Interiér

Jak vybrat podlahu a další prvky v domácnosti?

Výběr podlahy i dalších prvků by měl odpovídat vašemu vkusu, způsobu vašeho života i celkovému stylu vaší domácnosti. Někdo by řekl, že na tom nic není, vybrat ty pravé doplňky ale může být klidně docela tvrdý oříšek. Tak jak na to?

Podlaha
Zdroj: Unsplash

Teplo domova je skutečné

Taky jste slyšeli o tom, že kde je teplo, tam je domov? Možná jste se tomu zasmáli, možná ale víte, že na tom něco bude. Domů nás láká přítomnost našich nejbližších a nejmilejších a příjemná atmosféra. Ta by tam ale nebyla bez dobře vybraného vybavení.

Bez pořádné podlahy se neobejdete

Podlaha je v každé místnosti základem, když nebude kvalitní, nebude se vám dobře ani bydlet. Jenže jak vybrat tu pravou, když je nabídka tak široká? Dát přednost dřevěným podlahám, dlažbě nebo vsadit na rigidní vinylové podlahy?

Pořízení podlahy není levná záležitost, na druhou stranu si ji nepořizujete každý týden, měsíc nebo rok. Podlaha vám bude sloužit několik let, takže se vyplatí na ní nešetřit. Stane se nedílnou součástí vašeho domova, podtrhne jeho styl, může místnost dokonce opticky zvětšit nebo zmenšit.

Než se do jejího výběru vůbec pustíte, ujasněte si, do jaké místnosti podlahu vybíráte, jaké jsou rozměry prostoru, k čemu bude sloužit. Do větších místností můžete klidně vsadit na tmavší podlahu, ideálně ji ale zkombinujte se světlými stěnami. Do malých prostor dejte přednost světlým podlahám, které místnost opticky zvětší.

Předsíň se schodištěm v rodinném domě
Zdroj: Unsplash

Do kuchyně vsaďte na odolnou podlahu, kterou jen tak něco neponičí. V chodbě počítejte s tím, že podlaha dostane pořádně zabrat a budete ji často uklízet. Myslete na to už při výběru. Do obývacíhopokoje volte odolnou, ale na došlap příjemnou podlahu, stejně tak do ložnice a dětskéhopokoje. Klidně ji v těchto místnostech můžete doplnit o malé koberečky, třeba před pohovku, postel nebo tam, kde si děti na zemi hrají.

Zaměřte se i na materiál. Dřevěná podlaha skvěle izoluje hluk a potěší nadčasovým vzhledem i dlouhou životností, na druhou stranu musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Plovoucí podlaha je klasikou, kterou najdeme v mnoha domácnostech, snadno se udržuje a jednoduše se pokládá. Keramická dlažba je odolná a snadno se udržuje, ale studí, je kluzká a tvrdá. Rigidní vinylová podlaha je nadčasová, tvarově stálá, odolná, měkká, tichá a snadno se udržuje.

Pracovní koutek
Zdroj: Unsplash

Dobře si vyberte i svítidla

Domov má být útulný, je naším útočištěm a místem, kde relaxujeme a scházíme se se svými nejbližšími. Aby k tomu přímo vyzýval, je třeba dobře vybrat nejen podlahu a nábytek, ale i osvětlení. Právě to podtrhne dojem z místnosti.

I nabídka osvětlení je široká, vybrat to pravé není snadné. Základem je zase vědět, do jaké místnosti světlo vybíráte, co od něj očekáváte a jaký styl preferujete. Lustry do obýváku jsou jiné než nástěnná světla na chodbu nebo stojací lampy na čtení.

Nezapomínejte ani na bytový textil

Co ještě víc podtrhne celkový dojem? Drobnosti jako závěsy, polštářky, utěrky, povlečení, ubrusy a další bytový textil. Nic z toho nemůžete vybírat jen podle vzhledu, ale taky podle materiálu. Jistě totiž chcete, aby vám vše dlouho a dobře sloužilo, zůstalo pořád stejně krásné jako v den, kdy jste si to pořídili. U polštářků a povlečení je třeba myslet i na to, že budou v těsném kontaktu s vaší pokožkou, takže ji nesmí nijak dráždit.

ZDROJ: PR článek