměstnancům zajistit finanční podporu právě na nákup vybavení nebo nábytku.

Pohodlná kancelářská židle u stolu s moderním počítačem
Část domácnosti je možné upravit na profesionální kancelář. | Zdroj: Shutterstock

Úprava prostoru

Lidé začaly kvůli možnosti práce na home office upravovat interiér domácnosti tak, aby měly zajištěno soukromí a potřebný prostor. Pracovat na jídelním stole či z pohovky není úplně ideální. Proto se začaly objevovat trendy v designu interiérů zaměřené na vytvoření samostatných pracovních zón v domácím prostředí, ať už jde o náročnější přestavby, nebo vyhrazení malého koutku v obývacím pokoji.

Společně s těmito úpravami se také začal klást důraz na estetiku, reprezentativnost, ale i kvalitní osvětlení pracovního prostoru. To vše je důležité pro osobní pohodu, ale i pro využívání videokonferencí.

Technologie a úspora energií

Integrace moderních technologií se stává nedílnou součástí adaptace domů na home office. Smart zařízení v podobě chytrých reproduktorů, osvětlení, zásuvek nebo vytápění umožňují uživatelům ovládat prostředí domácnosti z pohodlí svého pracovního místa. Využití videohovorů a virtuálních schůzek rovněž zvyšuje poptávku po kvalitním internetovém připojení a efektivním hardware, jako jsou webkamery a mikrofony.

Velká část těchto technologií navíc klade důraz na úsporu energií a udržitelnost. Zvýšené využívání domácího prostředí pro práci může znamenat vyšší spotřebu energie, a proto je její úspora klíčová pro domácí rozpočet.

Home office na zahradě? Proč ne

Nespornou výhodou home office je možnost vykonávat práci nejen v uzavřené místnosti, ale také venku, ať už jde o balkon, dvůr nebo zahradu. I za tímto účelem si domácnosti začaly pořizovat pohodlný zahradní nábytek, případně uzpůsobovat části venkovních prostor k práci jak funkčně, tak i esteticky. 

muž pracuje na notebooku v zahradě
Home office umožňuje pracovat na čerstvém vzduchu. | Zdroj: Shutterstock

Trend home office nejenže ovlivnil způsob, jakým žijeme a pracujeme, ale také otevřel dveře novým možnostem v oblasti designu a vytváření efektivních a pohodlných pracovních prostředí domácností.

Text: Martin Sítek
Foto: Shutterstock