Interiér

POVLAKY NA POLŠTÁŘE: Zútulněte si byt originálními polštářky

Polštáře jsou jedním z nejjednodušších a nejlevnějších způsobů, jak rychle změnit interiér. Stačí, když si ušijete nebo koupíte povláčky v různých barvách a z různých materiálů a čas od času je vyměníte. Vaše bydlení to okamžitě oživí, změní, a to docela levně.

1. VÝBĚR LÁTKY

Budou-li povlak tvořit barevně či vzorově odlišné látky, můžeme v případě, že nás jeden vzor omrzí, polštář otočit a získat tak úplně jiný.

2. OKRAJE

Na panel látky naměříme okraje. Poslouží i jako vodicí čára pro rovné šití. Díky tomu dodržíme i velikost povlaku (pro polštář o rozměrech 40 × 40 cm).

3. STŘÍHÁNÍ


Panel položíme na látku zadní strany povláčku. Obkreslíme okraje a podle nich vystřihneme první část zadního dílu, bude o 20 cm kratší než panel.

4. TŘETí DÍL

Získáme ho stejně, tedy obkreslením panelu. Druhá část zadního dílu bude o 25 cm kratší, její rozměry budou 20 × 45 cm.

5. ENTLOVÁNÍ

Všechny vystřižené díly (panel i metráž) začistíme/oentlujeme na šicím stroji, tak zabráníme třepení a párání okrajů.

6. ZÁHYBY

Jeden šířkový konec z každého oentlované části zadního dílu zahneme (přibližně dva centimetry) a prošijeme přímým stehem.

7. POROVNÁNÍ

Panel a obě části zadního dílu k sobě přiložíme lícovými stranami, zkontrolujeme rovnost a přesah obou částí zadního dílu.

8. ZADNÍ DÍLY

Díly z rubu sešijeme, šijeme po čáře, kterou jsme si nakreslili na panel na začátku práce. Nejprve k panelu přišijeme delší a potom kratší zadní díl.

9. RUB


Po sešití všech tří částí otočíte povlak na líc.

10. DÍRKY NA KNOFLÍKY

Vyměníme patku na šicím stroji, na horní část zadního dílu si předkreslíme knoflíkové dírky a nevystřižené dírky obšijeme. Poté je vystřihneme.

11. KNOFLÍKY

Ručně nebo na stroji přišijeme knoflíky ke spodní části zadního dílu. Knoflíky zapneme.

DOBRÉ RADY

  • DVA POLŠTÁŘE V JEDNOM

Díky využití různých, barevně ladících látek na přední a zadní díl povláčku, můžete mít z jednoho polštáře dva. Stačí, když ho otočíte na druhou stranu, kde vyniknou látky spojené krásnými dekoračními knoflíky.

RŮZNÉ VARIANTY

Polštář nemusíte zapínat jen pomocí knoflíků a dírek, namísto nich klidně použijte provaz či vlnu, ze kterých vytvoříte ouška a přišijete k horní části zadního dílu. Ke spodní části přišijete knoflíky a provléknete je oušky. Nejste  knoflíkový typ a máte raději věci čisté a skryté? Klidně namísto knoflíků našijte suchý nebo klasický zip.

Text, foto a realizace: Lucia Pristachová Hô-Chí

Nepřehlédněte