Interiér

Exotika v českých domácnostech: Průvodce pěstováním palem v interiéru

Palmy jsou jedinečnou ozdobou staršího i moderního interiéru. Za minimální péči se často odmění reprezentativním vzhledem a množstvím krásných, svěže působících listů. V nabídce je vícero tradičních, ale i nových druhů. Pěstování palem zvládnete, i když jste začínající pěstitel.

Přidávání hlíny k rostlině v květináči
Zdroj: Shutterstock

Místo

Palmy ocení prostor a světlé místo, ale pokud takové v bytě nemáte, vhodný bude i polostín. Počítejte však s tím, že zde se neukážou v plné kráse. Stín jim nevyhovuje. Neměly by překážet v průchodu, to platí hlavně pro druhy se špičatými listy.

Palma vedle gauče
Zdroj: Shutterstock

Palmy neumisťujte ani do průvanu, do blízkosti tepelných zdrojů či často otevíraných oken a dveří ani do dětských pokojů. Palmy vyniknou v zimních zahradách, světlých halách a obývacích pokojích.

Teplota

Během zimy palmy snesou i mírnější teplotu od 5 do 15 °C. V přetopených prostorech se jim moc dařit nebude. V místnostech se suchým vzduchem je třeba tyto rostliny častěji postřikovat vlažnou vodou, případně položit květník do misky s vlhkým keramzitem. Během vegetačního období palmám vyhovuje teplota od 20 do 25 °C.

Ošetřování

Pokud jste palmy letnili během sezony venku, na podzim zkontrolujte, zda v listové základně nezůstaly suché listy a drobné větvičky – mohly by být zdrojem chorob, případně úkrytem pro škůdce. Plevel musí také pryč z vegetační nádoby – odebírá palmě vláhu i potřebné živiny. Do květináče s palmou nevysazujte už jiné pokojové rostliny.

Rosení rostlin
Zdroj: Shutterstock

Zimní pozornost

Během zimy průběžně kontrolujte zdravotní stav rostlin. Palmy totiž mohou trpět onemocněním listů nebo se na nich mohou vyskytovat různí škůdci. Palmám v místnostech se sušším vzduchem většinou usychají špičky listů. Nůžkami tyto špičky odstraňte. Zalévejte je i během zimy, ale méně než v létě. Substrát musí být mírně vlhký, ne promáčený.

Z podmisky průběžně odstraňujte přebytečnou vodu, aby kořeny nezahnívaly. Během zimy palmy přihnojujte jednou za měsíc – ve formě zálivky (substrát musí být mírně vlhký), hnojivem na pokojové rostliny okrasné listem nebo speciálním hnojivem na palmy. Palmy mají vyšší nároky na světlo. Nepěstujte je v tmavých interiérech.

Listy palmy
Zdroj: Shutterstock

Listy se též nesmí dotýkat okenních tabulí, ani by na ně přímo neměly dopadat přímé sluneční paprsky zvenku. Během zimního období je také třeba čistit od prachu listy, hlavně velkolisté druhy. Lesk na listy nepoužívejte. Pokud není povrch substrátu vysypaný keramzitem, je třeba ho občas prokypřit – ke kořenům se dostane více vzduchu. Pozor, abyste nepoškodili podpovrchové kořeny.

Přesazení

Palmy je třeba přesadit tehdy, když je překořeněný substrát a jsou vidět vystupující kořeny. Vhodný je speciální, tzv. palmový květník (vyšší a užší) a substrát určený na palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květníku nezapomeňte dát drenážní vrstvu.

Fotogalerie

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis V zahradě